ارزان ترین راه برای رسیدن به مراسم اربعین

به گزارش بلاگ پو، آخرین جزئیات حمل و نقل در اربعین امسال را در این گزارش بخوانید.

ارزان ترین راه برای رسیدن به مراسم اربعین

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، 27مهر امسال برابر با 20 صفر، اربعین شهادت اباعبدالله الحسین (ع) است؛ به همین منظور کربلا در چند سال اخیر بعد از سقوط رژیم بعث عراق به یکی از بزرگترین میعادگاه های دنیا تشیع تبدیل شده و هر ساله گروه عظیمی از عاشقان امام حسین (ع) از سراسر دنیا که گاه تا 20 میلیون نفر تخمین زده می شوند، راهی عتبات عالیات در عراق می شوند.

در سال گذشته تعداد ایرانیانی که از سه مرز مهران، شلمچه و چزابه به زیارت عتبات عالیات رفتند، تا 2 میلیون نفر گزارش شد. با توجه به حذف هزینه ویزا برای سفر به عراق و همچنین اضافه نموده شدن مرز خسروی به مجموع مرزهای تردد میان ایران و عراق، پیش بینی می شود جمعیت زائران ایرانی اربعین امسال، به بیش از 2 برابرافزایش یابد.

در چند سال اخیر دولت به ویژه وزارت راه وشهرسازی اقدامات گسترده و چشم گیری برای تسهیل سفر زائران از جمله آماده سازی 4 مرز زمینی چزابه، شلمچه، مهران و خسروی پرداخته است، وزارت راه و شهرسازی تامین بیش از 8200 دستگاه اتوبوس، راه اندازی قطار در قالب حمل ونقل ترکیبی و آماده سازی حمل و نقل هوایی را نیز در دستور کار خود قرار داده است.

طبق پیش بینی اجرا شده 50 درصد زائران ایرانی از طریق حمل و نقل جاده ای عمومی شامل اتوبوس، مینی بوس، وَن و سواری های تحت پوشش سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای به همراه اتوبوس های درون شهری تحت نظارت شهرداری ها به مرزهای 4 گانه سفر خواهد کرد.

کرایه اتوبوس برای سفر به نجف و کربلا چقدر است؟

با توجه به تأکید محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در خصوص افزایش نیافتن کرایه اتوبوس و دیگر موارد حمل و نقلی در اربعین امسال، نرخ کرایه اتوبوس 25 نفره تک صندلی تهران-مهران 91 هزار تومان است. این در حالی است که سال گذشته به دلیل آنچه یک سر خالی ماندن اتوبوس ها چه در زمان رفت و چه در زمان برگشت حجاج نامیده شد، اما علی رغم تاکید وزیر راه و شهرسازی متاسفانه 20 درصد به نرخ کرایه حمل اضافه نموده شد.

کرایه اتوبوس 25 نفره تک صندلی تهران کرمانشاه نیز 66 هزار تومان است که قرار است اتوبوس های درون شهری از سرانجامه مسافری کرمانشاه تا مرز خسروی مسافران را رایگان حمل کنند.

مهران قربانی معاون حمل ونقل سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای با بیان اینکه مرز خسروی برای این حجم از عبور زوار در داخل کشور ایران مشکل ندارد و تمامی زیر ساخت های آن آماده شده است، گفت: کشور عراق باید خود را برای این حجم از زوار اربعین آماده کند که امیدواریم شرایط در بیرون از مرز فراهم باشد.

او ادامه داد: در حال آماده سازی و اضافه شدن گیت ها در مرز خسروی هستیم. هماهنگی ها با طرف عراقی برای پذیرایی از این میزان زوار در حال انجام شدن است البته آماده سازی آن برای عراق زمان بر است.

قربانی با اشاره به اینکه مرز خسروی برای اولین بار امسال آماده و راه اندازی شده است، گفت: به دلیل محدودیت های که در این بخش وجود دارد این مرز از 7 صبح تا ساعت 17 باز و آماده پذیرایی زوار است.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری اظهار کرد: زائرانی که بعد از ساعت 17 وارد مرز خسروی می شوند باید تا ساعت 7 صبح روز بعد پشت مرز باقی بمانند تا بتوانند از مرز عبور کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: به دلیل شرایط خاص و متفاوت امسال در مرز خسروی احتمال تغییر و جابه جایی در این مرز بسیار وجود دارد ولی تاکنون شرایط به گونه ای است که زائران باید با مدیریت زمان بتوانند پیش از غروب از مرز عبور کنند احتمال دارد شرایط متفاوت باشد هم وطنان طوری مدیریت کنند تا قبل از غروب آفتاب از مرز عبور کنند چرا که شاید پس از این ساعت قوانین فرق کند.

او اظهار داشت: امسال به دلیل برداشته شدن ویزا پیش بینی افزایش زوار را داریم اما زائران حتما باید پاسپورت خود را به همران داشته باشند چرا که امکان عبور زوار از طریق شناسنامه و یا کارت ملی وجود ندارد به همین دلیل به زوار توصیه می شود حتما تمامی مدارک خود را آماده کنند.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری شرح داد: رفتاری که زائران در ایام عاشورا نشان دادند و استقبال گسترده آنها نشان دهنده رشد قابل توجه زوار در ایام اربعین است.

قربانی با بیان اینکه هیچ نگرانی از بابت جابه جایی مسافران و زائران در این ایام وجود ندارد و ما آمادگی کامل برای جابه جایی زائران را داریم، گفت: هر ساله 45 تا 50 درصد از زائران از مرز مهران و مابقی از شلمچه و چزابه عبور می کردند اما امسال با بازگشایی مرز خسروی پیش بینی می شود که 10 تا 15 از زائران مرز مهران از مرز خسروی عبور کنند.

قربانی اظهار داشت: در سال گذشته یکباره حجم قابل توجهی از زائران مرزهای شلمچه و چزابه هنگام بازگشت از مرز مهران را انتخاب کردند که این اقدام باعث انباشت زائران در سرانجامه برکت و ایجاد مشکل در تردد زائران شد به همین دلیل امسال اقدام به تقسیم بندی شهرها جهت تسهیل در تردد زائران کرده ایم.

معاون حمل ونقل با بیان اینکه با طرح جدید راهی و معین شهرهای معین در مرز مهران امسال می توانیم از بار ترافیکی در شهرهای مرزی جلوگیری کنیم، اضافه نمود: کسانی که از مرزهای شلمچه و چزابه وارد شدند در هنگام برگشت هم باید همان شهرها را انتخاب کنند چرا که ورود به مرز مهران زمینه ساز افزایش هزینه و مدت زمان می شود.

قیمت انواع بلیت های هوایی برای سفر به عتبات عالیات، با گران فروشی ایام اربعین برخورد می کنیم

یکی از بخش های دیگر که برای تردد زائران در این ایام در نظر گرفته شده حوزه هوایی است که هرساله بازار سیاهی برای گران فروشی ایجاد می شود که خوشبختانه در دو سال اخیر با معین نرخ ثابت از این اقدام جلوگیری شده است البته بررسی ها نشان داده پیش از آغاز اربعین قیمت بلیت ها به نجف و کربلا به مرز 9 میلیون هم رسیده است

رضا جعفرزاده سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور درباره گران فروشی بلیت جهت های نجف و کربلا پیش از آغاز سفر های اربعین، گفت: هم اکنون قیمت های بلیت بر اساس نرخ های دامنه ای عرضه می شود و از 20 تا 30 مهر قیمت بلیت ها بر اساس نرخ مصوب معین شده عرضه می شود.

او با بیان اینکه پیش از آغاز اربعین بر اساس عرضه و تقاضا و همچنین بحث های رقابتی ممکن است قیمت ها تغییر کند و در این حوزه قیمت ها تابع عرضه هستند، گفت: به دلیل آن که این سفر ها جزء سفر های خارجی محسوب می شود ممکن است قیمت ها نسبت به سفر های داخلی با نرخ گران تری عرضه شود.

جعفرزاده شرح داد: در ایام اربعین هیچ کدام از شرکت های هواپیمایی حق گران فروشی ندارند و تمامی 19 شرکت هواپیمایی که اعلام آمادگی کردند باید با قیمت 2 میلیون و 800 هزار تومان بلیت های خود را بفروشند.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور تأکید کرد: سقف و کف قیمت ها در بلیت های هواپیما معین شده و ممکن است در ایام پیک با نرخ های بالاتری این بلیت ها به فروش برسد. سازمان هواپیمایی به صورت کامل تمامی نرخ ها را رصد می کند و هیچ شرکتی حق ندارد بالاتر از نرخ ها بلیت ها را بفروشد.

جعفرزاده اظهار کرد: در ایام اربعین بیش از 100 هزار صندلی برای جابجایی زائران در نظر گرفته شده و به دلیل آن که امسال پیش بینی می شود در مقایسه با سال گذشته شاهد افزایش حجم مسافران باشیم بنابراین شرکت های هواپیمایی از تمامی ظرفیت های خود جهت تسهیل در تردد مسافران استفاده می کنند.

آژانس های مجاز حق فروش بلیت هواپیما در اربعین را دارند

همچنین مسعود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی گفت: در ایام اربعین حسینی (ع) یعنی از 20 تا 30 مهر، قیمت بلیت هواپیما در جهت تهران - نجف، نجف - تهران و تهران - بغداد، بغداد- تهران 2 میلیون و 200 هزار تومان معین شده است. برای جهت های مشهد به بغداد و نجف (و بالعکس) نیز 2 میلیون و 800 هزار تومان معین شد.

او با بیان اینکه نرخ مذکور پروازی ویژه ایام اربعین حسینی (ع) یعنی فاصله زمانی 20 تا 30 مهر امسال معین شده، گفت: امسال حدود 108 هزار صندلی پروازی برای خدمت دهی به زوار حسینی (ع) در ایام اربعین تدارک دیده شده است که بلیت آن ها از هم اکنون از طریق دفاتر و آژانس های فروش بلیت هواپیمایی مجاز و همچنین از طریق سایت های اینترنتی دارای مجوز سازمان هواپیمایی کشوری به فروش می رسد.

اسعدی سامانی اضافه نمود: بر اساس قانون، نرخ بلیت در همه پرواز های خارجی آزاد و تابع عرضه و تقاضا و هزینه های تمام شده است، اما با توجه با استقبال زائران اباعبدالله الحسین (ع) از سفر به عتبات عالیات در ایام اربعین و برای جلوگیری از سوء استفاده برخی واسطه ها، شرکت های هواپیمایی تصمیم گرفتند امسال نیز نرخ ثابتی برای پرواز های اربعین داشته باشند.

ظرفیت قطار های اربعین به 436 هزار نفر رسید

روز گذشته رسولی مدیر عامل راه آهن در نشست خبری خود اظهار داشت که طبق برنامه ریزی های اجرا شده 858 قطار با ظرفیت 436 هزار صندلی برای خدمات رسانی زائران تدارک دیده شده که روزانه 54 قطار در 15 روز جابجایی زائران را انجام می دهد.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه نمود: برای اربعین امسال علاوه بر قطار های کنونی قطار های ویژه ای هم در جهت تهران-کرمانشاه و مشهد-کرمانشاه در نظر گرفته شده است.

رسولی با اشاره به ادامه راه آهن کرمانشاه تا مرز خسروی، گفت: این جهت یکی از کریدور های بین المللی کشور محسوب می شود و هم اکنون نیز می تواند کارکرد ترانزیتی داشته باشد. امسال نسبت به سال گذشته 43 درصد رشد در جابجایی مسافران داریم به طوری که سال گذشته 296 هزار نفر خدمات به مسافران ارائه شد و امسال هم برای 436 هزار نفر برنامه ریزی برای خدمات رسانی تدارک دیده شده است به طوری که 47 درصد ظرفیت واگن برای امسال برنامه ریزی شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه نمود: طبق برنامه ریزی های اجرا شده قطار های فوق العاده و جدیدی در جهت های قم خرمشهر، قم-کرمانشاه، تهران-همدان، اهواز-شلمچه و اصفهان-کرمانشاه ایجاد شده و تمامی ایستگاه های کل کشور از نظر زیر ساختی برای خدمت رسانی فراهم شده است.

رسولی گفت: جهت زاهدان به کرمانشاه و زاهدان به خرمشهر هم امسال برای جابجایی مسافران اربعین اضافه شده است که زائران کشور پاکستانی را از زاهدان به مرز ایران و عراق منتقل می کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به قیمت بلیت های اربعین گفت: ما در اربعین به هیچ وجه افزایش قیمتی نداریم و تمامی نرخ های مصوب اعلام شده است و جابجایی مسافران صورت می گیرد.

رسولی ادامه داد: قیمت قطار های جهت اربعین به شرح ذیل است؛ تهران کرمانشاه 4 تخته 195هزار تومان، 6 تخته 170 هزار تومان و قطار اتوبوسی 50 هزار تومان مشهد-خرمشهر 4 تخته 272هزار تومان، 6 تخته 192 هزار تومان، تهران -خرمشهر 4 تخته 153 هزار تومان کرمانشاه مشهد 4 تخته 195 تومان و 6 تخته 185 هزار تومان، مشهد-همدان 4 تخته 200 هزار تومان و تهران-همدان، اتوبوسی 47 هزار تومان مصوب شده است.

معاون وزیر راه با بیان اینکه در ابتدای امسال پس از سه سال اجازه افزایش میانگین 22 درصدی قیمت بلیت قطار داده شد، گفت: در ایام اربعین امسال قطار های مناسب برای آسایش مسافران در نظر گرفته شده است.

در سرانجام گفتنی است، اربعین امسال باحذف ویزا تردد مسافران ایرانی به عراق، اجتماع اربعین بسیار پر رنگ تر و تعداد زائران چندین برابر خواهد شد، امیدواریم امسال درمقایسه با سال های گذشته جابه جایی زائران راحت تر باشد چرا که به گفته بسیاری از زوار هر ساله زائران با مشکل کمبود ناوگان، نبود بلیت، کمبود پارکینگ و ایجاد بازار سیاه روبه رو هستند امیدواریم امسال با برنامه ریزی دقیق تر بتوانیم شاهد برگزاری هرچه بهتر مراسم اربعین باشیم.

منبع : باشگاه خبرنگاران

بازگشت به صفحه رسانه ها

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

chinaro.ir: چین: سفر به کشور پهناور و باستانی، پکن، شانگهای ،گوانجو و هانگزو

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 12425

به "ارزان ترین راه برای رسیدن به مراسم اربعین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارزان ترین راه برای رسیدن به مراسم اربعین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید