بنگاه های مشکل دار در 31 استان از زبان آمار

به گزارش بلاگ پو، هفته گذشته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت فهرست بنگاه های مشکل دار را گفت. تعداد بنگاه های مشکل دار در کشور بیش از آمارهای رسمی است اما جدیدترین آمار مربوط به بنگاه های شناسایی شده در کشور که مربوط به سرانجام شهریورماه است نشان می دهد، نسبت به خردادماه با افزایش روبرو بوده است به طوری که آمار این بنگاه ها از 1262 واحد اقتصادی به 1281 بنگاه افزایش یافت.

بنگاه های مشکل دار در 31 استان از زبان آمار

در بنگاه های اقتصادی مشکل دار که عمدتاً در سه فعالیت اقتصادی صنعتی، کشاورزی و خدماتی فعالیت می کنند، 146 هزار نیروی کار مشغول به کار هستند درحالی که این تعداد در بنگاه های مشکل دار تا انتها خردادماه 141 هزار و 74 نفر بود.

آمار این بنگاه ها از نظر تعداد به تفکیک 31 استان کشور حاکی از آن است که استان هرمزگان با 98 بنگاه مشکل دار در صدر بیشترین بنگاه های دارای مشکل قرار گرفته است. پس از هرمزگان، استان مرکزی با 82 بنگاه، استان های فارس و اصفهان هر کدام با 81 بنگاه، استان زنجان با 80 بنگاه و استان سیستان و بلوچستان با 77 بنگاه دارای بیشترین بنگاه های مشکل دار در سطح کشور هستند.

در استان های خراسان رضوی 71 بنگاه، مازندران 70 بنگاه، کردستان 59 بنگاه، قزوین 56 بنگاه، البرز 53 بنگاه، خوزستان 52 بنگاه، استان های آذربایجان غربی و کرمانشاه 50 بنگاه و تهران 40 بنگاه مشکل دار وجود دارد.

همچنین در استان لرستان 38 بنگاه، استان سمنان 31 واحد، در استان آذربایجان شرقی 31 واحد، در استان کرمان 21 بنگاه، در استان خراسان جنوبی 20 بنگاه، در استان قم 19 بنگاه، در استان همدان 19 واحد، در استان گلستان 18 واحد، در استان یزد 16 بنگاه، در استان چهارمحال و بختیاری 14 بنگاه و در استان بوشهر نیز 14 بنگاه اقتصادی مشکل دار شناسایی شده است.

علاوه بر این، در استان های خراسان شاقتصادی 8 بنگاه مشکل دار، گیلان 8 بنگاه مشکل دار، اردبیل 7 بنگاه مشکل دار و استان کهگیلویه و بویراحمد 2 بنگاه اقتصادی مشکل دار وجود دارد.

مقایسه آخرین گزارش از شرایط بنگاه های مشکل دار در 31 استان کشور که برای سه ماهه منتهی به شهریورماه به روزرسانی شده است، نشان می دهد، تعداد این بنگاه ها در 5 استان افزایش و در 11 استان کاهش یافته است. همچنین در 15 استان تعداد بنگاه های مشکل دار ثابت بوده است.

سیزدهم آذرماه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نامه به وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره این بنگاه های مشکل دار نوشته است: 90 درصد بنگاه های مشکل دار مربوط به بخش های خصوصی و 8 درصد مربوط به بخش های تعاونی و حدود 2 درصد هم بخش های دولتی و عمومی است که این تعداد واحد مشکل دار در بخش های صنعت، کشاورزی و خدماتی فعالیت دارند.

همچنین معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره مسائل این بنگاه ها گفته است: این بنگاه ها مسائل متفاوتی دارند؛ برخی از این مسائل مربوط به سوء مدیریت و نداشتن بهره وری به دلیل فرسودگی و یا به روز نبودن خطوط فرآیند تولید هستند؛ همچنین اختلافات حقوقی نیز از مسائل برخی از این واحدهاست.

او ادامه می دهد: بخشی از مسائل این واحدها هم به دلیل پایین بودن توان جذب سرمایه و یا تأمین نقدینگی و یا عدم توان قدرت رقابت در بازارهای فروش چه در بازار داخل و چه در بازار خارج و داشتن بدهی های بانکی و مسائل مشابه ای دیگری است که می توان با حمایت کارگروه های استانی ستادهای تسهیل و رفع موانع تولید هم از تعطیلی واحدها جلوگیری کرد و هم برای بازگشت واحدهای نیمه فعال تعطیل به چرخه تولید اقدام شود.

آمار مقایسه ای بنگاه های مشکل دار در جدول زیر بررسی شده است:

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 17150

به "بنگاه های مشکل دار در 31 استان از زبان آمار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بنگاه های مشکل دار در 31 استان از زبان آمار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید