جاسوسی که هیتلر را به خاک سیاه نشاند!

به گزارش بلاگ پو، سورژ وسواس فراوانی برای جمع آوری اطلاعات داشت و تا او به یقین برسد و گزارش اصلی را به مسکو بفرستد، آلمان ها به 15 کیلومتری پایتخت شوروی رسیده بودند.

جاسوسی که هیتلر را به خاک سیاه نشاند!

یکی از مهم ترین نگرانی های استالین، پیش از حمله آلمان نازی به مرز های غربی شوروی، هجوم همزمان ژاپنی ها از شرق بود. درگیری در دو جبهه، کابوس خوف انگیز دیکتاتور شوروی در روز های پرالتهاب اوایل دهه 1940 میلادی محسوب می شد.

آیا او می توانست بدون نگرانی از ژاپن، نیرو های شرق دور شوروی را برای حفاظت از مرز های غربی فرا بخواند؟ فهم این موضوع چندان ساده نبود؛ اما استالین امیدوار بود که جاسوس وی در ژاپن، یعنی ریچارد سورژ، بتواند در این زمینه به او اطلاعاتی بدهد. اگر سورژ چراغ سبز می داد، دفاع در برابر هجوم نازی ها کار دشواری نبود.

او مدت ها قبل از شروع جنگ جهانی دوم به عنوان بازرگان وارد ژاپن شده و توانسته بود ارتباطات گسترده ای با مقامات ژاپنی برقرار کند؛ پول هایی که سورژ خرج می کرد و توانمندی او در سرمایه گذاری های ویژه که پایش را به محافل نظامی ژاپن باز نموده بود، می توانست اطلاعات ارزشمندی را در اختیار شوروی قرار دهد.

سورژ با استفاده از رابط هایی که در ارتش ژاپن پیدا نموده بود، به این نتیجه رسید که توکیو قصد هجوم به شوروی را ندارد. ژاپنی ها در حال انتقال نیرو های خود به جنوب شرق آسیا بودند و ترجیح می دادند به جای حمله به شوروی، روی تصرف مالایا و هند تمرکز نمایند.

سورژ وسواس فراوانی برای جمع آوری اطلاعات داشت و تا او به یقین برسد و گزارش اصلی را به مسکو بفرستد، آلمان ها به 15 کیلومتری پایتخت شوروی رسیده بودند. با این حال، رسیدن خبر سورژ، استالین را برای به کارگیری نیرو های خاور دور در جبهه غرب مصمم کرد.

در پی آن، هزاران سرباز از شرق به غرب شوروی منتقل شدند و شروع فصل سرما نیز، باعث تزلزل شرایط آلمانی ها در نقاط اشغالی شوروی شد؛ نیرو های تازه نفس به سرعت نازی ها را عقب راندند و در جبهه غرب، ورق به نفع روس ها برگشت. این اتفاق سرشروعی برای سقوط هیتلر بود.

منبع: روزنامه خراسان

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: فرادید
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 29201

به "جاسوسی که هیتلر را به خاک سیاه نشاند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاسوسی که هیتلر را به خاک سیاه نشاند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید