مدل جایگزین کنکور تا شش ماه آینده معین می گردد

به گزارش بلاگ پو، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه باید ظرف شش ماه آینده به مدل جایگزین کنکور برسیم، گفت: در این زمینه علاوه بر استفاده از مطالعات گذشته نظرات تمامی ذینفعان را دریافت خواهیم کرد.

مدل جایگزین کنکور تا شش ماه آینده معین می گردد

به گزارش خبرنگاران، دکتر سعیدرضا عاملی در دومین نشست تخصصی کنکور، چالش ها و راهبردها که امروز با حضور روسای دانشگاه های برتر در ساختمان مرکزی این شورا در حال برگزاری است، نحوه ارزیابی راه های ورود به دانشگاه ها را یکی از مسائل اصلی جامعه مطرح کرد و گفت: تاکنون چندین بار مجلس شورای اسلامی، وزارت علوم و نهادهای تصمیم گیر کوشش نمودند تا موضوع کنکور را حل نمایند و یا اینکه برای این موضوع جایگزینی را قرار بدهند حتی برای این موضوع مهلت زمانی معین شد اما این اتفاق تاکنون نیفتاده است. در واقع وقتی کوششی صورت می گیرد اما اقدام واقعی صورت نمی گیرد این سوال ایجاد می گردد که چه اتفاقی افتاده است و ممکن است برآورد هایی را ایجاد کند که این برآورد ها بنیان نداشته باشد.

وی در ادامه توضیح داد: صحبت هایی بین شورای عالی انقلاب فرهنگی، مجلس و حتی روسای کمیسیون های مربوطه، نهادهای ذیربط در مورد بحث کنکور صورت گرفته است تا بتوانیم بر این اساس تقسیم کار انجام بدهیم اما باید مطرح کرد که شأن شورا قانونگذاری نیست بلکه این مرکز یک مرکز سیاستگذار محسوب می گردد و می توانیم طی هماهنگی با مجلس شورای اسلامی در ذیل راهبردها، قوانین و مقررات برای معین تکلیف این موضوع کوشش هایی را انجام بدهیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام نمود: سیستم فعلی پذیرش در دانشگاه ها به وسیله کنکور مطمئنا مزایایی دارد که یکی از این مزایا اعتمادی است که به سنجش وجود دارد. در واقع امنیت سنجش امر بسیار مهمی است. چرا که کوشش های زیادی در بحث طراحی سوال، حفاظت از سوال، ایجاد امنیت محیط آزمون، هوشمند سازی پاسخ های کنکور و ... صورت گرفته است که این موضوعات سلامت و امنیت کنکور را به عنوان یک سرمایه بزرگ به وجود آورده است. بنابراین هر مدلی که به عنوان جایگزین کنکور پیشنهاد گردد باید این امنیت را هم داشته باشد و ما نباید مزایای کنکور را از دست بدهیم.

دکتر عاملی در مورد معایب کنکور نیز گفت: یکی از معایب برگزاری کنکور اضطرابی است که بین دانش آموزان ایجاد می نماید و اگرچه بر اساس اعلام سنجش 15 درصد ورودی به دانشگاه ها به وسیله برگزاری کنکور صورت می گیرد اما حتی همین آمار 15، 20 یا حتی 30 درصدی هم می تواند در فضای مجازی اضطراب 100 درصدی را ایجاد کند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین از نارضایتی دانشگاه ها از برگزاری کنکور اطلاع داد و گفت: دانشگاه ها نیز کمابیش از این وضعیت راضی نیستند. چرا که معتقدند دانشگاهی که در تراز دانشگاه درجه یک کار می نماید باید بتواند این را تشخیص دهد که چه دانشجویی را می تواند جذب کند. در واقع باید عرصه ای برای استقلال دانشگاه ها ایجاد کنیم.

وی همچنین اعلام نمود: بحث برگزاری یک مرحله ای کنکور نیز از دیگر موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. چرا که گاه این اعتقاد به وجود می آید که اگر کنکور در چند مرحله برگزار گردد بسیاری از مسائل حل خواهد شد.

دکتر عاملی با تاکید بر اینکه ظرف شش ماه آینده باید مدل جایگزین کنکور تعیین گردد گفت: مطمئنا در این زمینه به مطالعات قبلی در حوزه کنکور احترام گذاشته می گردد. ضمن اینکه همکاران ستاد نقشه در شورای عالی انقلاب فرهنگی کوشش می نمایند نظرات تمامی حوزه ها و ذینفعان این حوزه را دریافت نمایند و حتی در این زمینه با موسسات برگزاری کنکور نیز مشورت خواهیم کرد. چرا که معتقد هستیم این بخش خصوصی می تواند به تقویت دانش آموزان یاری کند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

malayro.ir: مالزی: سفر به کشور زیبای مالزی و دیدار از شهرهای توسعه یافته کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 13108

به "مدل جایگزین کنکور تا شش ماه آینده معین می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدل جایگزین کنکور تا شش ماه آینده معین می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید