برخورد ساده انگارانه و سطحی با مساله بیکاری در خوزستان

به گزارش بلاگ پو، خبرنگاران/خوزستان عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: بسیاری از مسائل خوزستان، سال ها است که به وسیله مدیران برجسته شده و در مصاحبه ها تکرار شده اند اما چون راه چاره های این مسائل همیشه ناکارآمد و غیرتخصصی بوده، نه تنها این مسائل حل نشده است، بلکه تشدید شده اند.

برخورد ساده انگارانه و سطحی با مساله بیکاری در خوزستان

مرتضی افقه در گفت وگو با خبرنگاران در خصوص مشکل بیکاری در استان خوزستان اظهار کرد: متاسفانه با موضوع بسیار مهم اما پیچیده بیکاری در استان خوزستان، بسیار ساده انگارانه و سطحی برخورد شده است و به همین علت طی سه دهه گذشته به رغم برخورداری از منابع طبیعی و مالی فراوان و هم سرمایه گذاری های وسیع، این مساله نه تنها حل نشده، بلکه روز به روز گسترده تر شده است.

وی اضافه نمود: در واقع به این موضوع مالی، اجتماعی و حتی فرهنگی نگاهی مهندسی-مکانیکی صورت می پذیرد؛ به این ترتیب که تصور می نمایند هر سرمایه گذاری ای منجر به کاهش بیکاری، فقر و نابرابری می گردد.

افقه ادامه داد: با وجود ساختارهای اجتماعی، فرهنگی و هم تحولات تکنولوژیک، سرمایه گذاری هایی انجام می گردد که تأثیر بسیار ناچیزی بر اشتغال، توزیع عایدی و کاهش فقر دارند که بنده اینگونه سرمایه گذاری ها را سرمایه گذاری های کور نامیده ام.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: بسیاری از سرمایه گذاری های صورت گرفته در استان خوزستان به گونه ای هستند که کمترین اشتغال، کمترین چرخش عایدیها و کمترین اثر مالی در استان را ایجاد می نمایند و منافع این سرمایه گذاری ها هم به سایر استان ها منتقل می گردد؛ سه مقوله بیکاری، فقر و نابرابری ارتباط تنگاتنگی با هم دارند و چون بعضاً ریشه های مشترک دارند، راه چاره های مشترکی هم دارند.

وی بیان نمود: در مواجهه با معضل کهنه و مزمن بیکاری، فقر و نابرابری در استان، رویه بدی بین مدیران استان رایج شده است که در مصاحبه ها و سخنرانی های خود در جلسات اداری تنها به تکرار مباحث و مسائل جامعه می پردارند بدون اینکه کمترین تخصص را در این حوزه ها داشته باشند اما با اعتماد به نفس کامل همیشه در حال تجویز نسخه برای این معضلات هستند.

افقه ادامه داد: بسیاری از مسائل خوزستان، سال ها است که به وسیله مدیران برجسته شده و در مصاحبه ها تکرار شده اند اما چون راه چاره های این مسائل همیشه ناکارآمد و غیرتخصصی بوده، نه تنها این مسائل حل نشده است، بلکه تشدید شده اند.

وی توضیح داد: متأسفانه عادت شده است که مسئولان کشوری وقتی به استان سفر می نمایند یا مسئولان محلی در اظهارات رسانه ای خود، تنها به ذکر مصیبتی کهنه که استان خوزستان روی دریایی از نفت قرار گرفته است اما خود از بیکاری، فقر و نابرابری رنج می برد، می پردازند و اینگونه تکرارهای ملال آور تنها درد مردم استان را بیشتر نموده است. اینکه تا کنون مسائل بیکاری، فقر و نابرابری در خوزستان، لاینحل به جای مانده، به علت همان برخورد ساده انگارانه ای است که با این موضوعات پیچیده و تخصصی شده است.

این کارشناس مالی گفت: اغلب قریب به اتفاق مدیران خوزستان، بدون اینکه در حوزه های اجتماعی و مالی تخصصی داشته باشند، خود را صاحب نظر و بی احتیاج از نظر متخصصان حوزه های مالی اجتماعی دانسته و می دانند. البته این نکته هم قابل ذکر است که امروزه موضوعات مالی و اجتماعی همانند سایر علوم، خود به شاخه های مختلفی تقسیم شده که تخصص در هر کدام سال ها احتیاج به مطالعه و تحقیق دارد.

افقه اضافه نمود: به اسم مثال، امروز دیگر یک فرد اقتصادخوانده نمی تواند در همه گرایشات مالی همانند پول و بانک، بخش عمومی، تجارت بین الملل، توسعه و ... نظر تخصصی بدهد بلکه هر فرد در گرایشی که تخصص دارد و تمرکز مطالعاتی و پژوهشی داشته، صاحب نظر است؛ چه رسد به افرادی که حتی الفبای اقتصاد را هم نخوانده اند و تنها مطالبی را در روزنامه ها خوانده و یا در جلسات اداری نکاتی از بعضی متخصصان شنیده اند.

وی بیان نمود: بنابراین اشتباه است که در موضوعات پیچیده ای همانند بیکاری، فقر و نابرابری اقتصاددانان حوزه های دیگر نظر بدهند، چه رسد به مدیران اجرایی که در حد دانش عمومی هم اطلاعات کافی ندارند. با این حال، اغلب قریب به اتفاق مدیران استانی و منطقه ای، به خود اجازه می دهند که در همه تخصص های علوم انسانی و اجتماعی نه تنها نظر دهند بلکه تصمیم گیری نمایند و تخصیص بودجه را انجام دهند.

افقه اظهار کرد: همین رویه غلط باعث شده که خوزستان به رغم برخورداری از نیروهای انسانی متخصص و انبوه منابع طبیعی و مالی، دارای معضلات مالی اجتماعی باشد و در ردیف استان های محروم کشور باقی بماند و نارضایتی های بسیاری در بین مردم ایجاد و موجب مهاجرت گسترده نخبگان استان گردد.

وی اسم کرد: در خصوص مسائل مزمن و سه گانه بیکاری، فقر و نابرابری استان خوزستان مطالب متعددی تا کنون منتشر نموده ام اما دریغ از اینکه مسئول یا مدیری به این توصیه ها و پیشنهادات اعتنایی کند و یا حتی مورد نقد قرار دهند. به هر حال انبوه مسائل مالی اجتماعی استان از جمله موضوع سه گانه بیکاری، فقر و نابرابری حل نخواهند شد مگر آنکه به یاری متخصصان ذیربط و با نگاهی عمیق و غیرسطحی موضوع مورد مطالعه قرار گیرد.

wonder-hanger.ir: واندر هنگر | مجله معرفی کالاها و خدمات و تولید داخلی

10az10.ir: مجله سرگرمی، مجله گردشگری، موفقیت، پزشکی، سلامت، مد و لباس

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 54247

به "برخورد ساده انگارانه و سطحی با مساله بیکاری در خوزستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برخورد ساده انگارانه و سطحی با مساله بیکاری در خوزستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید