ترامپ از یک معاهده دیگر خارج می گردد

به گزارش بلاگ پو، ایرنا نوشت: دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در ادامه سریال های خروج از پیمان های مهم بین المللی این بار قصد خروج از پیمان آسمان های باز (Open Skies) را دارد.

ترامپ از یک معاهده دیگر خارج می گردد

معاهده آسمان های باز توافقنامه ای بین 34 کشور دنیا است که در خصوص اجازه پرواز هواپیماهای جاسوسی و تجسسی بر فراز مناطق کشورهای عضو این معاهده می باشد. این معاهده جهت ایجاد درکی متقابل و اطمینان به کشورهای امضاکننده در خصوص کلیه تحرکات و فعالیت های نظامی که ممکن است باعث نگرانی آن ها گردد، ایجاد شده است. معاده آسمان های باز یکی از بزرگ ترین کوشش های بین المللی برای هرچه شفاف تر کردن فعالیت های نظامی است.

مفهوم اولیه این طرح در سال 1955 توسط دوایت آیزنهاور، رئیس جمهور وقت آمریکا، به شوروی در کنفرانس ژنو ارائه شده بود که با مخالفت روس ها روبه رو شد. بعد از مخالف شروری، این طرح برای سال ها از دستور کار خارج شد که در نهایت در دوران ریاست جمهوری جرج بوش پدر مجدداً در خصوص آن بحث شد که منجر به امضای توافقنامه ای در 24 مارس 1992 شد. در نهایت نیز از اول ژانویه 2002 این طرح عملیاتی و اجرا شد.

تارنمای شبکه خبری سی ان ان روز چهارشنبه با انتشار این خبر گزارش داد: این خبر را که یک مقام آمریکایی به این شبکه بیان کرد و در صورت خروج آمریکا از این پیمان، پروازهای تجسسی ارتش آمریکا بر فراز کشورهایی همچون روسیه را تحت شعاع قرار خواهد داد.

تارنمای این رسانه تصویری آمریکایی نوشت: خروج از این پیمان می تواند تازه ترین اقدام دولت ترامپ در خروج از تعهدات بین المللی به شمار رود، در ماه اوت گذشته آمریکا رسما از پیمان منع موشک های هسته ای میان برد که با روسیه به امضا رسانده بود خارج شد، اقدامی که به کنترل، نظارت و ایجاد محدودیت بر توسعه موشک هایی با برد بین 500 تا پنج هزا رو 500 کیلومتر می پرداخت، انتها داد.

سی ان ان در ادامه نوشت: تحلیلگران بیم آن دارند که خروج احتمالی دولت ترامپ از پیمان آسمان های باز، به یک مسابقه تسلیحاتی جدید و خطرناکی منجر گردد، چرا که بنابر اطلاعاتی که این شبکه دریافت نموده است، ارتش آمریکا در نظر دارد تا پرتاب متحرک موشک کروز غیر هسته ای را مورد آزمایش قرار دهد، اقدامی که به گفته مقامات آمریکایی، به چالش کشاندن روسیه در اروپا خواهد بود.

بنابر این گزارش تاکنون کاخ سفید و وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) حاضر به دادن پاسخی به پرسش های سی ان ان در ارتباط با این موضوع نشدند.

مقامات دموکرات در کمیته های امور خارجه، خدمات نظامی و کمیته روابط خارجی در هر دو مجلس نمایندگان و سنا در واکنش به این تصمیم در نامه ای خطاب به دولت ترامپ نوشتند: خارج شدن از پیمان آسمان های باز که یک پیمان چندجانبه بسیار مهمی درخصوص کنترل تسلیحات نظامی است، باردیگر می تواند هدیه ای دیگر دولت ترامپ به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه باشد.

در همین حال باب منندز سناتور ایالت نیوجرسی، جک رید (Jack Reed) سناتور رودآیلند، الیوت انگل (Eliot Engel) نماینده نیویورک و آدام اسمیت نماینده ایالت واشنگتن همگی در نامه ای در این خصوص با اشاره به مسائل امنیت ملی نوشتند: هیچگونه رایزنی دراین باره با کنگره و دیگر متحدان ما و پیامدهایی که این تصمیم می تواند به دنبال داشته باشد، به عمل نیامده است، هرگونه اقدامی توسط این دولت (ترامپ) درارتباط با خروج از معاهده های حیاتی بین المللی بدون تصویب سنا عمیقا باعث نگرانی است.

دونالد ترامپ از بدو گام نهادن در کاخ سفید تاکنون از بسیاری از معاهدات و پیمان های مهم بین المللی ، آمریکا را خارج ساخت که تلاطمات سیاسی دنیای را به همراه داشته است که می توان به خروج از پیمان های آب و هوایی پاریس مورخ اول ژوئن 2017 (11 خرداد 1396)، پیمان تجاری نفتا، توافق هسته ای ایران مورخ هشتم ماه مه 2018 (18 اردیبهشت 1397)، خروج از پیمان تسلیحاتی در مورخ 2 اوت 2019 میلادی (11 امرداد 1398) اشاره نمود.

310 310

کشتی کروز: کشتی کروز: سفری لوکس و در عین حال مقرون به صرفه به اقیانوس

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 13357

به "ترامپ از یک معاهده دیگر خارج می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ از یک معاهده دیگر خارج می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید