شروع روزهای فرهنگی روسیه در ایران

به گزارش بلاگ پو، مراسم افتتاحیه روزهای فرهنگی روسیه در ایران در حالی بعدازظهر شنبه 18 آبان ماه با برگزاری اجراهای هنری روسی برگزار گردید، که قرار است با برگزاری نمایشگاه های هنری و اجرای موسیقی های روسی تا 22 آبان ماه در تهران و قزوین ادامه داشته باشد.

شروع روزهای فرهنگی روسیه در ایران

به گزارش خبرنگاران، مراسم افتتاحیه روزهای فرهنگی روسیه در ایران با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه و با حضور ابوذر ابراهیمی ترکمان (رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی) و معاون وزیر فرهنگ روسیه و هیاتی 50 نفره از هنرمندان این کشور، بعد از ظهر روز شنبه (18 آبان ماه) در تالار وحدت تهران برگزار گردید.

در این مراسم، ابوذر ابراهیمی ترکمان - رئیس سازمان فرهنگ ارتباطات اسلامی - از اهمیت صندلی هنر و نقش آن در انتقال مفاهیم سخن گفت و اظهار کرد: تمام اتفاقاتی که امروز و در این مراسم خواهید دید، موضوعاتی است که کلمه از انتقال معانی آنها برنمی آید و هنرمند به موسیقی و شعر پناه می برد تا بتواند آن معانی را منتقل کند.

او اعلام کرد: 52 سال پیش، موافقت نامه ای فرهنگی میان دو کشور ایران و اتحاد جماهیر شوروی امضا شد. پس از آن هم کشور ایران بعد از پیروزی انقلاب، ایران دیگری شد و هم اتحاد جماهیر شوروی به روسیه تبدیل شده، اما این موافقت نامه فرهنگی میان دو کشور پایدار و معتبر باقی مانده است.

سپس جانشین وزیر فرهنگ فدراسیون روسیه در ایران نیز متنی را قرائت کرد که در بخش هایی از آن یادآور شد: در سال های اخیر مناسبات میان کشورهای ایران و روسیه رو به گسترش بوده و ارتباطات مستقیمی میان فعالان این حوزه شکل گرفته است. سال گذشته نیز برگزاری روزهای ایران در روسیه با استقبال بسیاری گرمی روبه رو شد و مردم روسیه با فرهنگ بی نظیر ایران آشنا شدند.

او اظهار کرد: هم اکنون با برگزاری روزهای فرهنگی روسیه در ایران امیدوارم این فرصت فراهم گردد تا مردم ایران نیز با فرهنگ غنی روسیه آشنا شوند. به طور کلی در کشور ما بر ارتباطات فرهنگی میان ایران و روسیه تاکید میگردد و بر هم اساس این برنامه ها به صورت مستمر ادامه خواهند داشت.

همچنین این مراسم، هنرمندان روسی برنامه های پایکوبی و موسیقی اجرا کردند.

به گزارش خبرنگاران، روزهای فرهنگی روسیه در ایران از تاریخ 18 تا 22 آبان ماه با اجرای موسیقی روسی و برگزاری نمایشگاه های لباس و پارچه در مجموعه فرهنگی و تاریخی کاخ نیاوران برگزار است.

در این نمایشگاه مجموعه ای از پارچه های توری کشور روسیه که در موزه پارچه های توری منطقه وولوگدا واقع در شمال روسیه نگهداری می گردد، به مدت 4 روز در تالار آبی این مجموعه به نمایش گذاشته می گردد.

توربافی از قدیمی ترین صنایع دستی منطقه وولوگدا با قدمتی بیش از 200 سال است و این صنعت دارنده نشان طلا و جایزه اصالت هنری محصولات توری در این کشور است. آثاری که در این نمایشگاه به نمایش در می آید شامل دستمال توری، شنل، تابلوهای تور و همچنین دست بافت های سنتی روسی است که توسط بعضی از طراحان هنر توری بافی طراحی شده و با نقوش گل، پرنده های افسانه ای و همچنین طرح هایی الهام گرفته از معماری منطقه ای تزئین شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 دی 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 15516

به "شروع روزهای فرهنگی روسیه در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع روزهای فرهنگی روسیه در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید