خطر از بیخ گوش گنبد قابوس گذشت

به گزارش بلاگ پو، با فروکش کردن سیل در شهر گنبد قابوس، خطر از برج آجری هزار ساله، فاصله گرفت.

خطر از بیخ گوش گنبد قابوس گذشت

همزمان با وقوع سیل در استان گلستان، برج قابوس چند روزی در محاصره آب قرار داشت. با این حال مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان اطمینان داد که این برج در معرض تخریب قرار ندارد. ابراهیم کریمی با ارسال تصاویر تازه ای از وضعیت این برج، از فروکش کردن آب در حریم برج گنبد قابوس اطلاع داد.

برج قابوس یا گنبد کاووس، بنایی با قدمت بیش از 1000 سال است که با ارتفاع 55 متر (ساختمان)، با احتساب بلندی 15 متری تپه که پای بست آن را به 70 متر رسانده، بلندترین برج آجری دنیا لقب گرفته است. این برج که در سال 1391 در فهرست آثار دنیای یونسکو ثبت شده است، یکی از بی نظیرترین یادمان های معماری دوره اسلامی است که در سه کیلومتری شهر قدیم جرجان مرکز حکومت آل زیار بنا شده است. این برج هر سال، نوروز رکورددار جذب گردشگر در استان گلستان بوده است.

کریمی درباره تهدید این میل آجری که تا روز گذشته همچنان در محاصره آب قرار داشت، به خبرنگاران گفت: در گنبد قابوس سیل اتفاق نیافتاده است، بلکه شهر دچار آب گرفتگی شده بود که از روز گذشته حجم آن فروکش نموده و اکنون شهر از آب تخلیه شده و خطر برطرف شده و برج قابوس هم در امان است و مشکل خاصی وجود ندارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان یادآور شد: تصاویری که رسانه ها در چند روز گذشته از آب گرفتگی در اطراف برج قابوس منتشر نموده اند، به روزهای نخست بارندگی مربوط می گردد. در حالی که از دومین روز فرودین امکان دسترسی به این برج وجود داشت و آب در حریم آن در حال تخلیه بود. از امروز نیز برج قابوس به وضع عادی بازگشته است.

کریمی درباره تأثیر بارش های اخیر در این سازه تاریخی، گفته بود: استان گلستان با بارندگی شدید و بی سابقه ای در دوره یک هزار سال اخیر روبرو بوده است، 220 میلی متر بارندگی در 32 ساعت که با طوفان شدید همراه بود، بنابراین طبیعی است آب به آثار تاریخی سرایت کند. ما هم نگران این وضعیت بوده ایم. با آقای طالبیان، معاون میراث فرهنگی در این باره هم صحبت کردم. ایشان با توجه به مشورت هایی که گرفته بودند گفتند خطر قابل توجهی نیست.

تصاویر ارسال شده به خبرنگاران از سوی فعالان گردشگری در شهر گنبد قابوس نیز از فروکش کردن آب در این منطقه و حریم برج آجری قابوس حکایت دارد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 شهریور 1400 بروزرسانی: 13 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 5646

به "خطر از بیخ گوش گنبد قابوس گذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر از بیخ گوش گنبد قابوس گذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید