خواهران پنه لوپه تهران را ترک کردند

به گزارش بلاگ پو، به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری؛ در مراسم اختتامیه نمایشگاه پیکره هایی برای صلح (تندیس های پنه لوپه از تخت جمشید تا رم) که به مدت 4 ماه در ایران به نمایش گذاشته شد رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور از آمادگی ایران برای همکاری های فرهنگی مستمر با کشور ایتالیا اطلاع داد.

خواهران پنه لوپه تهران را ترک کردند

سید محمد بهشتی با اعلام این خبر گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در مناسبات و تعاملات فرهنگی خود با کشورهای غربی شاهد فراز و نشیب ها و نوساناتی بود، به طوری که این نوسانات گاهی بسیار شدید بوده است.

او گفت: اما زمانی که به مناسبات فرهنگی ایران و ایتالیا نگاهی می اندازیم، متوجه می شویم که روابط بین دو کشور خیلی متاثر از این نوسانات نبوده است.

بهشتی با اشاره به اینکه پس از انقلاب اسلامی روابط ایران با بسیاری از کشورها بیشتر بر محور مناسبات سیاسی و مالی رقم خورده است ادامه داد: در طول سالهای اخیر به نظر می رسد مناسبات ایران با بسیاری از کشورها بر محور تعاملات سیاسی و مالی بوده است اما در این سالها روابط ایران و ایتالیا بیشتر جنبه فرهنگی داشته و کمتر از محورهای دیگر تاثیر گرفته است.

او تاکید نمود: روابط فرهنگی میان ایران و ایتالیا سبب شده که این دو کشور شناخت بیشتری نسبت به یکدیگر پیدا نمایندو هم اکنون نیز با برگزاری برنامه های فرهنگی کوشش داریم که به شناخت عمیق تر از یکدیگر دست پیدا کنیم.

بهشتی با اشاره به فعالیت های خود در طول سالهای پس از انقلاب اسلامی گفت: در تمام سالهایی که در شاخه های متعدد فرهنگ و هنر فعالیت می کردم شاهد پیشگام بودن کشور ایتالیا در تعاملات فرهنگی با کشور ایران بودم. به طوری که همواره برای اهل فرهنگ و هنر همکاری با کشور ایتالیا راحتر صورت می گرفته و کمتر دچار سوء تفاهم بوده است.

او تاکید نمود:درحال حاضر ایران در آستانه تحولی بزرگ در مناسبات بین المللی است. به نظر می رسد در این شرایط جدید، زمینه برای همکاری های بسیار گسترده و عمیق به خصوص در عرصه فرهنگ با کشور ایتالیا کاملا فراهم است.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی به آمادگی ایران برای ادامه همکاری های فرهنگی ایران و ایتالیا اشاره نمود و گفت: نمایشگاه تندیس های پنه لوپه اقدامی بسیار بزرگ و مهم بود اما باید این نمایشگاه زمینه ای برای ادامه برنامه های فرهنگی بزرگتر باشد و تا آنجا که اطلاع دارم از جانب ما زمینه برای انجام برنامه های بزرگ و مهم وجود دارد.

نمایشگاه خواهران پنه لوپه با امید ایجاد صلح در منطقه

مائورو کنچاتوری سفیر ایتالیا در ایران در مراسم سرانجامی نمایشگاه پیکره ای برای صلح؛ تندیس پنه لوپه از تخت جمشید تا رم هدف از برگزاری نمایشگاه مجسمه های پنه لوپه که استعاره از صلح هستند را سرانجام تنش های منطقه خواند و گفت: مجسمه پنه لوپه با چشم دوختن به دریا در انتظار بازگشت همسر خود اولیس و سرانجام جنگ است. سرانجام جنگ و تنش ها در منطقه خاورمیانه آرزویی است که ما در این برهه زمانی داریم.

سفیر ایتالیا در ایران گفت: حدود 4 ماه پیش وقتی با وزیر فرهنگ ایتالیا در مراسم افتتاح نمایشگاه تندیس های پنه لوپه در ایران حضور داشتیم مسئولان ارشد سازمان میراث فرهنگی صحبت های ارزشمندی را مطرح کردند و مسئولان فرهنگی ایران، ایتالیا و واتیکان نیز وظیفه خود را در تکلیف خطیری و بلندپروازانه - ای که بر عهده گرفته بودند به بهترین شکل ممکن انجام دادند.

او گفت: نمایشگاه پیکره ای برای صلح؛ تندیس پنه لوپه از تخت جمشید تا رم در واقع یک استعاره بوداستعاره ای که به 2500سال پیش بر می گشت.

مائورو کنچاتوری با اشاره به اینکه تا به امروز 4 مجسمه پنه لوپه هیچگاه به طور همزمان در کنار یکدیگر به نمایش در نیامده بودند اضافه کرد: مجسمه های پنه لوپه یکی از آثار ارزشمند به شمار می رود که تا به امروز 4 خواهر در کنار یکدیگر به نمایش گذاشته نشده بود. پنه لوپه در اساطیر یونان شخصیتی است که به سمت دریا نگاه می نماید و با چشم دوختن به سمت دریا در انتظار بازگشت همسر خود اولیس است. بازگشتی که به معنای سرانجام جنگ است.

او به ارتباط نمایشگاه مجسمه های پنه لوپه و تنش های منطقه خاورمیانه اشاره نمود و ادامه داد: مجسمه پنه لوپه در آرزوی سرانجام جنگ است و سرانجام جنگ و تنش آرزویی است که ما در این برهه زمانی برای منطقه خاورمیانه داریم.

او همچنین به همکاری های ایران، ایتالیا و واتیکان در برگزاری این نمایشگاه تاکید نمود و گفت: به نظر می رسد ایران، ایتالیا و واتیکان به بهترین نحو ممکن توانستند این داستان تاریخی را روایت نمایند. مردم ما می دانند که خاطرات گذشته بخش مهمی از وجود و حافظه تاریخی ما هستند. من فکر می کنم که ما پیروز شدیم که برای مخاطبان این نمایشگاه خاطره ملت هایی که از صلح باقی مانده اند را در قالب شخصیت پنه لوپه دوباره یادآوری کنیم.

به گفته سفیر ایتالیا در ایران، در برگزاری نمایشگاه تندیس های پنه لوپه قدم اول را خواهر بزرگ پنه لوپه ها که درایران است برداشت. هرچند که به اعتقاد آقای طالبیان معاون میراث فرهنگی، برگزاری چنین نمایشگاهی ساده نبود و با دشواری و موانعی همراه بود اما اکنون این موانع مرتفع شده و از این پس ما شاهد چنین رویدادهای مشابهی با کشور ایران هستیم.

او گفت: میراث فرهنگی ایران، میراثی بسیار ارزشمند است که حتما باید به مخاطبان ایتالیایی و مردم اروپا شناسانده گردد. امید می رود که مراسم اختتامیه تندیس های پنه لوپه آغازی برای مراسم افتتاح دیگر رویدادهای فرهنگی میان ایران و ایتالیا باشد.

هنر بهترین راه برای تداوم گفت وگوها

سفیرواتیکان در تهران نیز در سخنانی با ابراز خرسندی از نخستین حضور واتیکان درموزه ملی صندلی موزه واتیکان در رم را گفت.

او درادامه به بیان نقش و اهمیت هنر به ویژه در پیوندملت ها پرداخت و گفت : درس هنر به دنیا دوری از خشونت و وحشیگری ونشان دادن راه زیبایی است.

او اضافه کرد:همه هنرها از جمله موسیقی ،ادبیات ، تئاتر ، سینما و ...زیبا هستند و بهترین پیغام را برای نسل های گذشته و کنونی داشته و دارند.

لئو بوکاردی از موزه ها به عنوان ارزشمندترین مکان ها در دنیا نام بردو ضرورت حضور گروههای مختلف مردم به ویژه جوانان در آنها رابرای پی بردن به هویت خودو اینکه از کجا آمده اند را ضروری ولازم دانست.

اودرسرانجام با تاکید براین نکته که هنر بهترین راه برای تداوم گفت وگوهای ما و شناخت و احترام به یکدیگر است ابرازامیدواری کرد مبادله آثار هنری در آینده نیز ادامه یاد.

این نمایشگاه 4 ماهه برای نخستین بار و براساس تفاهم نامه موزه ملی ،موزه واتیکان و موزه کاپیتولینی و حمایت بنیاد پرادا برگزار گشت.

تندیس پنه لوپه کشف شده در تخت جمشید پس از برگزاری نمایشگاهی 4 ماهه در ایتالیا به همراه 3 همزاد ایتالیایی خود ، دو پیکره از واتیکان و یک پیکره از کاپیتولینی به وطن بازگشت و در سالن مخصوص درموزه ملی در معرض دید عموم گذاشته شد.

پنه لوپه های ایتالیایی امروز با حضور ماموران گمرک درموزه ملی و تائید بسته بندی های لازم به فرودگاه منتقل و از آنجا به ایتالیا برده می شوند.

0nlysms.ir: تنها پیامک | مجله موفقیت، پزشکی، خانواده، تکنولوژی، گردشگری، استارتاپ

thailandnet65.ir: سفر به تایلند | تور تایلند ارزان، تور لحظه آخری، تور نوروز بهار، تابستان، پاییز، زمستان

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 20825

به "خواهران پنه لوپه تهران را ترک کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواهران پنه لوپه تهران را ترک کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید