مقدار مغز انسان در طول عمر تغییر می نماید؟!

به گزارش بلاگ پو، محققان آمریکایی در اقدامی با جمع آوری اسکن های مغزی فراوان کوشش کردند تا چگونگی بزرگ و کوچک شدن مغز انسان را در طول عمر به نمایش بگذارند.

مقدار مغز انسان در طول عمر تغییر می نماید؟!

زمانی که جیکوب سیدلیتز (Jakob Seidlitz) عصب شناس آمریکایی فرزند 15 ماهه خود را پیش پزشک اطفال برد، از مسئله ای احساس نارضایتی می کرد.

با آن که در معاینه فرزند وی اشتباهی رخ نداده بود و فرزند او با سرعت معمول طبق نمودار های قد و وزنی که پزشکان از آن به شکل معمول استفاده می نمایند، در حال رشد بود؛ این عصب شناس آمریکایی تصور کرد چیزی که نشان دهد مغز فرزند وی چگونه در حال رشد است، از قلم افتاده است.

این عصب شناس آمریکایی که در دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا مشغول است، گفت: تعجب آور است که چقدر پزشکان اطلاعات اندکی در مورد این اندام حیاتی بدن دارند.

حال به زودی ممکن است این محقق آمریکایی اوضاع را تغییر دهد. این عصب شناس آمریکایی در حال کار با همکاران خود است و بیش از 120 هزار اسکن مغزی را که بزرگترین مجموعه در نوع خود است، جمع آوری نموده تا نمودار هایی جامع برای رشد مغز ایجاد نمایند.

این نمودار ها از لحاظ بصری نشان می دهند چگونه مغز در ابتدای زندگی به سرعت بزرگ و با بالارفتن سن به آرامی کوچک می گردد. حجم این پژوهش که در مجله علمی نیچر (Nature) در تاریخ 6 آوریل به چاپ رسیده، دانشمندان علوم اعصاب را شگفت زده نموده است.

ارزش این پژوهش از این لحاظ اهمیت دارد که دانشمندان علوم اعصاب مدت ها مجبور بودند به علت وجود نمونه های اندک، با مسائل تکرار پذیر دست و پنجه نرم نمایند؛ چرا که تصاویر ام آر آی (MRI) گران هستند و به همین دلیل نیز دانشمندان از لحاظ تعداد شرکت نمایندگانی که در این نوع آزمایش ها ثبت نام می نمایند، با محدودیت روبه رو هستند.

نموداری که پس از آنالیز بیش از 120هزار اسکن مغزی به دست آمده و چگونگی تغییر حجم ماده سفید و خاکستری مغز را با افزایش سن نشان می دهد

آنجلا لیرد، عصب شناس شناختی در دانشگاه بین المللی فلوریدا در میامی در این باره گفت: این حجم بزرگ اطلاعاتی که آن ها جمع آوری نموده اند، بسیار تاثیرگذار است و به واقع استاندارد جدیدی را در این زمینه ایجاد می نماید.

با این حال این محققان می گویند هنوز پایگاه داده های آن ها به شکلی کامل و جامع نیست و به همین دلیل نیز در کوشش هستند تا اسکن های مغزی را از تمام منطقه ها در سراسر دنیا به دست آورند. آن ها امیدوارند دستاورد آن ها روزی بتواند به وسیله پزشکان به عنوان ابزاری معمول در سنجش رشد مغز مورد استفاده قرار گیرد.

منبع: مجله ساینتیفیک امریکن/ باشگاه خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 28 خرداد 1401 بروزرسانی: 28 خرداد 1401 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 63387

به "مقدار مغز انسان در طول عمر تغییر می نماید؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقدار مغز انسان در طول عمر تغییر می نماید؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید