باید به سمت ثبت جهانی بازارهای صنایع دستی برویم

به گزارش بلاگ پو، همزمان با روز جهانی صنایع دستی، خیابان نجات اللهی تهران به گذر صنایع دستی تغییر کرد و از سر در آن که با کاشی هفت رنگ طراحی شده است نیز رونمایی شد.

باید به سمت ثبت جهانی بازارهای صنایع دستی برویم

به گزارش خبرنگاران، مراسم نامگذاری گذر صنایع دستی عصر یکشنبه همزمان با روز دنیای صنایع دستی (20 خرداد ماه) با حضور علی اصغر مونسان (معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی)، پیروز حناچی (شهردار تهران)، پویا محمودیان (معاون صنایع دستی)، احمد مسجد جامعی (عضو شورای شهر تهران)، حق شناس (عضو شورای شهر تهران) و رئیس شورای صنایع دستی منطقه آسیا و اقیانوسیه در خیابان نجات الهی برگزار گردید.

پویا محمودیان، معاون صنایع دستی با بیان اینکه هر آنچه در صنایع دستی کشورمان داریم مدیون هنرمندان و صنعت گران این حوزه است، اظهار کرد: امروز حال و هوایی متفاوت را در یکی از پرخاطره ترین و تاثیرگذارترین مناطق شهری تهران تجربه و مراسم بزرگداشت صنایع دستی را در سال رونق فراوری برگزار می کنیم. در سالی که خودمان رو موظف می دانیم با غیرت ایرانی از هنر ایرانی و از هنرمندان ایرانی به عنوان سرمایه های ملی حمایت کنیم.

او اضافه کرد: نامگذاری گذر صنایع دستی شاید باید پیشتر در پایتخت جمهوری اسلامی ایران که رتبه سوم دنیا را در فراوری صنایع دستی دارد، اتفاق می افتاد؛ ولی باز هم خوشحالیم که سر فصل این اتفاق را در روز دنیای صنایع دستی شروع می کنیم و امیدواریم که این رویکرد الگویی برای استان های دیگر باشد تا از ظرفیت های شهری برای نشان دادن هنرهای سنتی خود بهره ببرند. همچنین امیدواریم نامگذاری گذر صنایع دستی در تهران فرصتی برای جذب جوانان کشورمان و درخور توجه گردشگران داخلی و خارجی باشد.

محمودیان اظهار کرد: در سال رونق فراوری بر آن هستیم که صندلی صنایع دستی و هنرمندان این حوزه را در شأن جمهوری اسلامی بالا ببریم. امروز در جمع ما رئیس شورای منطقه آسیا و اقیانوسیه حضور دارند و این نشان دهنده اهمیت صنایع دستی ایرانی است. یکی از اتفاقاتی که در زمان حضور ایشان در ایران رقم می خورد بازدید از سعد السلطنه قزوین برای ثبت دنیای بازارهای صنایع دستی است. بر این اساس امیداوریم تا علاوه بر ثبت شهرها و روستاهای صنایع دستی بتوانیم بازارهای صنایع دستی ایران را نیز به سمت دنیای شدن پیش ببریم.

در ادامه این مراسم با حضور حناچی، مونسان، حق شناس، مسجد جامعی، اسماعیل آذر، دهداری پور و محمودیان از هنر سنتی سنگاب اثر امیر فخرایی منقش به آیات کلام الله مجید رونمایی شد. این اثر قرار است به موزه آستان قدس رضوی اهدا گردد.

همچنین از سه هنرمند فعال در حوزه صنایع دستی نیز تقدیر شد.

در بخش پایانی مراسم از نمایشگاه صنایع دستی بازدید و از تابلوی گذر صنایع دستی رونمایی شد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

malayro.ir: مالزی: سفر به کشور زیبای مالزی و دیدار از شهرهای توسعه یافته کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 7846

به "باید به سمت ثبت جهانی بازارهای صنایع دستی برویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید به سمت ثبت جهانی بازارهای صنایع دستی برویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید