اسفراین الگوی پیروز در توسعه بوم گردی

به گزارش بلاگ پو، این روزها بوم گردی به عنوان مفهومی نسبتا نو در صنعت گردشگری هواداران بسیاری در دنیا و ایران پیدا نموده است و سالانه انبوه گردشگران رهسپار مناطق بکر می شوند.

اسفراین الگوی پیروز در توسعه بوم گردی

علیرضا احمدی - روزنامه نگار: براساس آمارهای موجود، بوم گردی حدود 27 درصد از سفرهای بین المللی را شامل می گردد و نقش بی بدیلی در رونق اشتغال محلی، بهره گیری از فرصت های بومی و حفظ محیط زیست دارد. بوم گردی و به طور کلی صنعت گردشگری در سال های اخیر در کشورمان مورد توجه ویژه ای قرارگرفته و مسئولان کوشیده اند با طراحی سیاست های کلان راهبردی، گام های موثری در این حوزه بردارند. بر همین اساس، در طراحی سیاست های کلی برنامه ششم توسعه کشور به رونق گردشگری با تاکید بر استفاده مناسب از ظرفیت های مالی جوامع محلی، توجه ویژه ای شده است.

در بند 50 سیاست های کلی برنامه ششم توسعه اشاره شده است که توسعه پایدار صنعت ایران گردی باید به گونه ای باشد که ایران گردهای خارجی تا انتها برنامه ششم به حداقل 5 برابر افزایش یابند. بند 51 نیز بر حمایت از صنایع دستی و صیانت از میراث فرهنگی کشور تأکید می نماید. ریل گذاری مناسب اسناد بالادستی برای تحقق اقتصاد مقاومتی با بهره گیری از ظرفیت های بومی کشور موجب شده است در سال های اخیر گام های موثری درجهت توسعه بوم گردی در سراسر ایران برداشته گردد که شهرستان اسفراین در استان خراسان شمالی را می توان نمونه پیروزی دراین زمینه دانست. این شهرستان با برخورداری از مجموعه تاریخی بلقیس که دومین بنای عظیم خشتی و گلی کشور پس از ارگ بم محسوب می گردد و همچنین 145 اثر تاریخی و گردشگری ثبت شده درفهرست آثار ملی دارد، روزهای پر رونقی را در حوزه بوم گردی پشت سر می گذارد.

در نیمه نخست سال جاری بیش از 9500 گردشگر در اسفراین اقامت داشته اند که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته که 2300 نفر بوده، حدود 4/5 برابر افزایش یافته است. نکته قابل توجه دراین میان این است که بیش از 4800 نفر از گردشگران اسفراین در نیمه نخست سال در اقامتگاه های بوم گردی سکنی گزیده اند که این موضوع امیدها به رونق بیش از پیش این حوزه را دوچندان می نماید. جالب تر این که میزان اقامت گردشگران در واحدهای بوم گردی این شهرستان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 1/5 برابر رشد داشته و 50 درصد از اقامت گردشگران در این واحدها بوده که این رقم در سال گذشته 29 درصد بوده است. البته مسئولان مربوط دراستان اعلام می نمایند آمارهای مربوط به تعطیلات نوروز سال جاری از این هم پربارتر است.

تجزیه و تحلیل این اعداد و ارقام نشان می دهد سال جاری سفره روستاییان اسفراینی رنگین تر شده و همین موضوع دلیلی است بر چرایی استقبال فعالان گردشگری این شهرستان از ایجاد اقامتگاه های بوم گردی. اسفراین تا چندی پیش فقط یک اقامتگاه بوم گردی فعال، آن هم روستای رویین داشت، اما حالا 11 اقامتگاه فعالیت مناسبی در جذب گردشگران داخلی و خارجی دارند که نشان دهنده جهت گیری مناسب در این حوزه و استقبال فعالان گردشگری برای سرمایه گذاری در این جهت است. آنالیز علل رونق بوم گردی در اسفراین می تواند چشم انداز روشنی را پیش روی فعالان این حوزه در سراسرکشور قرار دهد و به عنوان یک الگوی پیروز مطرح گردد.

مسئولان این شهرستان و فعالان گردشگری معتقدند حضور موثر مدیران اقامتگاه های بوم گردی اسفراین در نمایشگاه های گردشگری کشور و معرفی جاذبه ها، صنایع دستی و توانمندی های این شهرستان اقدام موثری در رونق کسب و کار بوم گردی ها بوده است. در کنار این موضوع، همکاری مستمر با تورهای گردشگری و فعالان این حوزه توانسته است گردشگران بسیاری را به اسفراین و اقامتگاه های گردشگری این شهرستان جذب کند. ارائه موثر تسهیلات بانکی و همچنین هموار کردن جهت صدور مجوزهای لازم برای راه اندازی اقامتگاه ها نیز از دیگر دلایلی است که یاری قابل توجهی به توسعه این حوزه در اسفراین نموده.

bestcanadatours.com

مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 15502

به "اسفراین الگوی پیروز در توسعه بوم گردی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسفراین الگوی پیروز در توسعه بوم گردی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید