اما و اگر های همکاری 25 سال ایران و چین

به گزارش بلاگ پو، سفیر اسبق ایران در چین گفت: با عملیاتی کردن قرارداد همکاری ایران و چین می توانیم حرکت موتور اقتصاد کشورمان را بیشتر کنیم و آمریکایی ها از این بابت نگران هستند.

اما و اگر های همکاری 25 سال ایران و چین

به گزارش گروه دیگر رسانه های خبرنگاران به نقل از صداوسیما، مهدی صفری با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما درباره سند 25 سال همکاری ایران و چین اضافه کرد: این سند، یک همکاری همه جانبه در بخش های های مختلف از جمله انرژی، صنعت و معدن، نیروگاه سازی، توریستی، سلامت، محیط زیست، مسائل امنیتی، نظامی و دفاعی و مسائل سیاسی است.

وی با اشاره به اینکه حدود 6 سال پیش، آقای شیء جی پینگ رئیس جمهور چین، روابط ایران و چین را راهبردی بیان نمود اضافه کرد: آمریکایی ها از زمان اوباما تلاش کردند از طریق فیلیپین، جزایر ژاپن، مناطق نفتی ویتنام و نفت جنوب دریای چین، این کشور را به چالش بکشند و با توجه به اینکه تجارت و واردات انرژی برای چینی ها، حیاتی و ضروری است، آن ها احساس کردند که اگر از این طریق، محاصره شوند، نمی توانند جوابگوی جمعیت یک میلیارد و چهارصد میلیون نفری خود باشند.

وی اضافه کرد: چینی ها می خواستند از طریق راستا خشکی به سمت اروپا بفرایند که چند راستا داشتند از جمله راستا روسیه به اروپای شاقتصادی که راه بسیار دوری است و دیگری از طریق جمهوری اسلامی ایران و ترکیه به اروپای مرکزی و جنوبی.

سفیر اسبق ایران در چین با اشاره به اینکه اکنون چینی ها روزانه حدود 11 و نیم میلیون بشکه نفت وارد می کنند گفت: از این میزان حدود 5 و نیم تا 6 میلیون بشکه را از خلیج فارس تأمین می کنند.

آقای صفری با بیان اینکه ایران 2 هزار و 200 کیلومتر ساحل دارد و می تواند علاوه بر انرژی، امنیت آن را تأمین کند، اضافه کرد: این عوامل و قدرت ما در منطقه، موجب شد که بتوانیم شریک راهبردی چین در منطقه باشیم.

وی با اشاره به اینکه چینی ها در حدود 6 سال پیش در سفر رئیس جمهورشان به ایران، پیشنهاد همکاری 25 ساله را مطرح کردند، ادامه داد: کاش این قرارداد همکاری در همان زمان امضا می شد تا از کشورهای دیگر عقب نمی افتادیم، زیرا اگر چارچوب آن امضا می شد تا به امروز می توانستیم بخش های مختلف آن را به ویژه در بخش انرژی و حمل و نقل، اجرایی کنیم.

سفیر اسبق ایران در چین گفت: یکی از بندهای این سند این بوده است که تعهد بدهیم 25 سال به چین نفت بفروشیم و او هم از ما نفت بخرد.

آقای صفری درباره علت تعیین مدت 25 سال برای این همکاری گفت: برای اینکه طرفین بتوانند همکاری دراز مدت باهم داشته باشند.

وی اضافه کرد: اگر 6 سال پیش، این تعهد امضا و وارد مرحله اجرایی می شد تا به امروز می توانستیم حداقل سه تا چهار پالایشگاه داشته باشیم که اگر هر کدام ظرفیت پالایش 300 هزار بشکه را داشتند می توانستیم یک و نیم میلیون بشکه نفت خودمان را پالایش و به محصول تبدیل کنیم.

آقای صفری اضافه کرد: راستا چابهار- شمال - مشهد و ترکمنستان و از طریق قزاقزستان به چین می توانست شکل بگیرد و راستا دیگر از طریق مشهد - تهران- تبریز و ترکیه هم شکل می گرفت و از این دو راستا، کالاهای زیادی می توانست ترانزیت شود و برای ما شغل ایجاد کند و اقتصاد ما را به حرکت در می آورد و این موضوع هم به نفع ایران و هم به نفع چین بود.

سفیر اسبق ایران در چین با اشاره به اینکه آمریکایی ها نگرانند که با قرارداد همکاری ایران و چین، برنامه های آن ها علیه ایران به هم بریزد گفت: هدف آمریکایی ها این بود که با این تحریم ها، به صورت نرم، کشورمان را شکست دهند و به اهداف خود برسند، اما اکنون احساس می کنند با این قرارداد به اهداف خود نمی رسند و چینی ها در منطقه حضور خواهند داشت.

وی اضافه کرد: پیش از ما کشورهای منطقه ما این کار را با چین انجام دادند و عراق هم با چین قرارداد دارد.

آقای صفری اضافه کرد: ایران در منطقه ابرقدرت است بنابراین آمریکایی ها برمسائل دفاعی به ویژه دفاع موشکی ما فشار می آورند.

وی گفت: با عملیاتی کردن این قرارداد می توانیم حرکت موتور اقتصاد کشورمان را بیشتر کنیم و آمریکایی ها از این بابت نگران هستند.

آقای صفری با اشاره به اینکه چینی ها سالی 200 تا 250 میلیون توریست در دنیا دارند، اضافه کرد: با توافقی که انجام شد ایران هم جزو اهداف توریستی چینی ها قرار گرفت و می توانیم سالانه یک تا 2 میلیون توریست چینی را جذب کنیم که با این کار در بخش صنعت توریستی کشورمان، تحول، شغل و بازار عظیمی برای صنایع دستی کشورمان ایجاد می شود.

سفیر اسبق ایران در چین گفت: در سال های اخیر و در بخش های اقتصادی مثل حمل و نقل، انرژی، نیروگاه ها، معدن، فولاد، مس و … کشور چین یک اعتمادسازی نسبی را ایجاد کرده است.

آقای مهدی صفری درباره فروش نفت ارزان به کشور چین اضافه کرد: در جمهوری اسلامی ایران سرمایه گذاری بالادستی و پایین دستی صنعت نفت دارای قوانین و قراردادهای خاصی است که بر همین اساس با آن ها قرارداد بسته می شود و قیمت نفت هم قیمت روز می باشد.

وی درباره راه اندازی قطار سریع السیر در ایران هم گفت: طرف چینی این طرح را فاینانس می کند و به انرژی، ارتباطی نخواهد داشت که ممکن است طول فاینانس از هشت سال به 20 سال هم برسد.

سفیر اسبق ایران در چین ادامه داد: در این قرارداد، ایران بازار نفت خود را به جای بازاریابی؛ یک بخش عظیم آن را تضمین می کند و به طور متقابل طرف چینی هم از بخش انرژی البته با قیمت روز در زمان انعقاد قرارداد، مطمئن خواهد شد.

آقای صفری درباره طرح یک کمربند- یک جاده نیز گفت: این کمربند علاوه بر بهره چینی ها، منفعت آن برای ما و حتی بیشتر از طرف چینی خواهد بود.

وی گفت: کشور فیلیپین که آمریکایی ها پایگاه خود را در آنجا احیا کردند در حال حاضر بهترین روابط را با کشور چین دارد و همچنین اندونزی که یک متحد آمریکا بود اکنون چینی ها بیشترین کارهای اقتصادی و سرمایه گذاری را در این کشور انجام می دهند و در استرالیا هم در بخش معادن، چینی ها سرمایه گذاری می کنند.

آقای صفری گفت: 80 درصد مواد اولیه دارو که به دنیا صادر می شود از مبدأ چین است و ما باید از این فرصت استفاده کنیم همچنین کشور چین در حال ساخت مدرن ترین تجهیزات پزشکی است و ما می توانیم با قیمت مناسب از این امکانات بهره ببریم.

سفیر اسبق ایران در چین درباره سیاست نگاه به شرق گفت: چین در شرق آسیا قرار گرفته است همان طور که اندونزی، مالزی، کره و ژاپن در آن قرار دارند و ما سیاست نه شرقی، نه غربی را تغییر نداده ایم و همان سیاست را ادامه می دهیم و چین تنها کشوری است که با ما تا به امروز مسئله ای نداشته است.

آقای ویلیام جونز سردبیر اقتصادی مجله رویو هم در ارتباط تصویری با این برنامه درباره همکاری ایران و چین گفت: این توافق بسیار مهم است. اگر به تاریخچه امپراطوری های ایران و چین نگاه کنیم این توافق می تواند غربی ها را نگران کند.

وی ادامه داد: در موضوع برجام یا پس از آن، چین و روسیه شدیداً از اقدامات صلح آمیز هسته ای و از منافع ایران حمایت کردند و این وضع، آمریکا را نگران می کند.

آقای جونز اضافه کرد: قرارداد 25 سال ایران و چین دقیقاً در مکان و زمان درستی بسته خواهد شد، زیرا آمریکایی ها می خواستند شبکه اقتصادی ایران را از هر روزنه ای کور کنند، اما طبیعتاً این قرارداد می تواند ظرفیت بسیار عالی را در حوزه اقتصاد و انرژی ایجاد کند و حتی برای همه منطقه، مهم است و هندی ها و پاکستانی ها هم از این قرارداد سود می برند.

وی با بیان اینکه این منطقه نیاز به همکاری از غرب تا شرق آسیا دارد، اضافه کرد: این یک قرارداد برجسته و رویایی است که برای هر دو کشور ایران و چین می تواند ارزش های زیادی داشته باشد.

سردبیر اقتصادی مجله رویو درباره علل اصلی نگرانی غرب از شکل گیری همکاری ایران و چین گفت: آمریکایی ها می خواهند سیاست هژمونی دنیای را داشته باشند و دنیا را کنترل کنند و فکر می کنند با قرارداد 25 ساله میان ایران و چین، چیزهایی از دست آن ها خارج می شود و این موضوع، آن ها را نگران می کند.

آقای جونز با اشاره به اینکه چینی ها هم سیاست متفاوتی را نسبت به ایران و موارد دیگر دارند، اضافه کرد: بیشتر کشورها از راه آقای ترامپ پیروی نمی کنند و برخی از کشورها هم در حال دست برداشتن از دنباله روی آمریکا هستند و به گونه ای به سمت چین گرایش پیدا می کنند و این کشور را به عنوان ابرقدرت آسیایی نگاه می کنند.

وی اضافه کرد: بنابراین هژمونی آمریکا از طریق این قرارداد 25 ساله، بسیار ضربه خواهد دید و آن ها دوست ندارند ببینند بازیگر دیگری وارد شود و نظم ایده آل آن ها را برهم بزند.

آقای جونز اضافه کرد: این قرارداد بسیار مهم است و چین و ایران هر دو می توانند از آن، نفع بسیار زیادی ببرند، زیرا چین برنامه های اقتصادی بسیار زیادی دارد و تصور می کند ایران هم به عنوان کشور قدرتمند می تواند این برنامه ها را برای چین پیاده کند و این قرارداد 25 ساله می تواند کشورهای آسیای مرکزی را به آسیای غربی ربط دهد.

آقای مایک بیلینگتون کارشناس مؤسسه اقتصادی جی. آی. آر نیز در ارتباط تصویری با این برنامه گفت: این قرارداد بسیار مهم است و چین اصولاً در قراردادهایی وارد می شود که اقتصاد خودش را قدرتمندتر کند.

وی درباره پیامدهای اقتصادی این قرارداد برای دو کشور اضافه کرد: مزیت اصلی این قرارداد؛ اشتراک بین دو کشور قدرتمند در منطقه است.

آقای بیلینگتون ادامه داد: ایران در قاره آسیا به لحاظ اقتصادی، وضع استواری دارد و در چارچوب اکو (سازمان همکاری اقتصادی) و در قراردادهای زیادی که این دو کشور باهم دارند منفعت های بسیاری برای دو کشور بوده است و این مسأله بانک های غربی را به دلیل تحریم هایی که ترامپ ایجاد کرده است نگران می کند.

وی شرح داد: این قرارداد یک وضع توسعه ای را به جلو خواهد برد و این برای زیرساخت های ایران بسیار مهم خواهد بود و یک وضع توسعه ای در فرایند تثبیت صلح در منطقه آسیا می باشد.

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: کشورهای روسیه، چین و ایران تا حد زیادی بر توسعه آسیای مرکزی و غرب آسیا تأثیر خواهند گذاشت و این بر اساس مستنداتی است که ما در واشنگتن در اختیار داریم.

آقای بیلینگتون ادامه داد: زمانی که کشورهای چین، روسیه و ایران شراکت اقتصادی را با همدیگر پیگیری کنند نه تنها آمریکا، بلکه دیگر کشورهای غربی را نگران خواهد کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 شهریور 1399 بروزرسانی: 22 شهریور 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 30422

به "اما و اگر های همکاری 25 سال ایران و چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اما و اگر های همکاری 25 سال ایران و چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید