توهین کن، پیشکسوت متعصب شو!

به گزارش بلاگ پو، مهدی فنونی زاده با همین فرمول ساده دوباره به صحنه برگشت. چیزی شبیه مهرداد میناوند. حالا هر استوری او با واکنش چهره هایی از پرسپولیسی ها روبرو می گردد که احساس می نمایند وظیفه دارند پاسخ بدهند. از پیغام صادقیان تا سپهر حیدری.

توهین کن، پیشکسوت متعصب شو!

خبرنگاران؛ احسان محمدی- مهدی فنونی زاده مدافع نبود، کوه بود. مهاجمان وحشت داشتند نزدیکش شوند. در عصری که داورها خیلی سخت به کسی کارت می دادند، جوری تکل می زد که خراب شدن نصف زمین چمن استادیوم آزادی را می شد به پایش نوشت. تقریباً از هرجای زمین می توانست شوت بزند. قلدر بود و دو گل زیبایش به عربستان در شکست 4-3 مقابل این تیم تا مدتهاست یکی از دل خوشی های ملی ما مقابل محمد الدعایه دروازه بان ژلاتینی عربستان بود.

اینکه برادرش مرتضی در پرسپولیس بازی می کرد هم به شهرت و جذابیت دو فنونی فوتبال ایران اضافه نموده بود. همه فعل هایی که می نویسم ماضی است چون مهدی فنونی زاده انگار در همان سال ها ماند، تمام شد.

او عضوی از تیم قهرمان بازی های آسیایی پکن 1990 بود. بازیکنی که برای راه آهن، نیروی زمینی، دارایی، استقلال، بانک تجارت، فجر سپاه، سایپا، پاس و بهمن هم بازی کرد و بعد در یک شب تلخ روبروی دوربین برنامه 90 از اعتیاد گفت. او و شاهین بیانی شبیه ستون های فروریخته ای شده بودند که از آن یال و کوپال و اقتدارشان خبری نبود. یکی از تلخ ترین برنامه هایی که عادل فردوسی پور ساخت و احتمالاً خودش هم مثل ما بغض کرد که الاکلنگ روزگار و رفیق بازی چه به سر امثال مجتبی محرمی و مهدی فنونی و ... آورد.

فنونی زاده مدتی در پرسپولیس بجنورد مربیگری کرد، بعد در استقلال یکی، دو پست تشریفاتی گرفت و رفت لابه لای خاطره ها. شاید همین احساس فراموش شدن بود که او را به فضای مجازی کشاند. جایی که می گردد دوباره سر زبان ها افتاد، ولو با بدنامی!

کوتاهترین جهت برای به چشم آمدن در فضای مجازی، فحاشی و توهین است. اکسیر جادویی! فرمولش ساده است: وارد یک دو قطبی می شوید، فرقی نمی نماید، سیاسی باشد یا سینمایی، برنامه تلویزیونی باشد یا مسابقه خوانندگی، به طرف مقابل توهین می کنید. هرچه رکیک تر، بهتر! طرفدار پیدا می کنید و در آن سو هم به شما فحش می دهند. موشک جواب موشک. نتیجه؟ شما مشهور می شوید و نوجوان ها هم مجوز دارند برای توهین های رکیک تر. وقتی بزرگترها و پیشکسوت ها که باید بیشتر حرمت نگهدارند اینطور به جا هم می افتند چه انتظاری از نوجوان هیجان زده باید داشت؟

مهدی فنونی زاده با همین فرمول ساده دوباره به صحنه برگشت. چیزی شبیه مهرداد میناوند و امیرحسین صادقی. حالا هر استوری او با واکنش چهره هایی از پرسپولیسی ها روبرو می گردد که احساس می نمایند وظیفه دارند پاسخ بدهند. از پیغام صادقیان تا سپهر حیدری. دستاورد؟ تکثیر فضای نفرت و خشم، رد و بدل شدن هزاران واژه جنسی و البته شهرتی مجازی و حقیقی! همین کارها را می کنیم که شیخ دیاباته فقط با چند جمله کاری می نماید که برود توی لیست آدم حسابی های فوتبال ما که پر است از ژست و ادعای اخلاقی!

تلویزیون که روزی قرار بود مدرسه گردد همین افراد را به عنوان مهمان دعوت می نماید تا آن ها از دوران فوتبال یا خاطره بگویند یا خاطره بسازند! در واقع خیلی ها یک شیوه میان بُر برای حضور در تلویزیون پیدا نموده اند. منو به عنوان کارشناس دعوت نمی کنید؟! باشه! منم میرم توی فضای مجازی کاری میکنم که سلبریتی بشم و بعد دعوتم کنید! این روش جواب می دهد. کافیست دقایق حضور مهرداد میناوند و مهدی فنونی زاده را قبل و بعد از جنجال های فضای مجازی شان در تلویزیون حساب کنید!

پیش تر هم نوشته بودم که هیچ چه ساز و کار واقعی برای معرفی کسی به عنوان پیشکسوت باشگاه وجود ندارد. اینکه یک بازیکن چندماه و سال در یک تیم بازی کند لزوماً پیشکسوت و سخنگوی آن تیم محسوب می گردد و باید همه حرف هایش را جدی گرفت؟ هرکس متعصبانه تر و بی منطق تر از تیم سابقش دفاع کرد و تیم حریف و ساختار فوتبال و داورها را با الفاظ زشت خطاب قرار داد، پیشکسوت بهتری است؟ بیشتر دلش برای تیم می سوزد؟

اعتراف می کنم که معمولاً دلم با قدیمی هاست. اینکه آنها عمر و جوانی شان را صرف باشگاه کردند و در روزگاری که نه اینقدر نان چرب وجود داشت نه نام، نه در فضای مجازی میلیون ها نفر قربان صدقه آدم می رفتند و نه اینقدر راحت لقب می بخشیدند آنها به عشق تیم و طرفدار توپ زدند و حالا احساس می نمایند باخته اند، جا مانده اند و فراموش شده اند و حق خودشان می دانند حداقل به بخشی از ثروت، شهرت یا احترامی که سالهای قبل از آنها دریغ شده بود برسند اما این شیوه برای احیای شهرت بر باد رفته، غلط است. بنزین ریختن روی آتشی است که ریش خودشان را هم خواهد سوزاند!

منبع: عصر ایران
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 1 بهمن 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 39700

به "توهین کن، پیشکسوت متعصب شو!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توهین کن، پیشکسوت متعصب شو!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید