ماجرای عجیب مسجد مهمان کش در شهر ری

به گزارش بلاگ پو، در زمان های قدیم، مسافران در راه مانده به مساجد می رفتند تا شب را در آن ها سپری نمایند، اما هر مسافر و مهمانی که برای اقامت شبانه وارد مسجدی در شهرری می شد، صبح روز بعد، پیکر بی جانش را از آن بیرون می کشیدند! به همین علت، به اینجا مسجد آدمکش یا مهمان کش می گفتند که در آرامگاه ابن بابویه شهرری قرار داشت.

ماجرای عجیب مسجد مهمان کش در شهر ری

این موضوع سبب شده بود تا اهالی شهرری، مسافر ها را از ماندن در این مسجد منع نمایند. بعضی می گفتند این مسجد جن دارد و اجنه هرکسی را که در این مسجد بخوابد، می کشند. این حرف ها باعث شد تا فردی به نام ماشاءالله تصمیم به رازگشایی از این موضوع کند. خیلی ها سعی کردند او را از این کار منصرف نمایند، اما ماشاءالله شب وارد مسجد شد و آنجا خوابید.

او نیمه های شب صدا های عجیب و خوفناکی در مسجد شنید و تا مرز قالب تهی کردن پیش رفت. صدا از روزنه ای می آمد و او را می ترساند. با کمی دقت متوجه شد این صدا ها در اثر وزش باد در روزنه فراوری می گردد و بی شک همین عامل سبب ترس، سکته و مرگ کسانی می گردد که شب را در این مسجد می خوابند. ماشاءالله با تیشه و کلنگ به جان روزنه افتاد تا آن را خراب کند، اما به یکباره اندازه زیادی سکه بیرون ریخت. او از آن پس ثروتمند شد و به همه داستان های عجیب و غریبی که مردم از این مسجد می گفتند خاتمه داد.

پس از آن، این مکان مذهبی به مسجد ماشاءالله معروف شد؛ مسجدی که اکنون بخشی از بقعه امامزاده هادی (ع) است.

درباره قدمت این مسجد گفته می گردد که مربوط به دوره قاجار است، اما احمد ابوحمزه ری شناس معتقد است که در دوره صفویه ساخته شده است. با این وجود، مولانا به علت شعری که درباره این مسجد در مثنوی معنوی سروده، می توان گفت قدمت آن بین قرن ششم تا هفتم است.

منبع: همشهری آنلاین

منبع: فرارو
انتشار: 30 دی 1401 بروزرسانی: 30 دی 1401 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 69268

به "ماجرای عجیب مسجد مهمان کش در شهر ری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای عجیب مسجد مهمان کش در شهر ری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید