صدای خوش سسک ساوی در تالاب زریوار مریوان شنیده شد

به گزارش بلاگ پو، سنندج- خبرنگاران- تیم پرنده نگری انجمن سبز چیا گونه کمیاب و مورد حمایت موسوم به سسک ساوی را در تالاب زریوار مریوان مشاهده کردند که بر این اساس، تعداد پرندگان شناسایی شده در این تالاب به 279 گونه رسید.

صدای خوش سسک ساوی در تالاب زریوار مریوان شنیده شد

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، تیم پرنده نگری انجمن سبز چیا که از سه سال گذشته گونه های زیادی را در تالاب زریوار و حاشیه آن شناسایی نموده است، در تازه ترین مورد پیروز به مشاهده و شناسایی گونه کمیاب سسک ساوی شد که در لیست پرندگان حمایت شده و در معرض خطر انقراض است.

یکی از اعضای تیم چهار نفره پرنده نگری انجمن سبز چیا در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران گفت: تاکنون حدود 10 قطعه از پرنده سسک ساوی را در تالاب زریوار مشاهده و شناسایی نموده ایم.

جلال پزشک با اشاره به اینکه سسک ساوی پرنده حشره خوار است، اضافه نمود: هم اکنون در حال آنالیز زادآوری و عدم زادآوری این پرنده در تالاب زریوار هستیم.

این فعال محیط زیست یادآور شد: تا سه سال گذشته تعداد پرندگان شناسایی شده در تالاب زریوار 34 گونه بود که در طول فعالیت این تیم به 279 گونه رسیده است.

به گزارش خبرنگاران، سسک ساوی پرنده ای است پر جنب و جوش، از خانواده سسک که در مقایسه با دیگر سسک های مشابه دمی نسبتا پهن تر و منقار بزرگتر دارد و از روی صدایش می توان آن را شناخت.

این پرنده خوش صدا کمتر خود را از انظار مخفی می نماید، تارک و سطح پشتی این پرنده به رنگ قهوه ای یکدست و سطح شکمی آن سفید مایل به قهوه ای است و بعضا در سینه اش نقاط قهوه ای رنگ تری دیده می گردد.

گلویی به رنگ سفید نخودی دارد، پهلوهایش قهوه ای مایل به خرمائی کمرنگ است و نوار ابرویی نخودی رنگ ناواضحی در بالای چشمانش مشاهده می گردد.

بال هایی نسبتا گرد و دمی قهوه ای رنگ دارد و پرهای زیر دمش نخودی رنگ است. پوشپرهای زیر دمش نسبتا بلند و دمش در پایان گرد است.

نیمه پایینی منقارش زرد رنگ و اغلب در حالی که دمش را اندکی بالا نگه داشته است، روی زمین راه می رود و دمش را به این سو آن سو می چرخاند.

صدای این پرنده از درون نیزار و مانند سسک خالدار، یک سیلاب، شبیه پیچ شنیده می گردد.

این پرنده در مناطق نیزار و باتلاقی، مزارع با علوفه بلند و بسیاری از مناطق دارای پوشش گیاهی به سر می برد. در ایران ، به طور مهاجر عبوری، در شمال و غرب نسبتا فراوان است و احتمالا در نواحی جنوب غربی دریای خزر فراوری مثل می نماید.

9936 / 3034

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایرنا
انتشار: 13 شهریور 1400 بروزرسانی: 13 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 6724

به "صدای خوش سسک ساوی در تالاب زریوار مریوان شنیده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدای خوش سسک ساوی در تالاب زریوار مریوان شنیده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید