تلویزیون زوال عقل می آورد؟

به گزارش بلاگ پو، تهران (پانا) - جمله ای قدیمی به افراد هشدار می دهد که تلویزیون موجب فاسدشدن مغز می گردد، تحقیقات زیادی در این مورد اجرا شده و ممکن است تا حدودی این جمله درست باشد و محققان دریافتند، تماشای روزانه و بیش از اندازه تلویزیون در دوران بزرگسالی و میانسالی موجب پیری سریع تر مغز شده و فرد را در معرض خطر بزرگتر کاهش عملکرد شناختی قرار خواهد داد.

تلویزیون زوال عقل می آورد؟

به گزارش ایسنا به نقل از نیوز، محققان کشف کردند که تماشای تلویزیون به میزان متوسط تا زیاد طی میانسالی با کاهش حجم ماده خاکستری مغز مرتبط است، بااین وجود رفتارهای بی تحرک که محرک مغز هستند مانند خواندن، نتایج منفی مشابه به همراه نخواهد داشت.

ماده خاکستری بافت تیره مغز و نخاع است و به هماهنگی کنترل ماهیچه ها، بینایی، شنوایی، تصمیم گیری و دیگر عملنمودهای مهم مغز یاری می نماید. هرچه حجم ماده خاکستری مغز بیشتر باشد مهارت های شناختی فرد نیز بهتر خواهد بود.

تماشای تلویزیون فرایند پیری ذهنی را تسریع می نماید

پژوهشگران دانشکده بهداشت عمومی جان هاپکینز بلومبرگ ایالات متحده به طور خاص تاثیر تماشای تلویزیون بر حجم ماده خاکستری را آنالیز کردند. دکتر رایان دوگرتی و گروه وی از بخش اپیدمیولوژی، 599 نفر را با میانگین سنی 30 سال آنالیز کردند و از آنان میانگین ساعات تماشای تلویزیون طی سال گذشته را سوال کردند.

سپس این گروه تحت اسکن ام ارای قرار گرفتند و نتایج نشان داد افرادی که بیشترین میزان تماشای تلویزیون را گزارش نموده بودند دارای کمترین میزان حجم ماده خاکستری مغز بودند. همچنین پژوهشگران کشف کردند، حجم ماده خاکستری مغز به میزان 0.5 درصد با هر افزایش ساعت تماشای تلویزیون کاهش می یابد که همان نرخ سالانه کاهش در سنین میانسالی است.

دکتر دوگرتی اظهار کرد: در زمینه سلامت شناختی و مغزی تاثیر همه رفتارهای کم تحرک برابر نیستند و فعالیت های کم تحرک غیر تحریک نماینده مانند تماشای تلویزیون با خطر بیشتر ابتلا به اختلال شناختی مرتبط است و تحریک شناختی فعالیت های بی تحرک (به عنوان مثال، مطالعه، بازی های رایانه ای و رومیزی) با شناخت پایدار و کاهش احتمال زوال عقل ارتباط دارد.

سرپرست این تحقیق بیان نمود: درنظرگرفتن تفاوت های زمینه ای در تغییر رفتارهای کم تحرک هنگام آنالیز سلامت شناختی و مغزی بسیار مهم است.

وی اضافه کرد: نتایج تحقیقات ما نشان داد، تماشای تلویزیون با عملکرد شناختی و حجم ماده خاکستری با فعالیت های جسمی مرتبط است و اشاره می نماید که این بی تحرکی ممکن است سهم منحصربه فردی در افزایش میزان خطر سلامت شناختی و مغزی داشته باشد. این نتایج بسیار مهم هستند زیرا در حال حاضر پذیرفته شده است که نوروبیولوژی زوال عقل از جمله آتروفی مغز از دوران میانسالی شروع می گردد و دوره ای است که می توان رفتارهای قابل تغییر مانند تماشای بیش از حد تلویزیون را مورد توجه قرار دهیم و با کاهش این فرایند پیری سالم مغز را تقویت کنیم.

زوال عقل به سرعت در سراسر دنیا در حال گسترش است

دانشمندان از نیویورک و آلاباما داده های مختلفی را مورد آنالیز قرار دادند و در این تحقیق بر کاهش شناختی، خطر ابتلا به زوال عقل و مارکرهای ساختاری مغز از اسکن های تصویربرداری شده مغز تمرکز کردند. بر اساس داده های گزارش سازمان بهداشت دنیای، سالانه پزشکان در سراسر دنیا، حدود 10 میلیون مورد جدید زوال عقل را تشخیص می دهند. محققان انتظار دارند تا سال 2050 شیوع زوال عقل در کشورهای با درآمد بالا 116 درصد و در کشورهای کم درآمد 264 درصد افزایش یابد.

پریا پالتا، متخصص مغز و اعصاب در مرکز پزشکی ایروینگ دانشگاه نیویورک - پروتستان / کلمبیا اعلام کرد: در حال حاضر، هیچ دارویی برای درمان یا جلوگیری از زوال عقل موجود نیست اما نتایج گزارشی که به تازگی منتشر شده است، نشان می دهد که تقریبا 40درصد از تشخیص های زوال عقل در سراسر دنیا ممکن است با اصلاح 12 عامل خطر ازجمله ورزش، موجب پیشگیری یا تاخیر ابتلا به زوال عقل گردد.

وی اضافه کرد: یافته های ما نشان می دهد که میزان تماشای تلویزیون که نوعی رفتار کم تحرک محسوب می گردد، ممکن است به کاهش شناختی و نشانگرهای تصویربرداری از سلامت مغز مربوط گردد؛ بنابراین کاهش رفتارهای کم تحرک مانند تماشای تلویزیون ممکن است یک هدف مهم اصلاح سبک زندگی برای حمایت از سلامت مطلوب مغز باشد.

گروه تحقیقاتی وی از شرکت نمایندگان در خصوص میزان اوقات فراغت خود و تماشای تلویزیون سوال کردند. با این حال، شرکت نمایندگان بر اساس ساعات یا زمان مشخصی سوالات را پاسخ نداند اما گزارش کردند که هرگز یا به ندرت تلویزیون تماشا نکردند و گاهی اوقات میزان تماشای تلویزیون متوسط و یا مناسب بوده و اغلب زیاد تلویزیون تماشا کردند.

این داده ها شامل نتایج 10 هزار و 700 بزرگسال با میانگین سنی 59 سال بود. محققان پنج مرتبه در طول 24 سال این افراد را مورد آنالیز قرار دادند تا آزمایش های شناختی را با تمرکز بر حافظه فعال، زبان و عملکرد اجرایی و سرعت پردازش پیگیری نمایند.

طی 15 سال افرادی که گزارش نموده بودند میزان زیادی تلویزیون تماشا می نمایند 6.9 درصد کاهش شناختی بیشتری نسبت به افرادی داشتند که به ندرت تلویزیون تماشا می کردند.

سبک زندگی کم تحرک برای سالمندان تاثیر منفی دارد

محققان بیرمنگام 1601 بزرگسال را از یک مجموعه داده با میانگین سنی 76.2 سال که تحت اسکن مغز ام ارای قرار گرفتند مورد آنالیز قرار دادند. از میان این بیماران 971 نفر میزان تماشای تلویزیون را در ویزیت های قبلی بسیار بالا ارزیابی نموده بودند. افرادی که میزان تماشای تلویزیون را متوسط یا زیاد توصیف کردند، بیش از یک دهه بعد، حجم کمتری از ماده خاکستری داشتند که نشان دهنده آتروفی یا زوال بیشتر مغز است. محققان متذکر شدند که ارتباط بین میزان تماشای تلویزیون و ماده خاکستری مغز با مشاهده مداوم تلویزیون در تمام دوره میانسالی افزایش می یابد.

کلی پتیت گابریل، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه آلاباما در بیرمنگام اظهار کرد: درحالی که نتایج مطالعات، فواید ورزش برای حمایت از سلامت مغز را نشان داده اند اما در خصوص عواقب احتمالی طولانی مدت بی تحرکی مانند تماشای تلویزیون بر روی ساختار و عملکرد مغز اطلاعات کمی در دست است.

وی اضافه کرد: آنالیز این مورد مهم است زیرا نتایج تحقیقات پیشین نشان دادند که فعالیت بدنی و رفتارهای کم تحرک ممکن است تاثیرات مختلفی بر سلامتی و بیماری داشته باشد. انجام رفتارهای سالم در دوران میانسالی بین سنین 45 تا 64 سال ممکن است عوامل مهمی برای حمایت از مغز سالم در مراحل بعدی زندگی باشد.

آیا سایر اشکال بی تحرکی می تواند به مغز آسیب برساند؟

محققان در تمامی این تحقیقات مبنای یافته های خود را گزارش شرکت نمایندگان قرار دادند که بیانگر محدودیت تحقیق است. همچنین تماشای تلویزیون تنها یک نوع رفتار کم تحرک است و تصویری ناقص از کل زمان کم تحرکی ارائه می دهد.

میچل الکیند، رئیس انجمن قلب آمریکا می گوید: این تحقیقات در میانه بیماری همه گیر کووید -19 بسیار به موقع و مهم است زیرا می دانیم، افراد در زمان قرنطینه مدت بیشتری را صرف انجام فعالیت های بی تحرک مانند تماشای تلویزیون می نمایند.

بین تماشای تلویزیون، کاهش شناختی و ساختار مغز ارتباطات جالبی مشاهده شده است. مشاهده تلویزیون فقط یک نوع رفتار کم تحرک است اما تغییر آن بسیار آسان است و می تواند در حفظ و بهبود سلامت مغز تفاوت زیادی ایجاد کند.

محققان نتایج تحقیقات خود را در انجمن قلب آمریکا، اپیدمیولوژی، پیشگیری، سبک زندگی و کاردیومتابولیک سلامت 2021 ارائه کردند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 19 تیر 1400 بروزرسانی: 19 تیر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 50156

به "تلویزیون زوال عقل می آورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلویزیون زوال عقل می آورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید