تامین 100 درصدی احتیاج بیماران هموفیلی به فاکتور 8 نوترکیب

به گزارش بلاگ پو، به گزارش خبرنگاران به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، امیرحسین مقصودی، مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان در خصوص ویژگی های داروی فاکتور هشت گفت: فاکتور هشت به دو صورت پلاسمایی و نوترکیب در دنیا فراوری می گردد.

تامین 100 درصدی احتیاج بیماران هموفیلی به فاکتور 8 نوترکیب

وی اضافه کرد:مزایای فاکتور هشت نوترکیب در مقایسه با نوع مشتق از پلاسمای خون موجب شده تا نوع نوترکیب آن بیشتر مورد توجه بیماران و جامعه پزشکی قرار گیرد. داروی فاکتور هشت نوترکیب با بهره گیری از دانش بایوتک و استفاده از تجهیزات پیچیده و در شرایط بسیار حفاظت شده و کاملاً استریل و ایمن فراوری می گردد.

وی ادامه داد:عدم احتیاج به اهدانمایندگان پلاسمای انسانی جهت فرآیند فراوری دارو و امکان فراوری در حجم بالا، از دیگر مزایای فاکتور هشت نوترکیب در مقایسه با فاکتور هشت مشتق از پلاسما با استناد به مقالات بین المللی است.

وی اضافه کرد: شرکت ما در حال حاضر سالیانه 600 هزار ویال فاکتور هشت انعقادی نوترکیب ایرانی با نام تجاری سافاکتوAF فراوری می نماید که علاوه بر تامین کامل احتیاج بیماران هموفیلی نوع A، امکان صادرات این دارو نیز آن وجود دارد.

مدیر عامل شرکت، مکانیسم عمل این دارو را شرح داد و گفت: سافاکتو AF بر اساس تکنیک DNA نوترکیب فراوری شده است که مانند فاکتور هشت انعقادی(VIII) داخل بدن عمل می نماید.

به گفته وی،فاکتور هشت در داخل بدن فعال می گردد و این فاکتور فعال شده همانند کوفاکتور به فاکتور IXفعال شده یاری می نماید که فاکتور Xغیر فعال را به فاکتور Xفعال تبدیل کند. فاکتور Xفعال باعث تبدیل پروترومبین به ترومبین می گردد و ترومبین، فیبرینوژن را به لخته فیبرینی تبدیل می نماید.

وی خاطر نشان کرد: در بیماران هموفیلی نوع A، فعالیت فاکتور VIII انعقادی به شدت کاهش می یابد. تزریق سافاکتو AF باعث افزایش سطح پلاسمایی فاکتور VIII شده و می تواند به طور موقت مشکل انعقادی در بیماران هموفیلی نوع Aرا رفع کند.

وی در خصوص تسهیلات دریافتی این شرکت از صندوق نوآوری و شکوفایی نیز گفت: از سال 94 تا به امروز تسهیلات فعالیت های قبل از فراوری صنعتی، تسهیلات فراوری صنعتی، سرمایه در گردش با نرخ ترجیحی بانکی و تسهیلات سرمایه در گردش فوری به مبلغ 343 هزار میلیون ریال از صندوق نوآوری و شکوفایی دریافت کردیم و همچنین 5 هزار میلیارد ریال نیز از یک صندوق سلامت اخذ کردیم و امروز صد در صد احتیاج بیماران هموفیلی کشور را به این دارو تامین می کنیم.

مقصودی استفاده از فاکتورهای پلاسمایی را در مقابل محصولات نوترکیب مقرون به صرفه نمی داند و در خصوص مزایای استفاده از این دارو گفت: این شرکت به عنوان یکی از پنج شرکت دارویی فراورینماینده فاکتور هشت در دنیا با روشنگری درباره مزایای محصولات نوترکیب و کم خطر بودن آنها برای بیماران در راستا افزایش مصرف فاکتور هشت نوترکیب، قدم های ارزشمندی برداشته است. البته در شرایط کنونی جامعه بیماران هموفیلی کشور، از مصرف داروی نوترکیب به جای داروی پلاسمایی بیشتر استقبال می نمایند.

وی در خصوص واردات این محصول توضیح داد: طی سال های گذشته شرکت های خارجی فراوری نماینده فاکتور هشت حتی حاضر به فروش این دارو به کشور ما نبودند، اما هم اکنون و پس از فراوری پیشرفته ترین نسل از داروی نوترکیب فاکتور هشت انسانی توسط این شرکت، نه تنها حاضر به فروش شده اند بلکه با تخفیفات بسیار و با حداقل اسناد، کوشش در جهت واردات داروی پلاسمایی دارند.

مدیر عامل شرکت، در خصوص چشم انداز این شرکت در فراوری این محصول گفت: با توجه به فضا و امکانات شرکت و همچنین برخورداری از نیروهای متخصص و باتجربه، هدف ما در درجه نخست تأمین احتیاج بازار داخل و پیشنهاد انجام پروفیلاکسی (مصرف دارو برای جلوگیری از بیماری) و درمان پیشگیرانه در کشور است. بعد از آن صادرات این محصول مورد توجه شرکت است و در حال پیگیری ثبت آن در بعضی از کشورها هستیم.

رونمایی از دو محصول جدید

وی اظهار داشت: دو محصول جدید مونوکلونال آنتی بادی شرکت نیز سال جاری رونمایی خواهد شد و 3 محصول دیگر هم در حال طی کردن مراحل نهایی جهت فراوری انبوه هستند که هر یک به تنهایی از خروج صدها میلیون دلار ارز جلوگیری خواهند کرد.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 35297

به "تامین 100 درصدی احتیاج بیماران هموفیلی به فاکتور 8 نوترکیب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تامین 100 درصدی احتیاج بیماران هموفیلی به فاکتور 8 نوترکیب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید