همه چیز درباره هواپیمایی لوفت هانزا : Lufthansa Airlines

به گزارش بلاگ پو، شرکت هواپیمایی لوفت هانزا بزرگترین ایرلاین آلمانی است که پس از ادغام با شرکت های زیر مجموعه اش، مالکیت بزرگترین ایرلاین اروپا را بر اساس تعداد مسافر و تعداد ناوگان به دست آورد. این شرکت ها با یکدیگر مجموعه لوفت هانزا (Lufthansa group) را تشکیل می دهند و با داشتن بیش از 615 فروند هواپیما یکی از بزرگترین شرکت های هواپیمایی دنیا را بر اساس تعداد مسافر را در اختیار دارند.

همه چیز درباره هواپیمایی لوفت هانزا : Lufthansa Airlines

همچنین، لوفت هانزا یکی از اعضای اصلی استار الاینس (Star Alliance) است و با سایر شرکت های هواپیمایی مانند ایر کانادا و یونایتد ایرلاین نیز مشارکت می نماید. علاوه بر این، شرکت های هواپیمایی دیگری مانند ایر مالتا، جرمن وینگز، لوکزایر، تام ایرلاینز و اسپایس جت نیز توافق مقصدهای از همکاران لوفت هانزار محسوب می شوند.

حقایق لوفت هانزا

شرکت لوفت هانزا به عنوان شرکت هواپیمایی حامل پرچم آلمان، تا سال 1970 این امکان را به کارکنان خود می داد تا در سهام شرکت سهیم شوند و بخشی از آن را خریداری نمایند. به همین دلیل هنگامی که این شرکت هواپیمایی به بخش خصوصی واگذار شد، بیشتر کارکنان حدود 3 درصد از سهام شرکت را دریافت کردند.

در سال 2016 سایت معتبر World Airline Awards شرکت هوایی لوفت هانزا را به عنوان دهمین خط هوایی برتر سال انتخاب کرد. با وجود اینکه این شرکت طی چند سال اخیر در رقابت با خطوط هوایی دیگر از شرق آسیا و خاورمیانه، کمی در رده بندی ها عقب افتاده است، همچنان بهترین ایرلاین اروپای غربی محسوب می گردد. شبکه پروازی گسترده، هواپیماهای مدرن، سرویس اینترنت داخل کابین هواپیما، کابین فرست کلاس، پرسنل با تجربه و متخصص، از شاخصه های متمایز شرکت هواپیمایی لوفت هانزا است.

تاریخچه هواپیمایی لوفت هانزا

تاریخ شرکت لوفت هانزا پر از حوادث ناگوار و شیرین و اتفاقات ماندگار بسیار است که نقش مهمی در تاریخ کشور آلمان و اروپا داشته اند. این حوادث البته به این شرکت یاری کرده اند تا با آموختن از این تاریخ پر فراز و نشیب، به رشد و شکوفایی خود سرعت بخشند. این شرکت در سال 1926 با نام Deutsche Luft Hansa A.G تاسیس شد و از سال 1936 تا به امروز با نام فعلی به فعالیت خود ادامه داد.

دهه 30 سرشروع رشد سریع این شرکت بود، به طوری که هواپیماهای عظیمتری تهیه شده و مسافت های طولانی تری طی می شد. در این حین وقوع جنگ تاثیرات عظیمی بر این شرکت گذارد به نحوی که تمام اطلاعات پروازی آن محرمانه شدند و بسیاری از پروازها برای تامین ادوات جنگی و پشتیبانی نیروهای نظامی مورد استفاده قرار می گرفت. اغلب پروازهای عادی نیز متوقف شده و ماهیت این شرکت را بیشتر نظامی نمود.

تا اینکه در سال 1953 شرکتی با نام مختصر Luftag تاسیس شد که با استفاده از ادوات شرکت لوفت هانزا قصد برقراری پروازهای بین المللی داشت. در این رابطه، فرودگاه هامبورگ نیز به عنوان مقر شرکت جدید انتخاب شد تا با 8 فروند هواپیما، خدمات خود را شروع کند. یک سال بعد این شرکت لوگو و نام لوفت هانزای سابق را خریداری کرد و به عنوان شرکت هواپیمایی دولتی و ملی این کشور شناخته شد. 15 می 1955 پروازهای بین المللی این شرکت با پرواز به شهرهای لندن، پاریس، مادرید و انتها نیویورک شروع شد و سپس پرواز به آمریکای جنوبی، سه پرواز مستمر به تهران و یک پرواز به بغداد در طی هفته برنامه ریزی شد.

ورود هواپیمای عظیم بوئینگ 707 و پروازهای مستمر آن بین فرانکفورت و نیویورک از مهم ترین تحولات اتفاق افتاده در این شرکت در شروع دهه 60 بود. به تدریج با افزایش ناوگان و خرید جت های مسافربری عظیم تر راستاهای بیشتر و پروازهای طولانی تر به برنامه پروازی لوفت هانزا اضافه شدند. اواخر دهه هشتاد با خرید 15 فروند ایرباس A320s و 7 فروند ایرباس A300 و 10 فروند هواپیمای بوئینگ 737 برای این شرکت به سرانجام رسید.

البته در سال 1987 سیستم آمادئوس (Amadeus) توسط لوفت هانزا و شرکت هایی چون ایرفرانس، ایبریا و ایرلاین اسکاندیناوری تاسیس شدند. این سیستم خدماتی یکپارچه به GDS نیز مشهور است که خدمات رزرو بلیط کامپیوتری به مسافران ارائه می دهد.

در سال های بعد شرکت لوفت هانزا اقدام به خرید های متعدد و نوسازی ناوگان هوایی خود کرد و همیشه رشدی صعودی را تجربه کرد. اگرچه بعد از حوادث یازده سپتامبر به طور محسوسی از این رشد کاسته شد، ولی برخلاف بسیاری از شرکت های دیگر، توانست بر مسائل مالی ناشی از رکود فائق آید.

در حال حاضر، لوفت هانزا در داخل کشور آلمان پروازهای منظمی به 18 مقصد دارد و با داشتن بیش از 280 فروند هواپیما به 197 مقصد بین المللی از 78 کشور دنیا برنامه پروازی برقرار کرده است. البته شرکت لوفت هانزا به عنوان شرکت مادر بسیاری از شرکت های هوایی اروپا همچون ایرلاین های سوئیس، اتریش، لوفت هانزا تکنیک و Germanwings شناخته می گردد که در صورت محاسبه تعداد ناوگان همه این شرکت ها، لوفت هانزا با داشتن 620 فروند هواپیما، عظیمترین شرکت هوایی مسافربری دنیا محسوب می گردد.

مجموعه این شرکت ها در سال 2012 رکورد جابه جایی 103 میلیون مسافر را برجای گذاشت. دفتر اصلی این شرکت در شهر کلن آلمان قرار گرفته است ولی مقر اصلی و ناوگان آن در فرودگاه بین المللی فرانکفورت مستقر شده است. بیشتر پروازهای اصلی آن نیز از مبدا همین فرودگاه انجام می شوند.

قطب دوم لوفت هانزا فرودگاه مونیخ و قطب سوم آن فرودگاه کوچک دوسلدورف است. شرکت هواپیمای لوفت هانزا علاوه بر خدمات خود به مسافران منشا ایجاد بعضی پیمان های بین المللی موثر نیز شده است. از جمله اتحادیه بین المللی اتحاد ستاره در 1997 به عنوان عظیمترین اتحادیه ایرلاین های دنیا توسط لوفت هانزا و چهار ایرلاین دیگر پایه گذاری شد. نام لوفت هانزا از دو کلمه Luft به معنی هوا و Hansa به معنی انجمن تشکیل شده است که اولی لغتی آلمانی و دومی لاتین است.

مقاصد هواپیمایی لوفت هانزا

در حال حاضر هواپیماهای شرکت هواپیمایی لوفت هانزا به 18 مقصد داخلی در خاک آلمان و 193 مقصد خارجی، یعنی 78 کشور دنیا در قاره آفریقا، آمریکا، آسیا و اروپا پرواز دارند. پرواز فرانکفورت به بوینس آیرس با بیش از 13 ساعت پرواز، طولانی ترین راستا پروازی این ایرلاین به شمار می آید.

در ایران نیز پروازهای شرکت هواپیمایی لوفت هانزا تنها از فرودگاه بین المللی امام خمینی در تهران به دو شهر وین و فرانکفورت مستقیم و به بقیه مقصدهای دنیا، به صورت غیرمستقیم انجام می شوند.

ناوگان هواپیمایی لوفت هانزا

ناوگان شرکت هواپیمایی لوفت هانزا از هواپیماهای غول پیکر ایرباس و بوئینگ برای مسافت های طولانی و هواپیماهای کوچک برای مسافت های کوتاه در قاره اروپا تشکیل شده است.

کلاس های پروازی هواپیمایی لوفت هانزا

مالی (اکونومی کلاس)

این کلاس پروازی جایگاه های عادی و راحتی دارد که در همه نوع هواپیماهای این شرکت قرار گرفته اند. عرض این جایگاه ها 31اینچ است (به جز هواپیماهای ایرباس ای380 که عرضی 33 اینچی دارند). مانیتور صوتی و تصویری، غذا و نوشیدنی رایگان از دیگر امکانات این کلاس پروازی است.

پرمیوم اکونومی

این کلاس پروازی امکاناتی مانند کلاس اکونومی دارد، با این تفاوت که از جایگاه های عظیم تر و راحت تری نسبت به آن تشکیل شده است. این کلاس پروازی از سال 2014 در این شرکت هواپیمایی شکل گرفته است.

فرست کلاس

کابین های لوکس فرست کلاس در قسمت بالایی ایرباس های A380 و بخش طولی ایرباس های دیگر قرار گرفته اند و دارای امکاناتی چون جایگاه تخت شو دو متری، پورت های مخصوص شارژ لپتاپ و موبایل و غذای دلخواه هستند. در فرودگاه نیز خدمات مخصوصی برای مسافران این کلاس پروازی در نظر گرفته شده است.

کلاس پروازی تجاری (بیزینس کلاس)

جایگاه های این کلاس پروازی برای خواب و استراحت به دو متر افزایش طول پیدا می نمایند و امکاناتی همچون سیستم صوتی و تصویری و شارژ لپ تاپ دارند. جایگاه های اولیه کابین بیزینس کلاس لوفت هانزا امکان تخت شدن تا 150 درجه را دارند که در سری جدید این کابین ها این اندازه به 180درجه افزایش یافته است. همچنین، خریداران این نوع بلیط خدمات اختصاصی در فرودگاه دریافت خواهند کرد.

وزن بار مجاز در هواپیمایی لوفت هانزا

کیف دستی

درجه یک: دو کیف با حدبیشتر وزن 8 کیلوگرم برای هرکدام

بیزینس: دو کیف با حدبیشتر وزن 8 کیلوگرم برای هرکدام

عادی: یک کیف با حدبیشتر وزن 8 کیلوگرم

ابعاد کیف های دستی: 55x40x23 سانتی متر

چمدان

درجه یک: سه کیف، هر کدام با حدبیشتر وزن 32 کیلوگرم.

بیزینس: دو کیف، هر کدام با حدبیشتر وزن 32 کیلوگرم.

عادی: یک چمدان 23 کیلوگرمی که البته در جایگاه های جدید اکونومی پرمیوم به دو کیف افزایش یافته است.

ابعاد: طول و عرض و عمق چمدان نباید از 158 سانتیمتر تجاوز کند.

اجسام ممنوع

کیف های دارای زنگ هشدار

وسائل آتش بازی

اسپری های دفاعی

مایعات قابل آتش سوزی

پودرهای شیمیایی

مواد رادیواکتیو

مایعات اسیدی

مواد مغناطیسی قوی

سلاح و تیزرهای شوک دار

دوچرخه الکتریکی

سوانح هواپیمایی لوفت هانزا

14 سپتامبر 1993: فرود اضطراری هواپیمای فرانکفورت - ورشو با 64 مسافر در فرودگاه ورشو که منجر به فوت یک نفر از مسافران و یک نفر از خدمه پروازی شد.

26 جولای 1979: بوئینگ باری این شرکت که از ریودوژانیروی آرژانتین راهی داکار بود، سقوط کرد که سه خدمه آن کشته شدند.

20 نوامبر 1974: تلخ ترین حادثه تاریخ این شرکت در اثر سقوط بوئینگ 747 با 140 مسافر اتفاق افتاده است که در فرودگاه بین المللی نایروبی پس از برخواستن هواپیما دچار نقص فنی شده و 4 نفر از مسافران و 17 نفر از خدمه جان خود را از دست دادند.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: گردشبان
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 22600

به "همه چیز درباره هواپیمایی لوفت هانزا : Lufthansa Airlines" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره هواپیمایی لوفت هانزا : Lufthansa Airlines"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید