پیغام شی جینپینگ رهبر جدید آمریکا

به گزارش بلاگ پو، خبرگزاری خبرنگاران- رئیس جمهور چین در سخنرانی در کنفرانس مجازی مجمع جهانی اقتصاد تحت عنوان دستور کار داووس هشدار داد یک جنگ سرد جدید ممکن است تبدیل به یک جنگ داغ گردد و باید از آن اجتناب کرد.

پیغام شی جینپینگ رهبر جدید آمریکا

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از آکسیوس، شی جینپینگ، رئیس جمهور چین اشاره مستقیمی به تنشهای آمریکا و چین نکرد اما زیرمتن آن تعیین است. این اولین اظهارات او خطاب به مخاطبان بین المللی از زمان شروع ریاست جمهوری جو بایدن بودند، در حالی که دولت بایدن پیشتر با تصمیم دولت دونالد ترامپ درخصوص متهم کردن چین به ارتکاب نسل کشی علیه مسلمانان اویغور موافق بوده و نسبت به تهاجم چین به تایوان نیز هشدار صادر نموده است.

شی جینپینگ اظهار کرد: ما باید به اختلافات احترام گذاشته و آنها را برطرف کنیم، از مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر اجتناب کنیم و اختلافات را به وسیله مشورت و تبادل نظر حل کنیم. تاریخ و واقعیت بارها روشن ساخته که رویکرد غلط تقابل و ستیز چه در شکل جنگ سرد، جنگ داغ، جنگ تجاری یا جنگ تکنولوژی در عمل به منفعت همه کشورها آسیب خواهد زد و بهبود همه را تضعیف خواهد نمود.

رئیس جمهور چین همچنین به طرح یک رویکرد چهار مرحله ای برای تضمین خروج قدرتمندتر دنیا از بحران کووید-19 پرداخت.

این شامل یک هماهنگی سیاست اقتصاد کلان، اجتناب از غرور، تعصب و نفرت به نفع همزیستی مسالمت آمیز، کاهش نابرابری دنیای، و تقویت نهادهای دنیای در زمینه مسائلی همچون سلامت عمومی و تغییرات آب و هوایی است.

شی جینپینگ در طول این سخنرانی مکررا به اهمیت همکاری بین المللی در زمینه تقریبا هر مساله - بجز مسائلی همچون حقوق بشر، که او آن را امور داخلی تلقی می نماید - پرداخت.

رئیس جمهور چین در سخنرانی اش تاکید نمود که چندجانبه گرایی باید شامل همه باشد نه اینکه به حلقه های کوچک واگذار گردد.

این در حالی است که از نظر بایدن این مبتنی بر ائتلافها است.

شی جینپینگ به طور خاص با ایده اعمال تحریمها یا کوشش برای انزوا سازی مخالفت کرد. او در عین حال هشدار داد که نباید اجازه داد که همه گیری بیماری موجب تسریع جداسازی یا تغییر جهت زنجیره های تامینی گردد.

او تاکید نمود: ما باید از رقابت عادلانه به وسیله رقابت با یکدیگر در یک زمین رقابت و نه کوبیدن یکدیگر در یک میدان کشتی، حمایت کنیم.

به گزارش تلگراف رئیس جمهور چین هم چنین از بایدن خواست به جنگ تجاری واشنگتن علیه پکن انتها دهد.

شی جینپینگ در این سخنرانی تلویحا به رهبر جدید آمریکا پیغام داد که موضع خصمانه دونالد ترامپ، رئیس جمهور قبلی آمریکا را کنار بگذارد.

او گفت: ایجاد محافل کوچک یا شروع کردن یک جنگ سرد جدید، رد کردن، تهدید کردن یا مرعوب کردن دیگران تنها دنیا را به تفرقه خواهند کشاند.

هر چند که شی جینپینگ در سخنرانی خود نامی از بایدن یا ترامپ نبرد اما تعیینا اظهارنظرهای او به روابط خصمانه ای که بین آمریکا و چین در زمان سالهای ریاست جمهوری ترامپ ایجاد شد، اشاره داشت.

هر چند که بایدن وعده انتها دادن به رویکرد انزواطلبانه ترامپ در قبال پکن را داده اما خود او هم گفته که آمریکا باید نسبت به چین سرسخت باشد و پکن را به دزدی مالکیت معنوی و دادن یارانه های غیرعادلانه به صادرکننده های دولتی متهم نموده است.

شی جینپینگ تاکید نمود، چین نه درس یاد دادن به آن و نه تحریم ها به بهانه سوابق حقوق بشری اش یا سیاستهای تجاری را نمی پذیرد.

او ابراز اطمینان کرد که دنیا پایان از بحران همه گیری کووید 19 که آن را درگیر بدترین رکود از زمان جنگ دنیای دوم تا کنون ساخته خارج گردد.

او همچنین در صحبتی که دیدگاهش را نسبت به صندلی جدید چین در نظم دنیای مطرح نمود، گفت: دنیا به وضعی که در گذشته داشت برنخواهد گشت.

او ضمناً تاکید بر این که پکن یک حامی چندجانبه گرایی است، آن را به عنوان یک شراکت بین طرفهای برابر در نظر گرفت تا شراکتی که در آن یک کشور به کشوری دیگر رجحان داشته باشد.

wonder-hanger.ir: واندر هنگر | مجله معرفی کالاها و خدمات و تولید داخلی

10az10.ir: مجله سرگرمی، مجله گردشگری، موفقیت، پزشکی، سلامت، مد و لباس

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 42210

به "پیغام شی جینپینگ رهبر جدید آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیغام شی جینپینگ رهبر جدید آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید