تئاترشهر به راحتی 800 سال عمر می نماید

به گزارش بلاگ پو، خبرنگاران: هنرمند پیشکسوت تئاتر گفت: شنیده ام در خصوص پیر بودن تئاترشهر صحبت می گردد، در حالی که چنین ساختمانی با این عظمت و کیفیت ساخت و سازه توقع داریم که به راحتی 800 سال عمر کند. 40 سال برای این ساختمان زمان زیادی نیست.

تئاترشهر به راحتی 800 سال عمر می نماید

به گزارش گروه فرهنگی بلاگ پو، عصر روز گذشته، 22 تیرماه، نمایشگاه قاب های چهل ساله با حضور قادر آشنا مدیر مرکز هنرهای نمایشی، اتابک نادری مدیر مجموعه تئاترشهر و هنرمندانی چون اکبر زنجان پور، خسرو احمدی، رحمت امینی، اسماعیل خلج، رضا صابری و جمعی از هنرمندان عرصه تئاتر، تجسمی و مدیران و اهالی رسانه برگزار گردید.

محسن حسن زاده، مدیر روابط عمومی مجموعه تئاترشهر در ابتدا متنی را در خصوص این نمایشگاه و سالگرد درگذشت حمید سمندریان قرائت کرد و از حاضران در سالن خواست تا به احترام زنده یاد سمندریان، یک دقیقه سکوت نموده و فاتحه ای بخوانند.

در ادامه مراسم، اکبر زنجانپور با اظهار خرسندی از برگزاری مراسم بزرگداشت برای پوسترهای تئاترشهر گفت: شنیده ام در خصوص پیر بودن تئاترشهر صحبت می گردد. در حالی که فکر می کنم اصلا این گونه نیست. واقع امر این است که چنین ساختمانی با این عظمت و کیفیت ساخت و سازه توقع داریم که به راحتی 800 سال عمر کند. 40 سال برای این ساختمان زمان زیادی نیست. نمایشگاه پوستر تئاتر در مجموعه تئاتر شهر هم کار بسیار خوبی است اما ای کاش کسانی که این پوسترها را خلق نموده اند نیز در این افتتاحیه حضور داشتند تا از آن ها تقدیر می شد.

ابراهیم حسینی، از هنرمندان عرصه هنرهای تجسمی نیز با اشاره به اینکه جرقه این نمایشگاه از دل نمایشگاهی بود که انجمن طراحان گرافیک در سال 91 در موزه امام علی(ع) برگزار کرد، گفت: آن ها که در این عرصه کار می نمایند، خیلی زحمت می کشند. پوسترها را کپی و جمع آوری می نمایند، اما ابزاری ندارند که از آن ها نگهداری نمایند. ما از سال 51، 52 و 53 اصلاً پوستری نداریم که بخواهیم از آن ها استفاده کنیم، اما امیدواریم این کار پیش درآمدی برای حفظ پوسترها باشد.

وی با تاکید بر رغبت کارگردان ها برای چاپ پوستر نمایش هایشان و همچنین هنرمندان برای چاپ افست پوسترهایشان، اعلام کرد: ما در میان پوسترها آثاری در قطع A4 و A3 داشتیم که چنین اندازه هایی برای پوسترها مناسب نیستند. پوستر، صدای یک نمایش است و هنرمندان با چاپ افست می توانند اثر خود را حفظ نمایند؛ این در حالی است که کارگردان ها باید برای چاپ پوستر رغبت داشته باشند. اکنون گروه ها 1000 پوستر چاپ می نمایند، از این میان 800 پوستر دپو و 10 پوستر هم به صورت دیجیتال تهیه می گردد که ارزش ندارد. در واقع چاپ افست است که ارزش هنری دارد و هنرمند به این وسیله راغب می گردد، کار کند. پوستر اثری است که سال ها باقی می ماند.

حسینی با اظهار امیدواری نسبت به ارزش قائل شدن به کار گرافیست ها، درباره پوسترهای در این نمایشگاه گفت: در این نمایشگاه متاسفانه از چاپ سیلک فقط دو اثر داریم. پوسترهای سیلک در این نمایشگاه عبارت اند از: شاپرک خانم و دایره گچی قفقازی. مسن ترین پوستر مربوط به صادق بریرانی است که 85 سال دارد و جوان ترین گرافیست سرور یزدی است با 25 سال سن. محدودیت های ما باعث شد خیلی از پوسترها را نتوانیم به نمایش درآوریم، اما سعی می کنیم بعداً آن ها را به صورت فتوکلیپ به نمایش بگذاریم.

در ادامه مراسم، محسن حسن زاده، لوح تقدیری به سیروس حاجیلو تقدیم نموده و اتابک نادری، مدیر جدید مجموعه تئاترشهر، نیز از سیدصادق موسوی، که در مراسم حضور نداشت، به خاطر زحماتی که برای این نمایشگاه کشیده است، تشکر کرد. سپس با رونمایی از پوستر زنده یاد حمید سمندریان توسط اسماعیل خلج نمایشگاه قاب های 40 ساله در مجموعه تئاتر شهر افتتاح شد.

منبع: تسنیم
انتشار: 5 تیر 1399 بروزرسانی: 5 تیر 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 25151

به "تئاترشهر به راحتی 800 سال عمر می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تئاترشهر به راحتی 800 سال عمر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید