بهترین و بدترین کشورها در فشار خون، بار بیماری در مردان بیشتر است

به گزارش بلاگ پو، به گزارش خبرنگاران، دکتر رضا ملک زاده، فشار خون را مهمترین و شایعترین عامل خطر بیماری های قلبی عروقی، سکته های قلبی و مغزی و بیماری های مزمن کلیوی دانست و آن را یک خطر رو به رشد برای سلامت کشورهای در حال توسعه و کم درآمد توصیف کرد.

بهترین و بدترین کشورها در فشار خون، بار بیماری در مردان بیشتر است

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: شمار مبتلایان فشار خون به یک میلیارد و 130 میلیون نفر در دنیا افزایش یافته است.

نویسنده همکار در وسیع ترین و دقیق ترین مطالعه دنیای بار بیماری فشار خون در 195 کشور طی سالهای 1990 تا 2015 با استناد به نتایج مطالعه، از افزایش قابل ملاحظه بار این بیماری در بعضی کشورها و کاهش چشمگیر آن در کشورهای پردرآمد و توسعه یافته دنیا اطلاع داد.

وی گفت: فشار خون بالا، فشار خون مضاعفی است که بر رگهای خونی و اعضای مهمی مانند قلب، مغز و کلیه ها وارد می گردد. درحالی که گایدلاین قدیمی دنیای، فشار خون بالا را سیستولیک معادل یا بالاتر از 140 میلی متر جیوه یا فشار خون دیاستولیک معادل یا بالاتر از 90 میلی متر جیوه می دانست، گایدلاین جدید دنیای، فشار خون افزایش یافته را سیستولیک بین 120 تا 129 میلی متر جیوه و دیاستولیک زیر 80 میلی متر جیوه اعلام نموده است.

ملک زاده اضافه کرد: همچنین پرفشاری خون مرحله یک، سیستولیک 130 تا 139 میلی متر جیوه یا دیاستولیک بین 80 تا 90 میلی متر جیوه است. در نهایت تعریف پرفشاری خون مرحله دو شامل سیستولیک معادل یا بالاتر از 140 میلی متر جیوه یا دیاستولیک معادل یا بالاتر از 90 میلی متر جیوه است.

افزایش شمار مبتلایان فشار خون به 3.5 میلیارد نفر بر اساس تعریف جدید فشار خون

رئیس پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران با تشریح نتایج بار بیماری فشار خون در دنیا، شمار مبتلایان این بیماری را یک میلیارد و 130 میلیون نفر بر اساس فشار خون سیستولیک معادل یا بالاتر از 140 میلی متر جیوه بیان کرد و گفت: بر اساس راهنمای بالینی جدید، این مطالعه پیش بینی می نماید تعداد مبتلایان فشار خون، از 1.87 میلیارد نفر در سال 1990 به 3.5 میلیارد نفر در سال 2015 افزایش یافته باشد. این رقم شاید بسیار زیاد به نظر برسد اما گویای واقعیت هایی است که بزودی درباره فشار خون شاهد خواهیم بود.

ابتلای 20 هزار از هر 100 هزار نفر به فشار خون بالا

وی اضافه کرد: نرخ ابتلا به فشار خون در دنیا طی سالهای یاد شده، بر مبنای فشار خون سیستولیک 140 میلی متر جیوه و بالاتر، از 17 هزار در هر 100 هزار نفر، به 20 هزار در هر 100 هزار نفر رسیده اما همین نرخ بر مبنای فشار خون سیستولیک 110- 115 میلی متر جیوه و بالاتر، از 73 هزار در هر 100 هزار نفر به 81 هزار در هر 100 هزار نفر در 2015 افزایش یافته است

مرگ سالانه 10.7 میلیون نفر در دنیا بر اثر بیماری های ناشی از فشار خون

استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تهران به شمار مرگهای سالانه ناشی از فشار بالا اشاره نمود و اضافه کرد: شمار مرگها از 7.2 میلیون نفر در سال 1990 ، به 10.7 میلیون نفر در سال 2015 رسیده و به عبارتی، مرگ های ناشی از فشار خون در دنیا طی 25 سال یاد شده، بیش از 48 درصد افزایش داشته است.

پیش بینی 145 مرگ در هر 100 هزار نفر بر اثر فشار خون

به گفته وی بر اساس پیش بینی مطالعه، مرگ و میر سالانه ناشی از فشار خون از 135 مرگ در هر 100 هزار نفر در سال 1990 به 145 مرگ در هر 100 هزار نفر در 2015 رسیده است و این ارقام ، در فشار خون سیستولیک 140 میلی متر جیوه و بالاتر، کمتر است.

رشد جمعیت و پیری جمعیت یکی از عوامل مهم افزایش شمار مرگ ها

ملک زاده اظهار داشت: اما بر اساس نرخ استاندارد شده سنی مرگ و میر ناشی از بیماری های مرتبط با فشار خون، تعداد مرگها از 225 در هر 100 هزار نفر به 170 در هر 100 هزار نفر کاهش یافته که نشان می دهد رشد جمعیت و پیری جمعیت عامل افزایش مرگ های مشاهده شده بر اثر فشار خون در ارقام قبلی بوده و اگر مقیاس ، نرخ استاندارد شده سنی باشد، میزان مرگ و میرهای ناشی از این بیماری کاهش داشته است.

ایسکمیک قلبی و سکته ها، دارای بیشترین سهم از مرگهای ناشی از فشار خون

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، بیشترین مرگ ناشی از بیماری های مرتبط با فشار خون بالا در 2015 را مربوط به ایسکمیک قلبی، سکته های قلبی و مغزی ، سایر بیماری های قلبی عروقی و بیماری های مزمن کلیوی دانست.

212 میلیون سال عمر از دست رفته ناشی از بیماری فشار خون بالا

و اما دیگر یافته نگران کننده این مطالعه دنیای، سالهای از دست رفته عمر بر اثر ناتوانی های ناشی از فشار خون است که به گفته دکتر ملک زاده، طبق پیش بینی مطالعه و بر اساس فشار خون سیستولیک 110 - 115 میلی متر جیوه، میزان سالهای از دست رفته عمر بر اثر ناتوانی ناشی از فشار خون که در 1990، 148 میلیون سال بوده، با رشد 43 درصدی، به 212 میلیون سال در 2015 رسیده است.

بار بیماری فشار خون برای گروه های سنی: از دست رفتن 53 میلیون سال عمر زیر 55 سال!

به گفته معاون تحقیقات وزیر بهداشت، بار بیماری فشار خون با افزایش سن بیشتر می گردد؛ به طوری که 66 درصد بار این بیماری در بین گروه های سنی بین 25 - 80 سال و بالاتر مورد مطالعه، مربوط به سنین بالای 60 سال است. بیش از 50 میلیون سال از دست رفته عمر نیز مربوط به گروه های سنی زیر 55 سال است که این رقم نشان می دهد فشار خون یک تهدید برای افراد زیر این سنین شده است.

بار بیماری فشار خون برای مردان، بیش از زنان

استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: شمار مرگ و میر استاندارد شده سنی زنان بر اثر فشارخون ، 145 به ازای هر 100 هزار و در مردان 197 به ازای هر 100 هزار نفر است.

وی اضافه کرد: در تمام گروه های سنی بار بیماری فشار خون طی 25 سال مورد مطالعه، در مردان بیش از زنان است. 125 میلیون سال عمر از دست رفته مربوط به مردان و 86 میلیون سال عمر از دست رفته مربوط به زنان است. تنها در گروه سنی 80 سال به بالا ، به دلیل زندگی طولانی تر ناشی از امید به زندگی بالاتر، بار این بیماری در زنان بیشتر می گردد.

سهم قابل توجه بیماری های مزمن کلیوی در سالهای از دست رفته عمر ناشی از فشار خون

رئیس پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران توضیح داد: 30 درصد سالهای از دست رفته عمر بر اثر ناتوانی ناشی از فشار خون بالا و بیماری های مرتبط با آن، مربوط به بیماری ایسکمیک قلبی و سکته های قلبی و مغزی بوده است. همچنین سایر بیماری های قلبی عروقی و بویژه بیماری های مزمن کلیوی بار قابل توجهی را در سالهای از دست رفته عمر ناشی از فشار خون به خود اختصاص داده اند.

وی هشدار داد که 30 درصد بار بیماری های قلبی در میان افراد 25 تا 29 سال نیز مربوط به کسانی است که دارای فشار خون بالا بوده اند.

60درصد بار بیماری فشار خون بر دوش 10 کشور دنیا

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با بیان این که بیشترین بار بیماری فشار خون (60 درصد) در 10 کشور دنیا بوده است گفت: دو کشور بر اساس نرخ جمعیت بالاتر در دنیا، بیشترین بار این بیماری را متحمل شده اند که شامل چین با دو میلیون و 334 هزار مرگ و 45.1 میلیون سال از دست رفته عمر و هند با یک میلیون و 638 هزار مرگ و 38.7 میلیون سال از دست رفته عمر بر اثر نانوانی ناشی از فشار خون بالا بودند.

وی اضافه کرد: روسیه، اندونزی و ایالات متحده نیز در بین کشورهایی هستند که این مطالعه، برای آنها، بار بالای فشار خون را در کنار چند کشور نام برده پیش بینی نموده است.

پیروز ترین منطقه دنیا در کنترل فشار خون بالا

ملک زاده سپس به میزان کاهش یا افزایش بار بیماری فشار خون در مناطق مختلف دنیا اشاره نمود و اضافه کرد: اروپای غربی (به عنوان پیروز ترین منطقه)، اروپای مرکزی، آسیا پاسفیک و آمریکای شمالی همگی دارای کاهش رشد مناسبی در تعداد مرگ ها و سالهای از دست رفته عمر ناشی از فشار خون شده اند و این درحالیست که منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، جنوب و شرق آسیا ، آمریکای مرکزی و کشورهای صحرای آفریقا دارای افزایش قابل توجه (بین 60 - بیش از 100 درصد) در بار بیماری فشار خون هستند.

بهترین و بدترین کشورهای دنیا در فشار خون بالا

وی با استناد به دیگر نتایج مطالعه دنیای بار بیماری فشار خون در 195 کشور، بالاترین نرخ مرگ و میر استاندارد شده سنی ناشی از بیماری های مرتبط با فشار خون را در افغانستان با 637 مرگ و عراق با 415 مرگ در هر 100 هزار نفر بیان کرد و پایین ترین نرخ را مربوط به فرانسه با 62 مرگ و کانادا با 64 مرگ در هر 100 هزار نفر دانست

پیروز ترین کشور در کنترل بار بیماری فشار خون

وی انگلستان را پیروز ترین کشور در کنترل بار بیماری فشار خون با کاهش 50 درصدی مرگها و 55 درصدی سالهای از دست رفته عمر معرفی کرد و گفت: کشورهای پردرآمد توسعه یافته ای همچون فرانسه، کانادا، آلمان، ایتالیا نیز جزو کشورهای بسیار پیروز در این زمینه بوده اند.

استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تهران، کشور آمریکا را نیز در شمار کشورهای پیروز در کنترل بار بیماری فشار خون برشمرد و اضافه کرد: میزان کاهش مرگ بر اثر فشار خون در آمریکا 8 درصد و سالهای از دست رفته عمر 11 درصد بوده است.

بار بیماری فشار خون برای خاورمیانه: رشد 70 درصدی مرگها

رئیس پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، همچنین تعداد مرگهای ناشی از فشار خون در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا را در سال 1990، 381 هزار مورد بیان کرد که با بیش از 70 درصد رشد در سال 2015 به 650 هزار مورد رسیده است. همچنین تعداد سالهای از دست رفته عمر ناشی از این بیماری در منطقه، بیش از 15 میلیون سال برآورد شده که نسبت به 1990، با 9 میلیون سال از دست رفته، 66 درصد افزایش نشان می دهد.

بار بیماری فشار خون در ایران: افزایش 39 درصدی مرگها

معاون تحقیقات وزیر بهداشت گفت: در سال 1990، 31 هزار مرگ بر اثر فشار خون سیستولیک معادل 140 میلی متر جیوه و بالاتر در ایران اتفاق افتاده که در سال 2015، این رقم با 39 درصد افزایش، به 44 هزار مرگ رسیده است. همچنین تعداد سالهای از دست رفته عمر ناشی از این بیماری، طی سال 1990، از 699 هزار سال با حدود 32 درصد افزایش به 926 هزار سال در 2015 رسیده و این ارقام با محاسبه فشار خون معادل 110 - 115 میلی متر جیوه و بالاتر، بسیار بیشتر است.

وضعیت ترکیه بسیار بهتر از ایران در بیماری فشار خون

نویسنده همکار در مطالعه مهم دنیای بار بیماری فشار خون، با مقایسه وضعیت ایران و ترکیه اضافه کرد: وضعیت ترکیه، بر خلاف ایران که با رشد بالایی در تعداد مرگ و سالهای از دست رفته عمر ناشی از فشار خون روبرو بوده، بسیار بهتر از ایران است. به طوری که این کشور، شاهد کاهش 3 درصدی مرگ و 9 درصدی سالهای از دست رفته عمر بر اثر فشار خون بالا در سال 2015 بوده است.

معاون تحقیقات وزیر بهداشت تاکید نمود: نگاهی به وضعیت کشورهای مختلف دنیا در بار بیماری فشار خون، بخوبی نشان می دهد که کشورهای توسعه یافته با درک خطر رو به رشد فشار خون به عنوان عامل بروز بسیاری از بیماری های پرهزینه مانند بیماری های قلبی عروقی و سکته های قلبی و مغزی و در نهایت، مرگهای زودرس، توانسته اند آن را طبق الگوی مناسبی هم در زمینه پیشگیری و هم در زمینه درمان این بیماری تاثیرگذار تحت کنترل درآورند.

وی گفت: این درحالی است که بار بیماری فشار خون در کشورهای توسعه نیافته و کم درآمد، روز به روز سنگین تر و تعداد مرگ ها و سالهای از دست رفته عمر ناشی از ناتوانی ها بیشتر می گردد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 14257

به "بهترین و بدترین کشورها در فشار خون، بار بیماری در مردان بیشتر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین و بدترین کشورها در فشار خون، بار بیماری در مردان بیشتر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید