ایده پرداز فیلم آرگو درگذشت، مأموری که تاریخ را تحریف کرد

به گزارش بلاگ پو، به گزارش خبرنگاران به نقل از آسوشیتدپرس، تونی مندز از مدیران سابق سیا که در سال 1980 کوشش نموده بود تا 6 گروگان آمریکایی را از ایران برباید و فیلم آرگو با توجه به این کوشش ساخته شد، در 78 سالگی درگذشت.

ایده پرداز فیلم آرگو درگذشت، مأموری که تاریخ را تحریف کرد

وی که از 10 سال پیش بیمار بود، در خانه خود درگذشت. او به تازگی کتاب جدیدی نوشته بود که اندکی پیش از مرگ آن را به ناشرش تحویل داده بود.

مندز نویسنده سه کتاب خاطرات از فعالیت هایش برای سیا بود. همسر وی نیز 27 سال از ماموران سیا بود و در نوشتن این کتاب ها با مندز همکاری می کرد. آرگو: چگونه سیا و هالیوود با هم مهمترین کار نجات تاریخ را انجام دادند کتابی است که فیلم آرگو به کارگردانی و با بازی بن افلک بر مبنای آن ساخته شد. این فیلم 3 جایزه اسکار را دریافت کرد که شامل بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه اقتباسی و بهترین تدوین بود. برای همین فیلم بن افلک پیروز به کسب جایزه بهترین کارگردان گلدن گلوب هم شد.

با این حال اسکار آن سال به عنوان یکی از سیاسی ترین اسکارها شناخته شد و آرگو به دلیل ضدایرانی بودن تبدیل به اثری جنجالی شد.

این فیلم که هزینه زیادی هم صرف ساخت آن شده بود از لحاظ ساختار فیلمسازی کم عیب و نقص و به سبکی ساخته شد که توجه تماشاگر را از ابتدا تا انتهای نمایش به سمت خود معطوف می داشت، ولی نکته قابل توجه این بود که بخشی از تاریخ ایران و انقلاب اسلامی را به گونه ای تصویر می کرد که چهره ای نادرستی از ایرانی ها به نمایش می گذاشت.

اجرای فریبکاری آمریکایی ها اینگونه رقم می خورد که تونی مندز برای فرار از ایران دست به یک دروغ بزرگ می زند. او با نوشتن یک سناریوی سیاسی خود را در قالب یک کارگردان برای ساختن فیلمی به نام آرگو جا می زند که همراه دو همکار خود به ایران سفر نموده اند.

در این فیلم همکاران تونی مندز (بن افلک)، جان چمبرز (جان گودمن) و لستر سیگل (آلن آرکین) به عنوان دستیاران فیلم سازی همراه او وارد خاک ایران شدند.

این فیلم از آنجا که قصد داشت تا تماشاگر را قانع کند که تمام تقصیرها به گردن ایران است و سیاست ها و مداخلات آمریکا هیچگونه نقشی در پدید آمدن آن شرایط و برانگیخته شدن خشم دانشجویان انقلابی نداشت، با انتقاد زیادی روبه رو شد.

نمایش اولیه فیلم در جشنواره فیلم تورنتو، اعتراض مقامات کانادایی را برانگیخت به این دلیل که به گفته آنها اثری از همکاری گسترده دولت کانادا در نجات آن شش نفر در فیلم مشاهده نمی گردد. فشارهای دولت کانادا در نهایت کارگردان فیلم را مجبور کرد در انتهای فیلم بنویسد عملیات آرگو، یکی از پیروز ترین عملیات های بین دولت ها بوده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 4110

به "ایده پرداز فیلم آرگو درگذشت، مأموری که تاریخ را تحریف کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایده پرداز فیلم آرگو درگذشت، مأموری که تاریخ را تحریف کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید