رضا تهرانچی، خالق بیسکویت مادر درگذشت

به گزارش بلاگ پو، به گزارش خبرنگاران، تهرانچی نام خود را با برند ویتانا و بیسکوئیت مادر در ضمیر ایرانیان ماندگار کرد.

رضا تهرانچی، خالق بیسکویت مادر درگذشت

این کارآفرین در سال 1302 در کاشان دیده به دنیا گگردد. او تحصیلات ابتدایی را در مشهد گذراند و برای سپری کردن مقطع متوسطه، راهی دارالفنون شد.

شم کارآفرینی و استقلال از همین دوران در نهاد رضای جوان پدیدار شد و او در محله امیریه، کلاس آموزش ماشین نویسی تاسیس کرد.

در سال 1320 بعد از اخذ دیپلم دبیرستان در رشته دندانپزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شد. او در سال 1327 پس از دریافت دکترای دندانپزشکی، مطب خود را در چهارراه مختاری دایر کرد.

علاقه به حوزه تغذیه

تهرانچی به واسطه تاثیری که از دکتر هاوزر آمریکایی، نویسنده کتاب روش های مختلف تغذیه و طول عمر گرفته بود، به حوزه تغذیه علاقمند شد و قابلیت های خود را در این حوزه محک زد و فراوری نوعی بیسکوئیت را طبق فرمول دکتر هاوزر شروع کرد.

نقطه شروع فعالیت او، فراوری بیسکوئیت هایی از ملاس و جوانه گندم بود که در قنادی های مختلف امیریه و بهارستان به فروش می رسید.

تهرانچی با وامی به مبلغ 30 هزار تومان زمینی در جاده کرج خریداری کرد تا در سال 1332 کارخانه ای برای فراوری انواع بیسکوئیت بنا کند.

بدین ترتیب محصولاتی چون بیسکوئیت مادر، بیسکوئیت پتی بور و نان سوخاری ویتانا به عنوان فراوریاتی مکانیزه، راهی بازار شدند.

فرمول بیسکوئیت مادر به مرور زمان شکل گرفت اما هیچ کارخانه ای نمی توانست مانند آن را فراوری کند.

انتخاب شعار

برای این بیسکوئیت شعار مهر مادر، شیر مادر، بیسکوئیت مادر برگزیده شد و گفته می گردد که بیسکوئیت مادر یک مکمل کامل غذایی بود که پیشنهاد می شد همهٔ افراد مصرف نمایند. حتی بسیاری پزشکان کودک به مادران توصیه می کردند از شش ماهگی به همراه شیر به نوزادان خود بیسکویت مادر بدهند.

کارخانه ویتانا اولین کارخانه ای بود که روی بیسـکوئیت هایش تاریخ مصرف می گذاشت و تهرانچی بود که موسسه استاندارد را قانع کرد تا درج تاریخ مصرف روی بسته های بیسکوئیت در شمار ضوابط استاندارد محصولات غذایی قرار گیرد.

کارخانجات ویتانا، بعد از انقلاب به بنیاد پانزده خرداد داده شد اما در سال 1387 به بخش خصوصی واگذار شد.

رضا تهرانچی در پنجمین دوره جشنواره کارآفرینی امین الضرب اتاق بازرگانی تهران که در اسفند 1399 برگزار گردید، لوح و نشان امین الضرب را به پاسداشت یک عمر فعالیت کسب کرد.

منبع: روایت نامه

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 7 خرداد 1401 بروزرسانی: 7 خرداد 1401 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 62447

به "رضا تهرانچی، خالق بیسکویت مادر درگذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رضا تهرانچی، خالق بیسکویت مادر درگذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید