چوبِ بی برنامگی ها بر سر بسکتبال

به گزارش بلاگ پو، خبرنگاران - گروه ورزش: مهمانان اقیانوسیه ای مسابقات بسکتبال جوانان قهرمانی آسیا یعنی استرالیا و نیوزلند همراه با چین و فیلیپین به عنوان تیم های اول تا چهارم این رقابت ها صاحب سهمیه جهانی شدن درحالیکه ایران به عنوان مدافع قهرمانی در این مسابقات شرکت داشت.

چوبِ بی برنامگی ها بر سر بسکتبال

ثبت بزرگترین ناکامی برای مدعی ترین تیمبیست و پنجمین دوره مسابقات بسکتبال قهرمانی آسیا که از 14 مردادماه به میزبانی تایلند شروع گشت، روز گذشته در حالی به سرانجام رسید که ایران به عنوان مدعی ترین تیم در رقابت با سیزده تیم دیگر شرکت کننده به عنوان ششم بسنده کرد و از تکرار قهرمانی و کسب مجوز مسابقات جهانی بازماند.

این تیم در حالی راهی بانکوک گشت که جز اردوهای داخلی و چند دیدار دوستانه که آنهم با تیم های داخلی انجام گشت، تدارکات دیگری نداشت و به نظر میرسد برای محسن شاه علی و شاگردانش این موضوع بزرگترین عامل بازدارنده در مسیر آسیایی - جهانی پیش روی شان بود که حالا با ثبت بزرگترین ناکامی برای آنها به نقطه سرانجام رسیده است.

جوانان باپتانسیلِ ایران از کجا ضربه خوردند؟ دو سال پیش در رقابت های بسکتبال جوانان قهرمانی آسیا که به میزبانی تهران برگزار گشت، تیم ایران در شرایطی نادر به خاطر ناکامی چین در صعود به جمع چهار تیم برتر، جام قهرمانی را بالای سر برد و سهمیه اول جهانی را هم از آن خود کرد اما سال جاری تیم ایران حتی در جمع چهار تیم برتر هم قرار نگرفت و این یعنی ناکامی که هیچ توجیهی برای آن پذیرفتنی نیست.

البته مسابقات سال جاری برای اولین بار با حضور استرالیا و نیوزلند و آنهم با شیوه ای جدید برگزار گشت با این حال تیم ایران تدارکاتی در حد و اندازه سطح چنین میدانی نداشت و از همین موضوع با وجود داشتن ویژگی ها و پتانسیل بالا ضربه خورد.

حضور تازه واردها یک توجیه استبر هیچ کسی پوشیده نیست که محسن شاه علی، ایده آل ترین ترکیب ممکن را برای تیم بسکتبال جوانان تشکیل داد؛ ترکیبی که دفاع بی نظیر دارد، بازیکنانش سرعتی هستند و بازی نزدیک و ضدحمله هم از ویژگی های آنها به حساب می آید. قطعا اگر چنین تیمی تدارکات لازم را هم داشت می توانست با قرار دریافت روی سکو صاحب سهمیه جهانی گردد حتی در حضور جدیدترین تیم های این دوره مسابقات که حالا توجیهی برای عقبگرد جوانان ایران گشته اند.

در کلاس و قدرت بسکتبال استرالیا هیچ شکی نیست اما خیلی منطقی نیست اگر نیوزلند را تیمی نزدیک به آن در نظر داشت که اگر غیر از این بود ایران در المپیک 2010 سنگاپور موفق به شکست نماینده نیوزلند نمی گشت. از طرفی درست است که نیوزلند با شکست ایران و چین - دو تیم از چهار تیم پرافتخار آسیا - فینالیست گشت اما نه چین در حد و اندازه پرافتخارترین تیم آسیا بود و نه ایران شباهتی به مدعی قهرمانی داشت چراکه تدارکاتی در این حد نداشت.

کاش مانند تیم 2013 تدارکات داشتیمتیم بسکتبال جوانان ایران در مسابقات قهرمانی آسیا با بعد از شکستِ اندونزی، قزاقستان و ژاپن و صعود مستقیم به مرحله یک چهارم، مقابل نیوزلند شکست خورد و همه آرزوهای خود برای قهرمانی و سهمیه جهانی دوباره را با همین اولین شکست برباد رفته دید درحالیکه اگر تدارکات مناسبی داشت، چه بسا حداقل فرصت حضور در مسابقات جهانی را از دست نمی داد.

به هرحال تدارکات و به جا بودن آنها نقش معین کننده ای در به ثمر رسیدن کوشش ها دارد. اگر تیم جوانان ایران در مسابقات جهانی 2013 چک با دو بار غلبه بر آرژانتین و شکستِ نزدیک مقابل اسپانیا و برزیل، بهترین نتیجه تاریخ این تیم را به دست آورد به خاطر تمرینات داخلی همراه با دو اردوی اروپایی بود که برگزار نموده بود در حالیکه شاگردان شاه به خاطر لغو ناگهانی تورنمنت اطلس اسپورت و مهیا نگشتن اعزام برون مرزی دیگر از این مهم منع گشتند.

اگر فدراسیون بسکتبال به هر دلیل مانند کمبود بودجه یا نبود فرصت، قادر به اجرای برنامه برون مرزی برای تیم بسکتبال جوانان نبود ای کاش حداقل به جای تیم آبی، این تیم را به تورنمنت ویلیام جونز اعزام می کرد تا اینگونه حسرت جام و سهمیه جهانی بر دل بازیکنانی که مدعی آن بودند، نماند.

ضربه ای که به خود جوانان وارد گشتو مهمتر اینکه ورزشکاران رده های سنی پایه آسیب پذیرترین هستند. اگر تیم بسکتبال جوانان در مرحله مقدماتی همین رقابت های 2018 مقابل ژاپن همچون فینال مسابقات 2016 پیروز می گردد اما در دیدار معین کننده برای جایگاه پنجمی نتیجه را به این تیم واگذار می نماید به دلیل همین مسئله است و اینکه از دست رفتن های فرصت های تکرار قهرمانی و سهمیه جهانی، بیشتر از هر کسی، برای خود بازیکنان بد گشت.

پتانسیلی که در سایه قصور و بی برنامگی ها گُم گشتدر هر صورت تیم بسکتبال جوانان ایران که با 3 قهرمانی، 2 نایب قهرمانی و یک عنوان سومی در کنار چین (11 قهرمانی)، فیلیپین (6 قهرمانی) و کره جنوبی (3 قهرمانی و 6 نایب قهرمانی)، جزو پُرافتخارهای آسیا به حساب می آید، جایی در میان بهترین های مسابقات انتخابی جهان به دست نیاورد فقط به این دلیل که کوشش و شایستگی این تیم در سایه قصور و بی برنامگی ها نهاده شد.

banima.ir: مجله گردشگری و مسافرتی بانیما

chinaro.ir: مجله گردشگری چین، سفر به پکن، شانگهای هانگزو

منبع: mehrnews.com
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 279

به "چوبِ بی برنامگی ها بر سر بسکتبال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چوبِ بی برنامگی ها بر سر بسکتبال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید