ایران اسلامی الگوی آموزشی خاص خود را دارد

به گزارش بلاگ پو، ایرنا/ براساس سخنان دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران و آخرین اخبار واصله، ایران اسلامی الگوی آموزشی خاص خود را دارد.

ایران اسلامی الگوی آموزشی خاص خود را دارد

آیین افتتاح باشگاه تعلیم و تربیت در سالن کنفرانس کمیسیون ملی یونسکو ایران با حضور حجت الله ایوبی، دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو- ایران، علی اکبر فرهنگی رئیس هیئت مدیره، احمد قیومی رئیس کل باشگاه، امیر روشن بخش معاون ارتباطات و مشارکت های کمیسیون ملی یونسکو و جمعی از اعضای هیئت امنا و هیئت مدیره باشگاه برگزار گردید.

حجت الله ایوبی در این آیین گفت: باشگاه تعلیم و تربیت یونسکو می تواند بین جامعه و دولت موثر باشد. ما به عنوان جامعه ایرانی مسلمان در عرصه آموزش، الگوی خاص خود را داریم و تنها کشوری هستیم که نظام آموزشی ما با عنوان آموزش و پرورش شناخته می گردد و دائم بر تعلیم و تربیت تاکید داریم و این دو مقوله را با یکدیگر می آوریم.

وی ادامه داد: این نگاه، ایرانی و فرق دارد و در سازمان یونسکو شاهد بازگشت به همین اصول هستیم. امروز یونسکو پس از 70 سال و در پی کوشش های مشفقانه برای بردن آموزش به منطقه ها محروم، نگاه ایرانی 1750 سال پیش دانشگاه جندی شاپور را که منشور اخلاق در کنار کسب علم مطرح شده بود، در دستور کار قرار می دهد.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران یادآور شد: جامعه علمی منصف امروز، نگاه خطی را برنمی تابد و دوران نگاه تک بعدی به پیشرفت و تکیه بر یک الگو، گذشته و این نگاه مردود است. امروز پیشرفت و حتی توسعه و دموکراسی را به صورت جمع بکار می بریم، زیرا هر تمدن و تاریخ و فرهنگی راه خود را برای پیشرفت دارد. در خیلی جاها راههای پیشرفت به هم نزدیک است اما ملت های مختلف راه های خود را متناسب با فرهنگ خود دارند.

ایوبی اضافه کرد: امیدوارم این باشگاه با تیم خوب و همراه، الگوی ایرانی پیشرفت در آموزش را که امروز برای شنیدن آن گوش شنوا وجود دارد، ارائه کند و سند ایرانی توسعه ایرانی که قلب آن آموزش است از دل این باشگاه درآید و ما آن را با زبان یونسکو ترجمه نموده و بخش های قابل استفاده آن را در یونسکو به تصویب برسانیم و به کشورهای مختلف معرفی کنیم.

وی تاکید نمود: باید بپذیریم که نظام آموزشی ما احتیاج به اصلاح دارد و باید بدانیم راه اصلاح این نظام براساس اسناد 2030 نیست و باید به داشته های تمدنی و فرهنگی خود برگردیم و نظام معتبر آموزشی خود را داشته باشیم. راه پیشرفت از آموزش می گذرد و این باشگاه می تواند نقشه راه را برای کشور و وزارت آموزش و پرورش ترسیم کند.

در این مراسم، علی اکبر فرهنگی در ارتباطی تصویری با اشاره به ریشه های تاریخی نظام تعلیم و تربیت در ایران باستان به جایگاه ویژه ایران در توسعه و بهبود سیستم های تعلیم و تربیتی دنیا اشاره نمود و اضافه کرد: این باشگاه با حضور افرادی خلاق و پژوهنده سعی در ایجاد اکوسیستمی تعاملی با دنیا جهت تحقق صلح و عدالت در زمینه های آموزشی، علمی و فرهنگی، به منظور افزایش احترام به عدالت، قانون مداری و حقوق بشر بر پایه منشور سازمان ملل متحد دارد.

در ادامه احمد قیومی، رئیس باشگاه تعلیم و تربیت با اشاره به شرایط فعلی نظام آموزش و پرورش کشور به موانع و مسائل موجود در این نظام براساس تجربه 30 ساله خود در سطوح گوناگون مدیریتی وزارت آموزش و پرورش اشاره و اعلام کرد: با حمایت یونسکو و تمامی اعضای باشگاه میتوان به بهبود نظام تعلیم و تربیت و ترویج الگوهای موثر آموزشی و پرورشی در ایران و دنیا پرداخت.

وی در ادامه با اشاره به کارنمودهای باشگاه تعلیم و تربیت یونسکو، بر انجام اقدامات مختلفی تاکید نمود که از جمله آن میتوان به این موارد اشاره نمود:

-شناسایی و توسعه ظرفیت های تعلیم و تربیتی ایران و دنیا

-شبکه سازی نخبگان و ترویج و توسعه کارآفرینی و نوآوری مسئله محور در حوزه تعلیم و تربیت ایران و دنیا

-ایجاد تعامل سازنده با مراکز علمی و پژوهشی در حوزه تعلیم و تربیت در سطح دنیا

-تربیت نخبگان نقش آفرین در فضای حرفه ای نظام تعلیم و تربیت ایران و دنیا

-اعزام و مبادله دانش آموز، دانشجو، معلم و استاد با نهادهای آموزشی، کرسی ها و شبکه های آموزشی یونسکو در کشورهای دیگر

-حل مسائل نظام تعلیم و تربیت و رساندن راهکار به نقطه اثر مطلوب در ایران و دنیا

-آموزش و اجرای طرح های عملیاتی معرفی و ترویجی الگوهای بومی تعلیم و تربیتی ایرانی اسلامی

-یاری رساندن به طرح های نوآورانه نخبگان کشور در حوزه تعلیم و تربیت به سمت تجاری سازی و درآمدزایی

-برگزاری گردهمایی و کنفرانس در سطوح ملی، منطقه ای و بین المللی

-انجام فعالیت های پژوهشی، برگزاری جلسات سخنرانی و میزگردهای علمی

منبع: همگردی
انتشار: 27 بهمن 1400 بروزرسانی: 27 بهمن 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 59661

به "ایران اسلامی الگوی آموزشی خاص خود را دارد" امتیاز دهید

1 کاربر به "ایران اسلامی الگوی آموزشی خاص خود را دارد" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران اسلامی الگوی آموزشی خاص خود را دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید