حل معمای قدیمی با هدیه ای که از آسمان رسید ، عکس

به گزارش بلاگ پو، ایسنا نوشت: یک شهاب سنگ 4.6 میلیارد ساله که با زمین برخورد نموده، معمای پیدایش آب در سیاره ما را حل نموده است.

حل معمای قدیمی با هدیه ای که از آسمان رسید ، عکس

در فوریه 2021 یک شهاب سنگ نادر کربنی به یک مسیر ورودی پارکینگ در گلوسسترشایر واقع در جنوب غربی انگلیس برخورد کرد. این شهاب سنگ که وینچکمب (Winchcombe) نام دارد، تنها چند ساعت پس از اینکه گلوله آتشین آن آسمان بریتانیا را روشن کرد، پیدا شد.

یک سال بعد، کارشناسان موزه تاریخ طبیعی و دانشگاه گلاسکو گزارش دادند که این شهاب سنگ 4.6 میلیارد ساله حاوی آب فرازمینی است و شواهد محکمی ارائه می دهد که آب روی زمین را می توان در سیارک های خارج از منظومه شمسی ردیابی کرد.

پژوهشگران به لطف گزارش های عمومی و فیلم های ویدئویی از این گلوله آتشین که به وسیله 16 دوربین گرفته شده بود، توانستند به سرعت این شهاب سنگ را پیدا و بازیابی نمایند.

وینچکمب حاوی 11 درصد آب فرازمینی بود

دکتر اشلی کینگ از موزه تاریخ طبیعی و نویسنده این مقاله در بیانیه ای گفت: بازیابی و آنالیز سریع وینچکمب آن را به یکی از بکرترین شهاب سنگ های موجود برای تجزیه و تحلیل تبدیل می نماید و به دانشمندان نمایی وسوسه انگیز در طول زمان به ترکیب اصلی منظومه شمسی در 4.6 میلیارد سال پیش ارائه می نماید.

وینچکمب یک کندریت کربنی نادر CM است که حاوی 2 درصد کربن و اولین شهاب سنگ از این نوع است که در بریتانیا یافت شده است.

این گروه، تصویربرداری دقیق و تجزیه و تحلیل شیمیایی را روی وینچکمب انجام داد و دریافت که 11 درصد از این شهاب سنگ حاوی تقریباً آب فرازمینی است. بیشتر مواد تشکیل دهنده آن مواد معدنی است که در طول واکنش های شیمیایی بین سیالات و سنگ ها در سیارک مادرش در مراحل اولیه منظومه شمسی تشکیل شده است.

پژوهشگران وقتی نسبت ایزوتوپ های هیدروژن را در آب آن مقدار گیری کردند، متوجه شدند که این نسبت به ترکیب آب روی زمین شباهت زیادی دارد. ضمن این که قطعات این شهاب سنگ حاوی آمینو اسیدهای فرازمینی - مولکول های پری بیوتیک - ضروری برای منشاءگیری حیات بودند.

قوی ترین پیوندی که تا به امروز بین شهاب سنگ های کربنی و سیارک ها وجود دارد

نتایج آنالیز این شهاب سنگ نشان داد که سیارک های کربنی نقشی کلیدی در ارائه مواد لازم برای شروع اقیانوس ها و حیات در زمین اولیه داشته اند.

این گروه پژوهشی بعلاوه کشف کرد که وینچکمب از سطح یک سیارک در نزدیکی مشتری جدا شده و سپس در یک میلیون سال گذشته به تدریج به سمت زمین سفر نموده است.

دکتر لوک دالی مدرس علوم زمین در دانشگاه گلاسکو و از نویسندگان این مقاله می گوید: یکی از بزرگترین سوالاتی که از جامعه علمی پرسیده می گردد این است که چگونه به اینجا رسیدیم؟ این تجزیه و تحلیل بر روی شهاب سنگ وینچکمب، بینشی را در خصوص چگونگی پیدایش آب که منشأ حیات در زمین است، به دست می دهد.

وی اضافه نمود: پژوهشگران برای سال های آینده به کار بر روی این نمونه ادامه خواهند داد و اسرار بیشتری را در خصوص منشاء منظومه شمسی ما کشف خواهند کرد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 28 آبان 1401 بروزرسانی: 28 آبان 1401 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 68112

به "حل معمای قدیمی با هدیه ای که از آسمان رسید ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حل معمای قدیمی با هدیه ای که از آسمان رسید ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید