کمک فسیل های اشتباه به کشف حیات در مریخ!

به گزارش بلاگ پو، در جستجو برای کشف حیات باستانی در مریخ، فسیل هایی که موقع رسیدن به مریخ به آنها خواهیم رسید همواره مورد توجه بوده اند، اما به تازگی تعیین شده است که برخی فسیل ها فقط فسیل های واکنش های شیمیایی هستند، نه فسیل یک موجود زنده که بتواند به دانشمندان کمک کند.

کمک فسیل های اشتباه به کشف حیات در مریخ!

به گزارش خبرنگاران و به نقل از گیزمگ، یک پژوهش در دانشگاه ادینبرو(Edinburgh) می تواند جستجوی حیات در سیاره مریخ را با استفاده از یک روش موسوم به باغبانی شیمیایی(chemical gardening) بهبود بخشد.

یک اخترشناس به نام شان مک ماهون نشان داده است که بعضی از فسیل های باستانی ممکن است بقایای موجودات زنده نباشند، بلکه در عوض رسوبات معدنی طبیعی باشند. این می تواند به کاوشگران آینده راه های امیدوارکننده تری را برای یافتن نشانه های زندگی در سیاره سرخ ارائه دهد.

براساس آنچه در مورد مریخ و گذشته باستانی آن متوجه شده ایم، احتمال وجود حیات در آن وابسته به فسیل های میکروب های فردی یا کلونی های آنها خواهد بود. این فسیل ها غالباً خود را در سوابق زمین شناسی و به عنوان شکل های معدنی نشان می دهند که یک ساختار شاخه غیرکریستالی، توخالی و دایره ای هستند که سرنخ هایی را نشان می دهند.

با این حال به گفته مک ماهون بعضی لوله ها و رشته های میکروسکوپی وجود دارند که مانند موجودات زنده هستند، اما در واقع با واکنش های شیمیایی بسیار ساده شامل مواد معدنی غنی از آهن تولید شده اند و نباید با فسیل موجودات زنده اشتباه گرفته شوند. بنابراین می توان این فسیل های اشتباهی را از جستجوی حیات در مریخ را حذف کرد تا هزینه این کار به طور قابل توجهی کاهش یابد.

مک ماهون ذرات غنی از آهن را با مایعات قلیایی حاوی سیلیکات یا کربنات در یک محیط آزمایشگاهی ترکیب کرد. این کار منجر به تولید ساختارهای ظریف و پیچیده ای شد که شکل و ترکیب شیمیایی بسیار مشابهی با ساختارهای غنی از آهن دارند که در سنگ های مریخ مانند روی زمین یافت می شوند.

این نوع از باغبانی شیمیایی در جاهایی مانند چاله های هیدروترمال در بستر دریا نیز یافت می شود. حال این سؤال مطرح است که آیا بعضی از فسیل ها می توانند به عنوان ماده شیمیایی و نه بیولوژیکی اثبات شوند؟

مک ماهون می گوید: واکنش های شیمیایی مانند اینها صدها سال است که مورد مطالعه قرار گرفته اند، اما قبلاً نشان داده نشده بود که از این ساختارهای غنی از آهن در سنگ ها تقلید می کنند. این نتایج به بررسی مجدد بسیاری از نمونه های باستانی در دنیای واقعی منجر می شود تا ببینیم که آنها فسیل موجودات زنده هستند یا فقط فسیل مواد غیربیولوژیکی هستند.

این مطالعه در مجله Proceedings of the Royal Society B منتشر شده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

malayro.ir: مالزی: سفر به کشور زیبای مالزی و دیدار از شهرهای توسعه یافته کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 16706

به "کمک فسیل های اشتباه به کشف حیات در مریخ!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمک فسیل های اشتباه به کشف حیات در مریخ!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید