حمل و نقل عمومی در زاگرب (قسمت دوم)

به گزارش بلاگ پو، سیستم حمل و نقل عمومی در زاگرب بسیار ساده و گسترده است. شما می توانید هر وسیله نقلیه ای را که دوست دارید، انتخاب کنید و به هر نقطه از شهر سفر کنید و از جاذبه های گردشگری زاگرب لذت ببرید.

حمل و نقل عمومی در زاگرب (قسمت دوم)

ترامواها و اتوبوس ها در 24 ساعت شبانه روز خدمت رسانی می کنند، البته تمام خطوط تمام وقت فعالیت نمی کنند. به غیر از اتوبوس های معمولی، اتوبوس های مخصوص و توریستی نیز هستند که کار حمل و نقل را بسیار ساده و آسان کردند.

سیستم اتوبوس رانی اسپلیت (Split)

با وجود خودروهای زیاد در شهر، سیستم اتوبوس رانی اسپلیت (Split) به طور گسترده ای از طریق ساکنین این شهر استفاده می شود. به همین دلیل، اتوبوس ها کارآمد و فراوان هستند، تقریبا در هر نقطه ای از شهر اتوبوس ها قابل دسترسی بوده و حتی این امکان وجود دارد که مسافرت ها و زندگی روزمره در این شهر را با اسپلیت (Split) انجام داد.

می توان با سیستم گسترده اسپلیت (Split) به شهرهای تروگر، سولین و امی بدون داشتن ماشین سفر کرد. بعضی از اتوبوس های قدیمی مربوط به دوران قبل از جنگ هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرند، بنابراین در طول تابستان، تردد با اتوبوس های قدیمی می تواند ناراحت کننده و نامناسب باشد.

منطقه ها حضور اتوبوس اسپلیت (Split)

سیستم بزرگ اتوبوس رانی اسپلیت (Split) به 4 منطقه تقسیم شده است.

هزینه جابه جایی

همانند بیشتر سیستم های اتوبوس رانی، هزینه جابه جایی با توجه به منطقه، تعداد کورس ها و شرایط فرد (سن، دانشجو بودن و غیره) مشخص می شود. می توان مقیاس های قیمت گذاری را در سایت Promet Split مشاهده کنید که از طریق ما به زبان انگلیسی ترجمه شده است. قیمت ها همگی شامل مالیات بر ارزش افزوده هستند. برای بیشتر افراد، تنها 5,800 تومان برای یک کورس سواری با اتوبوس اسپلیت (Split) مناسب، باید پرداخت شود.

اتوبوس های توریستی در زاگرب

سیستم حمل و نقل عمومی زاگرب شامل دو راستا اتوبوس رانی توریستی است که خدماتی را به مسافران ارائه می دهد. راستا قرمز در قلب شهر است، راستا سبز، راستا بسیار طولانی تری را پوشش داده و در مکان هایی مانند ماکسیمیر و دریاچه بوندک فعال است. هر دو راستا چندین بار در روز خدمات رسانی می کنند، البته بعضی از اتوبوس ها (فضای باز) تنها از ماه می تا اکتبر فعالیت می کنند.

بلیط یک روز کامل برای بزرگسالان 37,000 تومان (حدود 8 پوند (42,000 تومان)، 9 یورو (42,000 تومان)، 12 دلار (47,000 تومان)) و برای بچه ها 7 ساله 18,600 تومان (4 پوند (21,000 تومان)، 4,5یورو (21,000 تومان) ،6 دلار (23,800 تومان)) است. بلیط ها را می توان از راننده خریداری کرد.

قطار توریستی

یک قطار توریستی چگونه کار می کند؟ ممکن است فکر کنید. خب، این وسیله ها واقعا یک قطار نیستند، بلکه یک وسیله نقلیه طراحی شده شبیه قطار هستند. راستا این قطارها در مرکز شهر بوده، و شروع و سرانجام آن در میدان بن زلاسیک است. هر روز از ساعت 9:30 صبح تا 7:30 بعدازظهر، هر یک ساعت یک بار قطارها به ایستگاه می رسند؛ بلیط ها برای بزرگسالان 5,300 تومان و برای بچه ها 2,600 تومان است.

راه آهن کابلی زاگرب (قطار کابلی)

این راه آهن، راستای مناسب برای پیمودن اطراف زاگرب نیست، زیرا تنها در یک راستا 66 متری از قسمت پایینی شهر تا قسمت فوقانی فعالیت می کند. با این حال، ما این سیستم را در اینجا اولا به عنوان یک یادآوری (برای بازدید از آن!) و در مرحله دوم، به این دلیل که راه آهن مرکزی، در واقع قدیمی ترین بخش حمل و نقل عمومی زاگرب است، معرفی می کنیم! می توانید از ایستگاه لیکا در پایین شهر یا در نزدیکی لترساک در بالای شهر سوار این وسیله نقلیه شوید.

قطار کابلی بالای شهر، قدیمی ترین نوع حمل و نقل عمومی سازمان یافته در زاگرب است. این راستا در روزهای هفته، شنبه، یکشنبه و تعطیلات عمومی بین ساعت 6:30 صبح تا 10 شب، ایستگاه دنی گراگ (پایین شهر) را به گورنجی (بالای شهر) متصل می کند. هر 10 دقیقه قطار به ایستگاه می رسد و هزینه جابه جایی 2,100 تومان است.

در مقایسه با دیگر قطار کابلی هایی که برای حمل و نقل عمومی طراحی شده اند، این قطار با طول فقط 66 متر، کوتاه ترین در جهان است. از آنجایی که شکل اصلی و ساختار این سازه حفظ شده و بعضی از تکنولوژی های فنی به این مکان اضافه شده است، قانون، قطار کابلی زاگرب را به عنوان یک بنای یادبود حفاظت شده معرفی کرده است.

تاکسی در زاگرب

تا چند سال پیش، شما نمی توانستید با رانندگان تاکسی در زاگرب بر سر قیمت ها چانه زنی کنید؛ آن ها اگرچه پیشرفته تر از بسیاری از مرکز های کشورهای اروپایی نبودند، اما قیمت هایشان گران تر بود. پس از این ماجراها، مجوز رقابت صادر شده و قیمت ها شروع به کاهش کرد. در حال حاضر، این رانندگان کاملا منطقی رفتار می کنند. اگرچه کرایه تاکسی ها به میزان کرایه ترامواها مقرون به صرفه نیست، اما قیمت آن بسیار کم بوده و تاکسی می تواند جایگزینی منطقی برای جابه جایی دو نفر یا بیشتر باشد.

سه شرکت تاکسی رانی محلی در زاگرب وجود دارد:

  • اکو تاکسی، وسایل نقلیه هیبریدی با قیمت کرایه 4,700 تومان و 3,100 تومان برای هر کیلومتر. تلفن 1414
  • رادیو تاکسی زاگرب با 5,300 تومان برای کرایه و 3,100 تومان در هر کیلومتر. تلفن 1777
  • تاکسی کامئو با قیمت کرایه 3,100 تومان و همان 3,100 تومان برای هر کیلومتر. تلفن 1212

هیچ هزینه اضافی در شب ها یا برای جابه جایی چمدان ها دریافت نمی شود. در صورت استفاده از تاکسی تلفنی، می توانید هزینه تاکسی را پس از رسیدن به مقصد حساب کنید.

همچنین سرویس تاکسی رانی اوبر هم با قیمت کرایه اولیه 3,100 تومان، و سپس 1,600 تومانبه ازای هر کیلومتر و 2,100 تومان برای هر دقیقه در دسترس است.

شما می توانید تاکسی ها را در فرودگاه، ایستگاه قطار، ایستگاه اتوبوس، هتل های بزرگ و ایستگاه های تاکسی مشخص شده با رنگ آبی پیدا کنید.

به نظر می رسد رانندگان تاکسی زاگرب انسان هایی شاد و سرحال هستند. همیشه انسان های بد در همه جا وجود دارد، اما در رانندگان زاگرب چنین کسانی یافت نمی شوند، آن ها در پی این هستند که مشتریان خود را راضی کرده و از نقشه هایی برای گول زدن توریست های خارجی استفاده کنند تا نظر توریست ها را به خود جلب کنند.

دوچرخه سواری در زاگرب (Nextbike)

مشابه بسیاری از شهرهای اروپا و جهان، زاگرب نیز دارای یک طرح فعال، برای اجاره دادن دوچرخه های کوچک است.

Nextbike به عنوان مکملی ایده آل برای اشکال موجود حمل و نقل عمومی، به اجاره دوچرخه در نقاط مختلف شهر می پردازد. اتاق های خصوصی، هتل ها و خوابگاه ها با همکاری Nextbike، تورهای گشت و گذار منحصربه فرد و مقرون به صرفه ای ارائه می دهند. برای دریافت یک کارت Nextbike می توانید به پذیرش خوابگاه محل سکونت مراجعه کرده و شهر را بر روی 2 چرخ به تماشا بنشینید.

شاید استفاده از این طرح برای بعضی از افراد آسان نباشد، زیرا ابتدا باید ثبت نام آنلاین کرده و سپس حساب خود را با بعضی از وجوه قابل پرداخت، فعال نمایید (وجوهی قابل استفاده هستند که بتوان برای اجاره دوچرخه در آینده از آن ها استفاده کرد). پس از انجام همه این مراحل، نوبت به پرداخت هزینه می رسد، هزینه اولین 30 دقیقه اجاره دوچرخه رایگان بوده و پس از آن به ازای هر ساعت، هزینه ای 4,200 تومان خواهد داشت.

قیمت بلیط

بلیط اتوبوس ها و تراموا گران نبوده و هزینه یک بلیط روزانه برای سواری نامحدود فقط 5,300 تومان و بلیط های نیمه وقت 8,000 تومان است. بلیط برای یک شبانهٔ روز 16,000 تومان، و در نهایت بلیط 7 روزه 80,000 تومان است!

منبع: کجارو / croatiatraveller.com / citypal.me / visit-croatia.co.uk / expatincroatia.com
انتشار: 16 اسفند 1400 بروزرسانی: 16 اسفند 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 60371

به "حمل و نقل عمومی در زاگرب (قسمت دوم)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمل و نقل عمومی در زاگرب (قسمت دوم)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید