این افراد از چرت زدن وسط روز اجتناب نمایند

به گزارش بلاگ پو، گاهی یک خواب کوتاه نیمروزی به بازیابی توان از دست رفته و سرحال شدن ما یاری می نماید اما همواره و برای همه افراد هم اینطور نیست.

این افراد از چرت زدن وسط روز اجتناب نمایند

داده های مرکز تحقیقات پیو نشان می دهد که در یک روز معمولی، یک سوم بزرگسالان چرتی کوتاه دارند با این حال حقایق درباره چرت بین روز مبهم و گاهی گیج نماینده است. متخصصان خواب نیز می گویند چرت زدن برای همه مناسب نیست! در این مطلب از خبرنگاران با حقایق خواب نیمروزی آشنا می شوید.

چرت زدن برای بیشتر مردم فواید زیادی دارد

این کار می تواند به شما یاری کند تا بقیه روز خود را با انرژی ادامه دهید. دکتر کلی واترز، متخصص مغز و اعصاب و پژوهشگر طب خواب، می گوید: چرت زدن وسط روز در حکم یک استراحت کوتاه است که برای شادابی جسمی و شناختی مفید است.

دکتر و کریستوفر وینتر، متخصص خواب و نویسنده، نیز معتقد است که چرت زدن، در راستای خواب کافی و منظم شبانه، مزیت هایی دارد؛ او می گوید: اگر بتوانید هر شب هفت تا هشت ساعت بخوابید عالی است. اما اگر نمی توانید، چرت زدن، راه خوبی برای رفع کردن این کمبود است.

خواب کوتاه وسط روز به شما یاری می نماید کمتر احساس خواب آلودگی کنید، ظرفیت یادگیری خود را بهتر کنید و در به خاطر سپردن امور و کنترل احساسات نیز بهتر عمل کنید.

چرت زدن می تواند به فرایند بهبودی یاری کند

واترز می گوید چرت زدن هنگام بیماری نشانه آن است که سیستم ایمنی بدن شما کار خود را انجام می دهد. او شرح می دهد: وقتی بیمار هستید، سلول های ایمنی شما پیغام رسان هایی شیمیایی آزاد می نمایند تا فرایند بهبودی را تسریع نمایند و این شما را خواب آلود می نماید. خواب فرصتی برای ترمیم داخلی بدن و تجدید قوا است، پس منطقی است که وقتی بیمار هستید، خوابیدن، حتی در طول روز، به بهبودی شما یاری کند.

بعضی از خطرات سلامتی مرتبط با چرت زدن وجود دارد

با این حال، هر چرت زدنی مفید نیستند! چرت زدن در بزرگسالان با مشکلاتی از جمله فشار خون بالا و سکته مرتبط است. یک مطالعه بزرگ که در مجله معتبر هایپرتنشن منتشر شده نشان داده است که افرادی که معمولا در طول روز چرت می زنند، 12 درصد بیشتر در معرض ابتلا به فشار خون بالا و 24 درصد بیشتر در معرض سکته مغزی قرار گرفته اند. بخصوص در رابطه با افراد زیر 60 سال. چرت های طولانی تر، مثلا یک ساعت یا بیشتر، با خطر بالای دیابت، بیماری قلبی و افسردگی نیز مرتبط است.

این افراد باید از چرت زدن خودداری نمایند

متخصصان می گویند: اگر وقتی بیدار می شوید احساس شادابی نمی کنید مسئله ای وجود دارد. این مشکل یا در خواب شبانه است یا نمی توانید چرت وسط روز را در یک بازه زمانی کوتاه نگه دارید. واترز شرح می دهد که مغز به مقدار معینی از خواب احتیاج دارد که بر اساس فعالیت های روزانه معین می گردد. چرت زدن روزانه در خصوص افرادی که مشکل بی خوابی شبانه دارند این محاسبات مغزی را مختل می نماید و مشکل خواب شبانه را تداوم می بخشد.

چرت بیش از حد طولانی ممنوع!

درست مانند خواب شبانه، بدن شما در چرت وسط روز هم مراحل مختلف خواب را طی می نماید. وینتر می گوید: اگر 30 دقیقه یا بیشتر بخوابید، بدن شما می تواند وارد فاز عمیق گردد. در این صورت شما دچار اینرسی خواب (احساس خستگی شدید و خواب آلودگی پس از بیدار شدن از خواب) می شوید که احساس بدی به شما خواهد داد. دکتر واترز می گوید به همین علت است که خواب ایده آل وسط روز، تنها 15 تا 30 دقیقه است. کافی است فضایی آرام پیدا کنید، کفش های خود را دربیاورید و راحت باشید. اگر به خواب رفتید که بسیار عالیست اگر نه، حداقل زمان خوبی برای استراحت داشته اید.

پیشنهاد مطالعه: مطلب چت واتساپ خود را از دید بقیه مخفی کنید! را بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 17 شهریور 1401 بروزرسانی: 17 شهریور 1401 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 66530

به "این افراد از چرت زدن وسط روز اجتناب نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این افراد از چرت زدن وسط روز اجتناب نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید