برخی ازمراکز مردم نهاد با انگیزه پولشویی فراوری می گردد

به گزارش خبرنگاران، محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در نشست مدیریت شهری و چالش آسیب های اجتماعی با بیان اینکه مهمترین عنصر جامعه، خانواده است که با وجود آنکه کوچکترین بخش جامعه است موثرترین نهاد است که می تواند از آسیب های اجتماعی به بهترین شکل مقابله کند. در حال حاضر که تشکیل خانواده و ازدواج دچار بحران است، می بینیم که آسیب های اجتماعی نیز افزایش پیدا نموده است.

برخی ازمراکز مردم نهاد با انگیزه پولشویی فراوری می گردد

وی اضافه کرد: بحث فقر یکی از موضوعات مهم فراوری آسیب اجتماعی است که در شکل گیری آن مدیریت شهری نقشی ندارد و نمی تواند در سیاستهایی که فراوری فقر مینمایند اعمال نظر کند.

هاشمی با بیان اینکه ما هم دچار فقر درآمدی و هم دچار فقر انسانی هستیم، توضیح داد: فقر انسانی شامل آموزشی، بهداشتی، حمل و نقل مناسب و غیره است.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه پس از اتفاقات اخیر فراوری فقر جدیدی در کشور شکل گرفته، اعلام نمود: بخشی از مردم ما زیر خط فقر قرار دارند و می توانیم بگوییم یک دهک جامعه زیر خط فقر هستند.

وی با بیان اینکه باید برای مبارزه با فقر، ثروت فراوری کنیم، گفت: مهمترین عاملی که می تواند فقر را کاهش دهد، ایجاد اشتغال است.

هاشمی یکی از بسترهای ایجاد شغل در تهران را بازار گردشگری دانست و گفت: در کشورهای پیشرفته 30 درصد از درآمدها از محل گردشگری است. به طور مثال در کشوری مانند فرانسه 80 تا 90 میلیون توریست رفت و آمد می نمایند. در آمریکای لاتین و آسیای دور مانند چین نیز از محل گردشگری، شغل های ارزان ایجاد می گردد اما با وجود اینکه ما در کشور بستری برای استفاده از ظرفیت های گردشگری داریم این اتفاق نمی افتد و سرمایه گذاری های اقتصادی ای که در این زمینه انجام گردیده، مجدداً بسته گردیده است.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه سیاست های جدید در خصوص منع به کارگیری بازنشستگان برای ایجاد شغل برای جوانان است، توضیح داد: باید با ایجاد امنیت سرمایه گذاری کمک کنیم، شغل ایجاد گردد. اگر امنیت را از بین ببریم، سرمایه گذاری از بین می رود.

وی اضافه کرد: یک صحبت افراطی یا یک تصمیم غیراصولی می تواند بسیاری از سرمایه گذاریها را دچار خسران کند.

هاشمی از مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهرداری تهران خواست گزارشی در خصوص میزان فعالیتهایی که تاکنون در حوزه آسیبهای اجتماعی انجام داده است را در قالب گزارشی به شورا ارائه کند تا تعیین گردد تاکنون چه میزان برای کاهش آسیبهای اجتماعی هزینه گردیده و به چه نتایجی رسیده اند.

رئیس شورای شهر تهران تأکید کرد: تعیین است که سیاست های گذشته موثر نبوده زیرا ما کاهش آسیبهای اجتماعی را مشاهده نمی کنیم. اما از سویی باید عوامل فراوری آسیب اجتماعی را در نظر بگیریم. در این مدت منابع فراوری فقر بالا بوده است.

هاشمی توضیح داد: تجربه نشان داده دولت و شهرداری ها نمی توانند در کاهش آسیب های اجتماعی به اندازه سازمان های مردم نهاد موثر باشند. اما باید مواظب باشیم زیرا بعضی از این انجمن های مردم نهاد با اندیشه پول شویی شکل می گیرند.

وی اعلام نمود: صندوق های قرض الحسنه با انگیزه حل مشکل مردم فقیر و نیازمند شکل گرفت اما می بینیم برخی از آنها به محلی برای دادن ربا تبدیل گردید و ایجاد مشکل اجتماعی کرد.

هاشمی با بیان اینکه برای مبارزه با بهمن آسیب های اجتماعی باید با سیاست های مولد فقر مبارزه کنیم، گفت: به طور مثال فرودگاه امام ما می تواند به دلیل شرایط مناسبی که دارد به یکی از مراکز ترانزیت و سفر تبدیل گردد اما به دلیل اینکه تردد مسافران خانم خارجی و مسئله حجاب آنها یکی از چالش های مسافران خارجی است می دانیم، تاکنون این اتفاق نیفتاده است. ما باید در مواردی از سیاست های افراطی عبور نموده و سیاست های عقلانی را جایگزین کنیم تا بتوانیم سرمایه گذاران را جذب کشور کنیم.

منبع: mehrnews.com

به "برخی ازمراکز مردم نهاد با انگیزه پولشویی فراوری می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برخی ازمراکز مردم نهاد با انگیزه پولشویی فراوری می گردد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید