گرد مولر بزرگ؛ بمب افکن یک ملت

به گزارش بلاگ پو، وب سایت طرفداری: هر گاه نامی از رکورد های گلزنی در میان باشد نام گرد مولر نیز بر سر زبان ها است، مهاجمی که به واژه گلزن معنایی دوباره بخشید. در این مطلب مروری داریم بر عملکرد و دستاورد های ورزشی این فوتبالیست افسانه ای.

گرد مولر بزرگ؛ بمب افکن یک ملت

گرهارد مولر فوتبالیست نامدار آلمانی در سوم نوامبر 1945 در نوردلینگن شهر کوچکی در جنوب آلمان که بر روی گودالی به جا مانده از برخورد یک شهاب سنگ عظیم به زمین بنا شده است، به دنیا آمد؛ درست چند ماه پس از سرانجام جنگ جهانی دوم.

دوران کودکی و نوجوانی را در همان شهر گذراند و بعد ها به دلیل استعداد ذاتی و به پیشنهاد و اصرار دوستان تصمیم بر عضویت در یک باشگاه فوتبال گرفت. اولین باشگاه مولر، باشگاه فوتبال شهرش، نوردلینگنِ 1861 بود. مولر از همان ابتدای دوران ورزشی خود عادت داشت چشم ها را خیره کند. در اولین بازی برای نوردلینگن در سال 1963 هتریک کرد و بعد ها در همان سال در دیداری برابر هولدزکرشن که با رجحان 31 بر 2 تیم نوردلینگن همراه بود، مولر به تنهایی 26 گل به ثمر رساند!

یک سال بعد و در سال 1964 مولر که در 31 بازی برای باشگاهش 51 گل به ثمر رسانده بود مورد توجه باشگاه های بزرگ آلمان قرار گرفت و در نهایت از بین مونیخ 1860 که در بوندسلیگا حضور داشت و بایرن مونیخ که در دسته پایین تر بازی می کرد، در تصمیمی فروتنانه بایرن مونیخ را برگزید و به این ترتیب دوران تاریخسازی مولر در بایرن مونیخ شروع شد.

شروع به کار مولر در بایرن مونیخ، اما به مانند دیگر ایام دوران ورزشی ش رویایی و درخشان نبود. سرمربی وقت بایرن، چایکوفسکی به دلیل فیزیک نامناسب و وزن اضافی و شمایل غیر ورزشکارانه مولر اعتقادی به بازی دادن به این مهاجم تازه وارد نداشت و مولر مدت ها از حضور در زمین مسابقه و انجام اولین بازی برای باواریایی ها محروم ماند تا اینکه چایکوفسکی به توصیه مدیر وقت بایرن مونیخ، ویلهلم نویدکر بالاخره اجازه بازی مولر را صادر کرد و ستاره جوان آلمانی نیز در همان بازی نخست اولین گل خود را نیز برای بایرنی ها به ثمر رساند و چایکوفسکی را مجاب به استفاده از وی در دیدار های آینده نمود. مولر در همان فصل نخست طی 26 بازی در لیگ 33 گل به ثمر رساند و بایرن نیز به لطف درخشش او، فرانتس بکن باوئر و سپ مایر برای اولین بار به بوندسلیگا صعود کرد.

در اولین فصل حضور در بوندسلیگا (فصل 66-1965) مولر در 33 بازی پیروز به ثبت 15 گل شد و بایرن مونیخ نیز پس از مونیخ 1860 و بروسیا دورتموند در رتبه سوم قرار گرفت و در جام حذفی آلمان موسوم به دی اف بی پوکال نیز به قهرمانی رسید. در همین سال و پس از جام جهانی، هلموت شون، مولر را به تیم ملی دعوت کرد و در دیداری محبت آمیز اولین بازی ملی خود را برای آلمان غربی انجام داد.

شروع فصل جدید برای مولر همراه بود با شروع آتش بازی های مولر در بوندسلیگا. مولر در سرانجام فصل 67-1966 پیروز به کسب اولین آقای گلی خود در بوندسلیگا شد، دستاوردی که تا سرانجام دوران حضورش در بایرن مونیخ و بوندسلیگا شش مرتبه دیگر نیز توسط او تجربه شد. مولر همچنین در سرانجام همان فصل دومین قهرمانی در دی اف بی پوکال را نیز تجربه کرد. مولر همانگونه که در بایرن مونیخ به پیشرفت خود ادامه می داد در قالب تیم ملی نیز خوش می درخشید.

در سال 1967 و در مسابقات مقدماتی یورو 1968 مولر در دیدار با آلبانی خوش درخشید و گلزنی برای تیم ملی را شروع کرد. مولر در پیروزی 6 بر صفر آلمان غربی برابر آلبانی گل های اول، دوم، سوم و ششم تیم ش را به ثمر رساند تا ژرمن ها دیگر نگران جانشینی برای اووه زیلر افسانه ای نباشند.

پس از عدم راهیابی آلمان غربی به یورو 68 و شروع فصل 69-1968 گویی دوران جدیدی برای مولر فرصت طلب شروع شد. مولر در سرانجام آن فصل علاوه بر کسب آقای گلی به اولین قهرمانی خود در بوندسلیگا نائل شد و سومین قهرمانی در دی اف بی پوکال را نیز به دست آورد.

گذر ایام و گردش روزگار گرد مولر را به سال 1970 رسانده بود سالی که برای مولر لحظات شیرین و افتخارات متعددی را به همراه داشت. مولر در این سال علاوه بر کسب سومین آقای گلی در بوندسلیگا برای اولین بار فاتح کفش طلا شد و با آمادگی کامل راهی جام جهانی 1970 مکزیک شد. ژرمن ها در مرحله گروهی با پرو، بلغارستان و مراکش هم گروه بودند و با سه پیروزی پیاپی به عنوان صدر نشین راهی مرحله حذفی شدند. مولر ابتدا در دیدار با مراکش گل پیروزی بخش آلمان غربی را به ثمر رساند و سپس با دو هتریک متوالی برابر بلغارستان و پرو جهانیان را به تحسین خود واداشت؛ و سپس در دیدار انتقام گونه برابر انگلیس در مرحله یک چهارم نهایی در وقت های اضافی پیروز به زدن گل پیروزی بخش مانشافت شد.

مولر در دیدار نیمه نهایی برابر ایتالیا نیز که به دیدار قرن مشهور شد نیز دو گل از سه گل تیمش را به ثمر رساند، اما با این حال مغلوب گل دقیقه 111 جیانی ریورا شد و از رسیدن به فینال بازماند. آلمان غربی با پیروزی برابر اروگوئه و رسیدن به مقام سوم جام جهانی به کار خود در این تورنمنت سرانجام داد و مولر نیز با ثبت 10 گل زده عنوان آقای گلی این رقابت ها را به خود اختصاص داد و به تنها فوتبالیست تاریخ بدل شد که در یک سال میلادی پیروز به کسب کفش طلا و کفش طلای جام جهانی شده است. مولر در سرانجام همین سال به تنها توپ طلای دوران ورزشی ش نائل آمد و به اولین فوتبالیست تاریخ بدل شد که در یک سال میلادی پیروز به فتح توپ طلا و کفش طلا می شود.

افتخار آفرینی ها و رکورد شکنی های مولر کماکان ادامه داشت و مولر در ادامه فصل 72-1971 بار دیگر جهان فوتبال را مقهور قدرتنمایی خویش کرد. بوندسلیگا را فتح کرد. با 40 گل زده علاوه بر کسب آقای گلی و دریافت کفش طلای اروپا رکورد بیشترین گل زده در یک فصل از بوندسلیگا را به نام خود ثبت کرد و سپس علاوه بر آقای گلی در رقابت های یورو 1972 پیروز به فتح اولین جام رسمی بهمراه تیم ملی کشورش شد و یورو 72 را به خانه آورد.

مولر در سرانجام همان سال به رکورد اعجاب انگیز 85 گل در یک سال تقویمی میلادی رسید و رکورد 15 ساله جیمی جونز اسکاتلندی که در سال 1957، هشتاد گل به ثمر رسانده بود را شکست.

اینک در کارنامه پر افتخار بمب افکن ژرمن ها فقدان دو جام ارزشمند خودنمایی می کرد؛ جام باشگاه های اروپا و جام جهانی.

دوران اوج گیری بایرن مونیخِ گرد مولر و بکن باوئر در اروپا همزمان بود با عصر حکمرانی آژاکسِ یوهان کرایوف. آژاکس سه فصل متوالی قهرمان جام باشگاه های اروپا شده (آژاکس در جهت قهرمانی سوم با پیروزی 5 بر 2 بایرن مونیخ را در مرحله حذفی از سر راه برداشته بود) و در این بین یک سه گانه نیز بدست آورده بود، اما جدایی یوهان کرایوف از آژاکس، پس از آن سه قهرمانی متوالی جهت قهرمانی باواریایی ها را هموارتر از همیشه کرد.

بایرن مونیخ در فصل 74-1973 با حذف دینامو درسدن آلمان شرقی، زسکا صوفیه بلغارستان و اوپستی دوژای مجارستان به فینال رقابت ها رسید و پس از یک مساوی یک بر یک برابر اتلتیکو مادرید اسپانیا در دیدار تکراری با چهار گل و مقتدرانه به رجحان رسید که مولر دو گل از چهار گل تیم ش را به ثمر رساند و بدین ترتیب مهم ترین جام باشگاهی اروپا نیز توسط بایرن مونیخ و گرد مولر صید شد.

با سرانجام جام باشگاه های اروپای آن سال، مهم ترین جام دوران ورزشی گرد مولر از راه رسید؛ جام جهانی 1974 که در خانه یعنی آلمان غربی برگزار می شد. آلمان غربی در مرحله گروهی با آلمان شرقی، شیلی و استرالیا همگروه بود و با دو پیروزی مقابل شیلی و استرالیا و یک شکست مقابل همسایه شرقی به عنوان تیم دوم راهی مرحله دوم گروهی شد. آلمان غربی در این مرحله با لهستان، سوئد و یوگسلاوی هم گروه بود که با سه برد ارزشمند به عنوان سر گروه راهی دیدار فینال شد.

مولر در این دو مرحله یک گل به استرالیا، یک گل به یوگسلاوی و یک گل به لهستان زده بود. دیدار فینال فرا رسید و در حالی که همگان از دوئل جذاب و تاریخی یوهان کرایوف افسانه ای و فرانتس بکن باوئر اسطوره ای یاد می کردند این گرد مولر، بمب افکن ژرمن ها بود که تفاوت دو تیم را رقم زد و در دقایق سرانجامی نیمه نخست گل پیروزی بخش آلمان غربی را به ثمر رساند تا کشورش را به دومین قهرمانی جام جهانی برساند. با این قهرمانی، مولر به تنها فوتبالیست تاریخ بدل شد که پیروز به فتح توپ طلا، کفش طلا، چمپیونزلیگ (جام باشگاه های اروپای سابق)، جام ملت های اروپا (یورو) و جام جهانی شده است. این سرانجام راه بمب افکن در تیم ملی بود و مولر در 29 سالگی از جهانی بازی های ملی خداحافظی کرد.

مولر دو فصل بعد را نیز با فتح جام باشگاه های اروپا به سرانجام رساند و در نهایت در سرانجام فصل 79-1978 با پیراهن بایرن مونیخ وداع کرد و سه فصل را نیز در لیگ آمریکا گذراند و سرانجام در سال 1981 کفش هایش را آویخت و با جهانی توپ گرد و مستطیل سبز وداع کرد.

فوتبال آلمان بدون گرد مولر قطعا اکنون در جایگاه فعلی اش نبود. وی سهم بسزایی در رساندن فوتبال آلمان و باشگاه بایرن مونیخ به افتخارات بی شمار دهه هفتاد میلادی داشت. مولر بزرگ از بمب افکن ها چند خصصیه را به ارث برده بود، بی رحم بودن، حمله به قصد ویرانی و نابود کردن حریف. جایگیری های عالی مقابل دروازه حریفان و استفاده از کوچکترین موقعیت ها، تبدیل کردن مرده ترین توپ ها به گل، او را بدل به یکی از بهترین مهاجمان تاریخ فوتبال کرد. مولر رسالت یک مهاجم واقعی یعنی گلزنی را به بهترین نحو انجام می داد. خود او می گفت:

من هرگز به فکر انجام سحر و جادو برای تماشاگران نبودم. فقط می خواستم گل بزنم.

ویترین افتخارات

عناوین تیمی

 • قهرمانی در بوندسلیگا: 4 مرتبه
 • قهرمانی در دی اف بی پوکال: 4 مرتبه
 • قهرمانی در جام باشگاه های اروپا: 3 مرتبه
 • قهرمانی در جام برندگان جام اروپا: 1 مرتبه
 • قهرمانی در جام بین قاره ای: 1 مرتبه
 • قهرمانی در یورو: 1 مرتبه
 • قهرمانی در جام جهانی: 1 مرتبه

عناوین انفرادی

 • توپ طلا: 1 مرتبه
 • کفش طلا: 2 مرتبه
 • کفش طلای جام جهانی: 1 مرتبه
 • آقای گلی بوندسلیگا: 7 مرتبه
 • آقای گلی جام باشگاه های اروپا: 4 مرتبه
 • آقای گلی یورو: 1 مرتبه
 • حضور در تیم منتخب رقابت های یورو: 1 دوره
 • حضور در تیم منتخب رقابت های جام جهانی: 1 دوره
 • بازیکن سالِ آلمان: 2 مرتبه
 • انتخاب به عنوان بهترین بازیکن 40 سال ابتداییِ بوندسلیگا در سال 2003

آمار گلزنی بمب افکن در تیم های مختلف

گفتنی است گرد مولر در بازی های رسمی با 735 گل زده در 793 بازی، پنجمین گلزن برتر تاریخ فوتبال محسوب شده و با احتساب مجموع بازی های رسمی و غیر رسمی با 1461 گل در 1216 بازی، پس از جوزف بیکان افسانه ای دومین گلزن برتر تاریخ فوتبال به شمار می آید.

برخی از رکورد ها و دستاورد های بمب افکن

گرد مولر افسانه ای در سرانجام دوران حرفه ای ش رکورد های بسیاری از خود برجای گذاشت که برخی در طول زمان شکسته شد و برخی نیز تا کنون دست نیافتنی باقی مانده است. اینک به مرور برخی از رکورد های این رکوردشکن بزرگ می پردازیم.

 • آقای گل تاریخ بایرن مونیخ - 564 گل زده (هنوز پابرجاست)
 • آقای گل تاریخ بوندسلیگا - 365 گل زده (هنوز پابرجاست)
 • بیشترین گل زده در یک فصل از رقابت های بوندسلیگا - 40 گل زده (هنوز پابرجاست)
 • بیشترین تعداد آقای گلی در بوندسلیگا - هفت عنوان آقای گلی (هنوز پابرجاست)
 • آقای گل تاریخ تیم ملی آلمان - 68 گل زده (40 سال بعد، این رکورد توسط میروسلاو کلوزه و با انجام 70 بازی بیشتر شکسته شد)
 • بیشترین گل زده در ادوار جام های جهانی - 14 گل زده (32 سال بعد این رکورد توسط رونالدو نازاریو شکسته شد و 8 سال بعد از آن به وسیله کلوزه به 16 گل ارتقا یافت)
 • بیشترین گل زده در یک فصل از پنج لیگ اروپایی (تمام مسابقات) - 67 گل (39 سال بعد، توسط لیونل مسی شکسته شد)
 • بیشترین گل زده رسمی در یک سال تقویمی میلادی - 85 گل زده (این رکورد 40 سال بعد توسط لئو مسی شکسته شد)
 • بیشترین گل زده در بازی های متوالیِ لیگ (در پنج لیگ معتبر اروپایی) - 16 بازی (این رکورد 43 سال بعد توسط مسی به 21 بازی متوالی ارتقا یافت)
 • بیشترین گل زده برای یک باشگاه حاضر در پنج لیگ معتبر اروپایی - 525 گل (این رکورد 38 سال بعد توسط مسی شکسته شد)
 • بیشترین گل زده برای یک باشگاه اروپایی - 564 گل زده (هنوز پابرجاست)
 • بیشترین گل زده در یک لیگ از پنج لیگ معتبر اروپایی - 365 گل زده (39 سال بعد، این رکورد توسط مسی شکسته شد)
 • اولین فوتبالیست فاتح توپ طلا و کفش طلا در یک سال میلادی - سال 1970 میلادی (27 سال بعد رونالدو نازاریو پیروز به تکرار این دستاورد شد و بعد ها کریستیانو رونالدو و لیونل مسی هر کدام دو مرتبه پیروز به انجام آن شدند)
 • تنها فوتبالیست تاریخ که در یک سال میلادی پیروز به کسب جایزه کفش طلای اروپا و کفش طلای جام جهانی شده است - سال 1970 (تا کنون فوتبالیستی پیروز به انجام این کار نشده است)
 • تنها فوتبالیست تاریخ که پیروز به فتح توپ طلا و کفش طلا و قهرمانی در جام باشگاه های اروپا، جام ملت های اروپا (یورو) و جام جهانی شده است. (تا کنون فوتبالیستی پیروز به انجام این کار نشده است)
 • تنها فوتبالیست تاریخ که پیروز به گلزنی در فینال جام باشگاه های اروپا، جام ملت های اروپا (یورو) و جام جهانی شده است. (تا کنون فوتبالیستی پیروز به انجام این کار نشده است)

ایپتن

ایپتن | آخرین اخبار و مقالات گردشگری

مجله توسعه دهنده

مجله توسعه دهنده | مجله تکنولوژی و علوم رایانه
منبع: برترین ها
انتشار: 10 مرداد 1400 بروزرسانی: 10 مرداد 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 14956

به "گرد مولر بزرگ؛ بمب افکن یک ملت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرد مولر بزرگ؛ بمب افکن یک ملت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید