کشف هفت سنگ قبر در گرگان ، سنگ های صفوی و تیموری در سکوی تکیه دوشنبه ای

به گزارش بلاگ پو، معاون میراث فرهنگی استان گلستان از کشف سنگ مزارهای تاریخی در محله دوشنبه ای گرگان اطلاع داد و گفت: این سنگ قبرها هنگام بهسازی بافت تاریخی گرگان (استرآباد) کشف شد.

کشف هفت سنگ قبر در گرگان ، سنگ های صفوی و تیموری در سکوی تکیه دوشنبه ای

خبرنگاران: سارا اخوت با اعلام این خبر گفت: در حین عملیات مرمت بنای تکیه محله دوشنبه ای واقع در جنب بقعه امامزاده راضیه و مرضیه (ع) ، هفت عدد سنگ قبر کشف شد که از نظر فرم به دو نوع صندوقی و ایستاده (ریشه دار) است.

او اضافه کرد: به جز یک مورد از این سنگ مزار های صندوقی که فاقد نوشته و تنها دارای دو نقش کنده محرابی شکل در قسمت بدنه است، بقیه سنگ ها دارای کتیبه هستند.

اخوت خاطر نشان کرد: سه عدد از این سنگ مزارها تنها دارای نوشتار ساده مربوط به مشخصات متوفی بوده ، اما سه سنگ قبر دیگر علاوه بر مشخصات متوفی دارای تزئینات پرکار است.

او بیان نمود: جنس این سنگ مزارها از نوع رسوبی ، رودخانه ای و یک مورد مرمر سفید بوده و دارای تزئیناتی شامل نقوش کنده محرابی شکل و اسلیمی و همچنین کتیبه هایی به خط ثلث و نسخ است.

معاون میراث فرهنگی استان گلستان توضیح داد: با توجه به مطالعات اجرا شده توسط کارشناسان سنگ مزارهای بدست آمده مربوط به دوره های تیموری و صفوی است که نمونه های مشابه آن ها در موزه باستان شناسی گرگان موجود است.

او گفت: با توجه به این که در بسیاری از محلات شهر استرآباد قدیم ، گورستان هایی در اطراف اماکن مذهبی مانند امامزاده ها ، مساجد و تکایا شکل گرفته است ، لذا به نظر می رسد این سنگ مزارها مربوط به گورستان قدیمی این محل در جوار امامزاده راضیه و مرضیه (ع) است که در مرمت های دوره های متاخر تر ، از آن ها در ساخت سکوی این تکیه استفاده شده است.

اخوت یادآور شد: شورای کارشناسی برای انتقال یا نگهداری این سنگ های قدیمی تشکیل و تصمیم گرفته شد، این آثار به دلیل این که بخشی از هویت وابسته به محله دوشنبه ای ، بنای تکیه و همچنین امامزاده است، پس از مستندنگاری ، تهیه گزارش و همچنین ایجاد تعبیه مناسب قرارگیری این سنگ ها در همان محل کشف، حفظ و نگهداری گردد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: چمدان
انتشار: 13 شهریور 1400 بروزرسانی: 13 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 8870

به "کشف هفت سنگ قبر در گرگان ، سنگ های صفوی و تیموری در سکوی تکیه دوشنبه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف هفت سنگ قبر در گرگان ، سنگ های صفوی و تیموری در سکوی تکیه دوشنبه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید