اختراع حسگر جدید برای اندازه گیری مکانیکی نور

به گزارش بلاگ پو، گروهی از محققان پیروز به فراوری حسگری جدید شده اند که قادر به اندازه گیری شدت انواع نور برای کاربردهای گسترده و متنوع است.

اختراع حسگر جدید برای اندازه گیری مکانیکی نور

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از نیواطلس، در حال حاضر در وسایلی مانند دوربین های دیجیتال از حسگرهای مختلفی برای اندازه گیری الکترونیکی سطوح نور پرانرژی استفاده می شود. اما برای این کار گاهی احتیاج به وسایل متنوع تری وجود دارد. از همین رو اختراع حسگرهای جدید برای اندازه گیری شدت انواع نور لازم است که دانشمندان در این زمینه گام هایی مهم رو به جلو برداشته اند.

حسگری که محققان دانشگاه اورگان بدین منظور فراوری نموده اند با استفاده از گرافن در ابعاد نانو فراوری شده و عملکرد آن مانند تشک ترامپولین در ورزش ژیمناستیک است. صفحه گرافن مورد استفاده در این حسگر تنها به اندازه یک اتم ضخامت دارد و از اتم های کربن متصل به یکدیگر تشکیل شده است.

رسانایی این محصول و اتصال آن به حفره ای که به یک قطعه سیلیکون متصل است، در نهایت برآورد شدت نور را در طیف های مختلف و متنوعی ممکن می نماید. ابعاد کل این مجموعه به اندازه یک دهم پهنای موی انسان است.

وقتی نور با شدت و با رنگ های مختلف به گرافن برخورد می نماید، این ماده به سرعت گرم شده و بسط پیدا می نماید و این امر موجب لرزشی شبیه به ترامپولین می شود. شدت و نوع این لرزش و تغییرات محیطی الکترومکانیکی ناشی از آن اندازه گیری حجم و شدت نور را ممکن می نماید.

حسگر یادشده می تواند در شرایطی بسیار خاص و حتی در گرمای 2000 درجه سانتیگراد هم به خوبی عمل کند و لذا در آینده کاربردهایی بسیار گسترده خواهد داشت.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 13 شهریور 1400 بروزرسانی: 13 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 13976

به "اختراع حسگر جدید برای اندازه گیری مکانیکی نور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختراع حسگر جدید برای اندازه گیری مکانیکی نور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید