شروع عملیات مرمت حمام تاریخی شیخ بهایی اصفهان، کشف راه آبه ها و سفال های صفوی

به گزارش بلاگ پو، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان از شروع عملیات مرمت بخش بانوان و استحکام بخشی دیواره های بخش شمالی حمام تاریخی شیخ بهایی اطلاع داد.

شروع عملیات مرمت حمام تاریخی شیخ بهایی اصفهان، کشف راه آبه ها و سفال های صفوی

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان، فریدون الله کمک با اعلام این مطلب اضافه کرد: با عنایت به برنامه ریزی های به عمل آمده مرحله دیگری از عملیات مرمت حمام تاریخی منسوب به شیخ بهائی اصفهان شروع شد.

او در مورد این طرح مرمتی بیان کرد: با توجه به مرمت های اجرا شده در سالهای 1385، 1387، 1389 و همچنین 1394 در بخشهای مختلف این حمام تاریخی، در امسال نیز با تامین اعتبار لازم با مبلغی در حدود یک میلیارد ریال کار مرمت بخش دیگری از این حمام تاریخی، به مدت سه ماه با نظارت کارشناسان دفتر فنی اداره کل شروع شد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان در رابطه با ویژگیهای طرح مرمت حمام شیخ بهایی در سال 1398 توضیح داد: این طرح شامل اجرای عملیات پاک سازی و سبک سازی در بخش سربینه حمام بانوان بوده و همچنین کوشش شده تا رطوبتی که به صورت صعودی در ضلع شمالی حمام از سرویسهای بهداشتی همسایه های مجاور حمام به دیواره های شمالی حمام نشت یافته دفع گردد.

الله کمک گفت: در این عملیات همچنین کوشش شده است تا کاشی های ازاره های این بخش از حمام نیز که دچار آسیب شده است، بازسازی گردد.

کشف راه آبه های دوران صفوی در بخش بانوان حمام شیخ بهائی

مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان در رابطه با بعضی کشفیات در جریان عملیات مرمت حمام شیخ بهائی اظهار کرد: با عنایت به اینکه حمام شیخ بهایی از آن دسته حمام هایی بوده که از دوران صفوی تا حدود سه دهه قبل فعال بوده، لذا در این ایام طولانی، الحاقات بسیار زیادی به این حمام اضافه کرده شده، به گونه ایی که بعضی بخشهای این حمام کاملا از ساختار اصلی خود خارج شده است.

او ادامه داد: در عملیات مرمت اخیر و به ویژه در بخش بانوان حمام شیخ بهایی مرمتگران توانستند بخشهایی از راه آبه های حمام را که متعلق به عصر صفوی بوده و پس از آن روی آنها پوشانده شده بود را کشف نمایند، همچنین در طی حفاریهای اخیر مرمتگران، تکه های متعدد سفال و کاشی های الوان که به احتمال زیاد متعلق به دوران صفوی و پس از آن است نیز بدست آمده است که برای آنالیز بیشتر در اختیار باستان شناسان قرار می گیرد.

حمام تاریخی منسوب به شیخ بهائی متعلق به دوران صفوی بوده و در ضلع جنوبی مجموعه جهانی مسجد جامع عتیق اصفهان بنا شده است.

بعضی محققان معتقدند این حمام تاریخی در دوران سلطنت شاه عباس اول صفوی بنا شده، لذا از آن موقع تا کنون روایتهای گوناگونی درباره چگونگی گرم شدن آب این حمام توسط شیخ بهائی از علمای معروف عصر صفوی مطرح شده است.

این حمام تاریخی در سال 1377 و به شماره 3063 در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

asiaro.ir: سفر به آسیا و کشورهای شرق آسیا، آسیای مرکزی و خاورمیانه

thailandro.ir: سفر به تایلند با همه خوشی ها و تفریحات هیجان انگیز

منبع: میراث آریا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 8679

به "شروع عملیات مرمت حمام تاریخی شیخ بهایی اصفهان، کشف راه آبه ها و سفال های صفوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع عملیات مرمت حمام تاریخی شیخ بهایی اصفهان، کشف راه آبه ها و سفال های صفوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید