سفر به کدام شهرها ممنوع است؟

به گزارش بلاگ پو، وزارت کشور در آستانه تعطیلات نیمه آبان ماه، سفر بین 25 مرکز حاد کرونا را ممنوع نمود. هرچند این ممنوعیت شامل سفر با وسایل نقلیه عمومی و تورهای گردشگری نمی گردد.

سفر به کدام شهرها ممنوع است؟

خاتمه پس از چند تعطیلی و پیروی از سیستم التماس و خواهش از مردم برای سفر نرفتن، وزارت کشور در آستانه تعطیلات نیمه آبان ماه، سفر بین 25 مرکز حاد کرونا را ممنوع نمود. هرچند این ممنوعیت شامل سفر با وسایل نقلیه عمومی و تورهای گردشگری نمی گردد.

به گزارش دنیای سفر به نقل از خبرگزاری ایسنا، محدودیت رفت و آمد آن چنان که کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا تصویب نموده در 25 مرکز استان اعمال خواهد شد که شامل تهران، البرز، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، فارس، خوزستان، کردستان، اصفهان، قم، مرکزی، خراسان جنوبی، اردبیل، کرمانشاه، بوشهر، هرمزگان، یزد، لرستان، خراسان شمالی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، همدان، زنجان، سمنان و کرمان می گردد.

در این طرح از ساعت 12 روز دوشنبه 1399/08/12 خروج خودروهای شخصی با پلاک بومی و ورود خودروهای شخصی با پلاک غیربومی از/ به 25 مرکز استان تا ساعت 24 روز آدینه مورخ 1399/08/16 ممنوع است.

مصوب شده است در صورت بی توجهی به محدودیت تردد و اخطار پلیس، متخلفان 500 هزار تومان جریمه خواهند شد. هرچند بعضی فعالان گردشگری معتقدند این میزان جریمه، راه حل چندان کارآمدی برای جلوگیری از سفرهای غیرمسؤولانه نیست و به تدبیرهای جدی و سختگیرانه تری مشابه آن چه کشورهای اروپایی به اجرا گذاشته اند، احتیاج است.

در تعطیلات گذشته با وجود مصوبه ستاد کرونا، اما محدودیتی اعمال نشد و نه تنها معابر اصلی که جاده های فرعی نیز به روی خودروها باز بود. با وجود چنین پیشینه ای، معاون مرکز مدیریت راه های کشور به مصوبه اخیر ستاد کرونا اشاره نموده و گفته است: ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان با هماهنگی پلیس راهور هر یک از این استان ها به انسداد معابر غیراصلی اقدام می نمایند اما خودروهای عمومی، انتظامی، امدادی، درمانی، خدماتی، حمل کالاها و مواد اساسی (طبق مصوبه ستاد کرونا) مشمول این ممنوعیت ها نمی شوند.

در نتیجه، سفر با اتوبوس، قطار و هواپیما ممنوع نشده است. آژانس های گردشگری و هتل ها نیز تا کنون دستوری در ارتباط با ممنوعیت فعالیت و یا برگزار نکردن تور در این تعطیلات دریافت ننموده اند. ستاد تسهیلات خدمات سفر هم تا به امروز هیچ اطلاعیه ای در ارتباط با مدیریت سفرها و یا در راستای مصوبه ستاد مقابله با کرونا نداده است.

هرچند که در استان چهارمحال و بختیاری که ورود و خروج خودروهای غیربومی به این استان ممنوع شده، رییس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دستور تعطیلی مراکز خدمات گردشگری و حتی هتل ها را داده است.

در هرمزگان نیز استاندار که ریاست ستاد مقابله با کرونا در استان را به عهده دارد، گفته که از اواسط این هفته (همزمان با تعطیلات) رفت و آمد در شهرها و روستاها به شدت کنترل می گردد.

استاندار هزمرگان درحالی که فصل سفر به این استان شروع شده، اعلام نموده است: با توجه به شرایط قرمز شیوع کرونا در دو استان کرمان و فارس، مبادی ورودی استان هرمزگان از دو محور استان های کرمان و فارس توسط اکیپ های مستقر نیروی انتظامی و هلال احمر به شدت کنترل خواهد شد. او از هم وطنان ساکن در این دو استان خواسته از سفرهای غیرضروری به استان هرمزگان اجتناب نمایند.

استاندار هرمزگان از تشدید نظارت بر پارک ها و سواحل این استان خبر داده و گفته است: تمام مراکز عرضه قلیان در پارک ها و سواحل باید برچیده گردد و برپایی چادر نیز در اماکن و سواحل استان ممنوع است و هیچ خدماتی به مسافران داده نخواهد شد.

اما در استان کردستان که تردد به آن ممنوع شده، رییس دانشگاه علوم پزشکی این استان نیز اعلام نموده علاوه بر دو شهرستان بانە و بیجار، شهرستان های سقز، سنندج، کامیاران و مریوان نیز از روز چهارشنبە بە مدت 10 روز تعطیل خواهند بود. یعنی عملا امکان دریافت خدمات سفر در این مناطق وجود ندارد.

استاندار کرمانشاه که جزء مراکزی است که تردد به آن ممنوع شده، اعلام نموده: از رفت و آمد در چهار محور پلیس راه قزانچی، بیستون- کرمانشاه، کوزران- کرمانشاه و ماهیدشت از ترددها جلوگیری می گردد. او از مردم تقاضا نموده به هیچ عنوان در مسیرهای منتهی به شهرستان کرمانشاه تردد ننمایند و سفر خود را به کرمانشاه به زمانی که شرایط از حیث شیوع کرونا مطلوب شد، موکول نمایند تا شاهد قطع زنجیره انتقال بیماری باشیم.

کرمان نیز با اعلام شرایط فوق حاد کرونا در شهرستان های رفسنجان، شهر بابک، زرند، بافت و بردسیر، از تعطیلی بیشتر مشاغل خبر داده است. هرچند هنوز اعلام نشده مراکز اقامتی در این استان باز هستند یا خیر اما موزه ها و باغ موزه ها به مدت یک هفته در این شهرستان ها به اضافه کرمان و سیرجان تعطیل شده اند.

استاندار گلستان درحالی که شمار تورهای جنگل نوردی در این استان در فصل پاییز افزایش یافته، از تعطیلی تفرجگاه ها در شهرهای قرمز به مدت یک هفته خبر داده و گفته که در شهرهای دیگر تنها ماشین های بومی مجاز به حضور در تفرجگاه ها هستند. بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان، شهرهای آزادشهر، بندر ترکمن، بندر گز، گرگان، مینودشت و مراوه تپه در شرایط قرمز کرونا قرار دارند.

استان اصفهان که این روزها کویرهای آن شلوغ از مسافر است، اعلام نموده ورودی های شاهین شهر، نجف آباد، مبارکه، فولادشهر و محور نائین- سگزی به اصفهان، اشان، شهرضا و کاشان کنترل شدید می گردد و مراکزی مثل موزه، رستوران، کافه و سفره خانه نیز در این مناطق تعطیل هستند.

با وجود آن که رییس پلیس راه استان البرز گفته به پلاک های تهران و کرج اجازه خروج از جاده چالوس داده نمی گردد، اما غیبت نام استان های مازندران و گیلان در فهرست ممنوعیت تردد از سمت دیگر استان ها، واکنش بعضی نمایندگان مجلس را برانگیخته است. سردار مهدی سعادتی رییس مجمع نمایندگان مازندران از ستاد ملی مقابله با کرونا به خاطر اعمال نکردن محدودیت رفت و آمد به استان های شمالی انتقاد نموده و آن را بی دقتی قابل تامل نامیده و گفته است: نتیجه این بی دقتی قطعا افزایش شمار مبتلایان و بستری بیماران در داخل این استان ها و تهران در روزهای آینده است.

احمد حسین زادگان استاندار مازندران هم گفته: اگرچه شهرستان های مازندران جزء این فهرست نیست، اما این به منزله این نیست که استان شرایط مناسبی دارد. از مردم می خواهیم به جز سفرهای ضروری، مازندران را به عنوان مقصد سفر انتخاب ننمایند و مردم استان نیز پروتکل ها را رعایت نمایند.

او به رعایت نشدن پروتکل های بهداشتی در رستوران های استان مازنداران اشاره نموده و گفته که در شرایط فعلی فعالیت تمام رستوران ها در استان در قالب بیرون بر است و تا مشخص تکلیف نشدن فعالیت شان در قالب پذیرش مهمان به صورت حضوری، باید همچنان به صورت بیرون بر فعال باشند.

استان مازندران که روزهای پرمسافری را در دوران کرونا پشت سر گذاشته، بارها از مسؤولان کشور درخواست نموده با مسدود کردن ورودی های این استان موافقت نمایند. باور مردم و مسؤولان این استان بر آن است که تردد غیربومی ها عامل شیوع بیشتر این ویروس بوده است، هرچند که مسافران مازندران و گیلان هم می گویند در این استان ها به ویژه مناطق توریستی و ساحلی آن ها، کمتر شاهد رعایت پروتکل های بهداشتی و حتی نظارت بوده اند.

در شهرهای دیگر از جمله تبریز، اهر، بناب، شبستر، میانه (آذربایجان شرقی)، ارومیه، اشنویه، بوکان، تکاب، خوی، سلماس، نقده (آذربایجان غربی)، اردیبل، مشکین شهر (اردبیل)، کرج، نظرآباد (البرز)، بیرجند، طبس، قائنات (خراسان جنوبی)، مشهد، تربت حیدریه، سبزوار، کاشمر، گناباد، نیشابور (خراسان رضوی)، بجنورد، اسفراین (خراسان شمالی)، سمنان، دامغان و گرمسار (سمنان)، شیراز، ممسنی (فارس)، سقز، سنندج، کامیاران، مریوان (کردستان)، کرمانشاه، جوانرود، سرپل ذهاب و کنگاور (کرمانشاه)، خرم آباد، دلفان (لرستان)، ساری، رامسر (مازندران)، اراک، خمین (مرکزی)، همدان، اسدآباد، بهار، کبودرآهنگ (همدان) و یزد، بافق، میبد (یزد) نیز آن طور که در مصوبه ستاد مقابله با کرونا آمده است، این هفته فعالیت موزه ها، باغ موزها، رستوران ها، کافه ها، چایخانه ها، قهوه خانه ها و مراکز خرید ممنوع است و عملا امکان خدمات رسانی به مسافران و گردشگران وجود ندارد.

0nlysms.ir: تنها پیامک | مجله موفقیت، پزشکی، خانواده، تکنولوژی، گردشگری، استارتاپ

thailandnet65.ir: سفر به تایلند | تور تایلند ارزان، تور لحظه آخری، تور نوروز بهار، تابستان، پاییز، زمستان

منبع: دنیای سفر
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 37079

به "سفر به کدام شهرها ممنوع است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به کدام شهرها ممنوع است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید