بازگشایی کدام موزه های دنیا صورت گرفت؟

به گزارش بلاگ پو، ایسنا/ بدنبال شیوع دنیای کرونا، شمار کثیری از موزه های دنیا تعطیل شدند. حال، این سوال پیش می آید که بعد از مدتی، بازگشایی کدام موزه های دنیا صورت گرفت؟

بازگشایی کدام موزه های دنیا صورت گرفت؟

داستان چیست؟

موزه های کوچک و عظیم به سبب تعطیلی در چند ماه اخیر ضررهای اقتصادی فراوانی را تجربه نموده اند؛ به عنوان مثال موزه هنر متروپولیتن نیویورک از ضرر 100 میلیون دلاری به سبب تعطیلی از تاریخ 13 مارس تا به امروز اطلاع داد و بنابر اعلام اتحادیه موزه های آمریکا، موزه ها در سراسر این کشور روزانه حداقل 33 میلیون دلار زیان می بینند.

این زیان های اقتصادی به اخراج شمار زیادی از نیروهای کار در موزه ها انجامیده و بعضی از موزه گالری های کوچک چون موزه هنر معاصر ایندیاناپلیس برای همواره و به صورت دائمی تعطیل شده است.

تعطیلی موزه ها تنها منحصر به آمریکا نیست و بسیاری از موزه ها و گالری ها در سراسر دنیا نیز ناگزیر به بستن درهای خود به روی مخاطبان شده اند. نمایشگاه رافائل که به مناسبت پانصدمین سالگرد تولد این هنرمند نامدار دوره رونسانس در شهر رم ترتیب داده شده و شامل 200 شاهکار هنری از سراسر دنیا بود، روز 8 مارس و تنها سه روز پس از افتتاح تعطیل شد.

با این وجود در بسیاری از موارد به سبب برنامه زمانی شلوغ و هزینه های اضافی بیمه و ... امکان به تاخیر انداختن نمایشگاه ها میسر نیست و بسیاری از کیوریتورها ماه و حتی سال ها برای برپایی نمایشگاه هایی کوشش کردند که فقط یکبار فرصت آن فراهم شده است.

بعضی از موزه ها به تدریج در بعضی از کشورهای اروپایی و آسیایی در حال بازگشایی هستند. از اواسط ماه مارس موزه های چین، آلمان، کره جنوبی و سوئیس بار دیگر میزبان مخاطبان خود هستند و البته اقدامات حفاظتی چون کنترل دمای بدن بازدیدکنندگان و رعایت فاصله اجتماعی را در دستور کار خود قرار داده اند.

موزه مجموعه نقاشی ایالت باواریا در مونیخ برای هر یک از بازدیدکنندگان 20 مترمربع فضای نمایشگاهی در نظر گرفته تا از شیوع احتاقتصادی ویروس کرونا جلوگیری کند. موزه های چین نیز پیش از پذیرش افراد، کدهای سلامتی آن ها را چک می نماید که شامل اطلاعات کامل سلامتی و سابقه سفرهای اخیر آن هاست.

موزه وست باند که در شهر شانگهای واقع شده نیز از ماه مارس درهای خود را به روی عموم مردم باز نموده است. این نمایشگاه که با همکاری مرکز هنری پمپیدو فرانسه برگزار می گردد، میزبان صدها اثر هنری اروپایی است. The Power Station of Art در شانگهای به عنوان اولین موزه دولتی هنر معاصر در چین هم فعالیت خود را از 13 مارس و پس از هفت هفته تعطیلی شروع نموده و میزبان آثاری از هنرمندان چینی و بین المللی است.

موزه هنر مدرن و معاصر کره جنوبی که در سئول واقع شده، نیز از اواخر ماه مارس مجددا فعال شده و اخیرا هم مجموعه ای از هنر کره ای اوایل قرن بیستم را به نمایش گذاشته است.

موزه های هنگ کنگ نیز برای جلوگیری از ازدحام جمعیت بازه زمانی دوساعته برای بازدیدکنندگان درنظر گرفته اند. تا به امروز 13 موزه هنگ کنگ بازگشایی شده اند.

موزه هنر معاصر مستقل UCCA در پکن هم قرار است از 21 می با برگزاری یک نمایشگاه جدید با موضوع بحران و اضطرار فعالیت خود را مجددا شروع کند.

در آلمان نیز موزه گالری هنر مدرن برلین از تاریخ 4 می و بر اساس قوانین و دستورنامه های بهداشتی دولت آلمان شروع به کار کرد. استفاده از ماسک برای همه بازدیدکنندگان از این موزه اجباری است.

همچنین موزه ملی هنرهای معاصر در رم ایتالیا امروز و همزمان با روز دنیای موزه ها پس از یک وقفه فعالیت خود را از سر گرفت. این یکی از اولین موزه هایی است که در ایتالیا بازگشایی می گردد و انتظار می رود موزه های عظیم دیگری نیز به تدریج در این کشور بازگشایی شوند.

موسسه جاکومتی در پاریس هم یکی از مکان های مهمی است که تا به امروز در این شهر بازگشایی شده و در هر 10 دقیقه تنها 10 نفر می توانند وارد موزه شوند. این موزه هم اکنون نمایشگاهی با عنوان در جست وجوی آثار گمشده درباره آثار کمتر شناخته شده آلبرتو جاکومتی هنرمند نامدار ایتالیایی برپا نموده است.

منبع: همگردی
انتشار: 3 مرداد 1399 بروزرسانی: 3 مرداد 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 26728

به "بازگشایی کدام موزه های دنیا صورت گرفت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشایی کدام موزه های دنیا صورت گرفت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید