قبل یا بعد از افطار ورزش کنیم؟

به گزارش بلاگ پو، انجام ورزش قبل و بعد از افطار شرایط خاصی دارد که حتما باید به آن توجه گردد، در عین حال توصیه می گردد فعالیت بدنی 3 ساعت پس از افطار و همراه با کامل شدن فرآیند هضم و ترجیحا در مکانی با تهویه مطبوع انجام گردد.

قبل یا بعد از افطار ورزش کنیم؟

به گزارش ایسنا، تحقیقات نشان داده است که روزه گرفتن به مدت 30 روز متوالی بدون انجام ورزش یا فعالیت بدنی باعث کاهش قدرت و آمادگی جسمانی می گردد و روزه داران باید در ماه رمضان فعالیت فیزیکی منظم داشته باشند تا سالم بمانند، اما برترین زمان ورزش برای روزه داران چه زمانی است؛ قبل یا بعد از افطار؟

ورزش قبل از افطار

بر اساس این مطلب که از سوی ساناز کبیری، متخصص پزشکی ورزشی تهیه شده و از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی در اختیار ایسنا قرار گرفته آمده است: جهت انجام تمرینات ورزشی قبل از افطار باید ملاحظاتی در نظر گرفته و دستورالعمل های مناسب رعایت گردد. ورزش صحیح قبل از افطار باید محدود و کمتر از 60 دقیقه و ترجیحا در مکانی با تهویه مطبوع باشد و پس از افطار، میزان کافی مایعات و آب نوشیده تا املاح و مواد معدنی از دست رفته بدن جبران و همینطور استراحت مناسبی لحاظ گردد.

ورزش بعد از افطار

توصیه می گردد فعالیت بدنی 3 ساعت پس از افطار و کامل شدن فرآیند هضم انجام گردد. ملاحظات لازم جهت انجام ورزش در ماه مبارک رمضان باید به گونه ای باشد که انجام حداقل 30 دقیقه روزانه فعالیت بدنی در مکانی با تهویه مطبوع مدنظر قرار گیرد.

از ورزش های تهاجمی و با شدت بالا در طول روز و به خصوص در هوای گرم خودداری گردد چراکه گرما از دست دادن مایعات بدن را افزایش می دهد و می تواند منجر به کم آبی بدن گردد. باید زمان مناسبی برای تمرین در ماه رمضان انتخاب کنید و این زمان یا قبل از افطار یا 2 تا 3 ساعت بعد از افطار است. بعلاوه بلافاصله پس از افطار از فعالیت بدنی خودداری کنید، زیرا تمام انرژی بدن به سمت هضم غذا راهنمایی می گردد.

افراد باید عدم تحرک بدنی مانند نشستن در مقابل تلویزیون برای مدت طولانی را کاهش دهند و به جای آن فعالیت هایی مانند پیاده روی را انجام دهند و اگر دچار سرگیجه، حالت تهوع، مشکل در تنفس یا درد قفسه سینه شدند، بلافاصله هرگونه فعالیت بدنی را متوقف نموده و بین افطار و سحری به میزان کافی آب بنوشند تا در طول روزه داری دچار کم آبی نشوند.

نکته مهم نیز اینکه اگر افرادی که از سلامت خود مطمئن نیستند و یا بیماری زمینه ای دارند باید قبل از آغاز هرگونه فعالیت بدنی با پزشک خود مشورت نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 18 خرداد 1401 بروزرسانی: 18 خرداد 1401 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 62972

به "قبل یا بعد از افطار ورزش کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قبل یا بعد از افطار ورزش کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید