5 نکته که چطور برترین ساز را برای فرزندتان انتخاب کنید

به گزارش بلاگ پو، در گذشته ساز یا عاشق و هوادار پرشور داشت یا به سنت خانوادگی از نسلی به نسل دیگر می رسید. امروز در خانواده مدرن دست کم یک نفر باید نواختن یک آلت موسیقی را بلد باشد. البته بحث علاقه و استعداد هنوز مطرح است، به هر حال همه استعداد هنری یا موسیقایی ندارند. اما علم مدرن چیز دیگری می گوید. مثلاً می گوید شخص دست کم نواختن یک ساز را باید بلد باشد حتی در حد مبتدی بنوازد. گویا برای تمرین فکر خوب است. به هر حال یک مهارت است و مهارت هم تمرین می خواهد و تمرین برای ما خوب است. به همین دلیل است که امروزه خانواده ها همان طور که فرزندشان را به یک کلاس ورزش خاص می فرستند، در کنار سایر آموزش های رسمی، ساز و موسیقی هم را در دستور کار قرار می دهند. برخی از این خانواده ها وقتی با مرکز هنرهای موسیقایی تماس می گیرند، می دانند که دوست دارند چه سازی را یاد بگیرند. اما گاهی هم نمی دانند؛ اگر جزو آن دسته هستید که نمی دانید می توانید پیش از تصمیم گیری درباره انتخاب ساز برای خود یا فرزندتان، این پرسش ها را در نظر بگیرید.

5 نکته که چطور برترین ساز را برای فرزندتان انتخاب کنید

1) مهم ترین پرسش: خودتان (یا فرزندتان) می خواهید چه سازی را یاد بگیرید؟

شاید شما جذب طنین (timbre) خاصی شوید، یعنی صدا یا آوای متمایزی که یک ساز فراوری می نماید. طنین چیزی است که صدای ترومپت را از صدای ویولن متمایز می نماید، حتی اگر یک نت یکسان را بنوازید. (تلفظ آن TAM-ber است، نه TIM-ber).

برای بچه هایی که با سازهای متفاوت آشنا نیستند، ببینید چه صدایی بیشتر از همه علاقه شان را جلب می نماید. اگر صدای ویولن را بشنوند، کارشان را متوقف می نمایند؟ صدای پیانو؟ یا صدای آواز کسی؟ آیا ادای نواختن یک ترومپت یا فلوت یا ویولن را درمی آورند؟ آیا جذب نوع مشخصی از موسیقی یا سازهای خاصی می شوند؟

اگر سلیقه شان کلی تر است، راه هایی هست که بتوانیم هدایت شان کنیم. برخی بچه ها دقیقاً می دانند دوست دارند چه صداهایی فراوری نمایند؛ دیگران احتیاج دارند کمی آزمون و خطا نمایند.

2) آیا باید قبل از سازهای دیگر، با پیانو آغاز کنم؟

مهم نیست دیگران چه می گویند، هیچ بایدی در این زمینه وجود ندارد. پیانو برای آغاز، سازی عالی است، فارغ از اینکه سفر موسیقایی تان شما یا فرزندتان را به کجا خواهد برد. پیانو یک پایه عالی برای آموزش خواندن موسیقی، یادگیری تئوری های پایه و آشنایی با ادبیات خارق العاده ای از موسیقی است.

به علاوه، پیانو سازی عالی با رپتواری فوق العاده است. پیانو یاد بگیرید تا ماجراجویی های موسیقایی تان را آغاز کنید، یا پیانو یاد بگیرید تا برترین پیانیست ممکن شوید. اما اصلاً مجبور نیستید قبل از آغاز کار با سازهای دیگر، پیانو بنوازید.

3) آیا کس دیگری باید برای من یا فرزندم ساز انتخاب کند؟

گاهی این جمله را می شنویم: رهبر گروهم گفته که لب هایم به درد نواختن ترومپت (یا فلوت و غیره) نمی خورد. این حقیقت دارد؟

خب. این مسئله ای پیچیده است، چون ممکن است حقیقت داشته یا نداشته باشد. مشخص ساز برای هنرجویان با توجه به آناتومی صورت شان بدون اینکه به آن ها فرصت کوشش کردن بدهیم، راه درستی نیست.

گاهی رهبران یک گروه یا ارکستر، هنرجوها را تشویق به انتخاب سازهایی می نمایند که خودشان برای تکمیل گروه یا ارکستر لازم دارند. فلوت زیاد داریم؟ ساکسوفون آلتو یا ابوا را امتحان کن! ویولن زیاد داریم؟ چطور است با ویولن سل آغاز کنی؟ این رویکرد چندان هنرجومحور نیست، و هنرجوها اغلب دوباره به سمت سازهایی برمی گردند که از ابتدا جذب شان نموده بود.

4) می توانم سازهای مختلف را امتحان کنم و بعد یکی را انتخاب کنم؟

البته ضروری است که روی یک ساز موسیقی، کلاس، کتاب و محتوا، سرمایه گذاری کنید. می توانید البته اگر توانایی مالی اش را دارید سازهای مختلف را امتحان کنید و بعد ببینید کارتان به کجا می رسد. ممکن است بخواهید درس تان را ادامه دهید، یا کلاً ساز دیگری انتخاب کنید.

5) هدایت خاص درباره سازها، با توجه به سن هنرجو

بچه ها خردسال سه تا شش سال: انگشتان شان کوچک است و در حال رشد حرکتی هستند. پیانو، ویولن، ویولن سل و گیتار سازهای خوبی برای کوچولوها هستند. و روش سوزوکی راه خوبی برای معرفی بچه ها خردسال به نواختن ساز است.

دبستان: دبستان زمان خوبی برای آغاز گیتار، درام، یا سازهای هست که در گروه ها یا ارکسترهای سنتی دیده نمی شوند.

هدایت / دبیرستان: اگر فرزندتان نتوانسته باشد زودتر از این مقطع یک ساز موسیقی را آغاز نمایند، خیلی دیر نیست. بسیاری از هنرجوها پیانو یا گیتار را انتخاب می نمایند، و دیگران یک ساز نو یاد می گیرند یا سازشان را تغییر می دهند. وقت خوبی برای جست وجو است.

بزرگسال: تعداد مراجعان بزرگسال به طرز غریبی در مراکز هنری زیاد است و معمولاً می خواهند موسیقی را از سر بگیرند یا به عنوان تازه کار، آغاز به یادگیری نمایند. بزرگسالی هم وقت خوبی برای جست وجو، تغییر ساز، بهبود مهارت ها یا آغاز اجراهای گروهی است.

پا به سن گذاشته: قطعاً هرگز برای یادگیری ساز یا آواز، دیر نیست. از قضا دوران بازنشستگی به خاطر وقت آزاد زیادی که در اختیار افراد قرار می دهد می تواند وقت مناسبی برای یادگیری یک ساز باشد. رنگ تازه ای به زندگی می بخشد.

منبع: centerformusicalarts

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 7 آذر 1401 بروزرسانی: 7 آذر 1401 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 68249

به "5 نکته که چطور برترین ساز را برای فرزندتان انتخاب کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 نکته که چطور برترین ساز را برای فرزندتان انتخاب کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید