خبرنگاران تکمیل ورزشگاه 15 هزار نفری بجنورد، نقطه پایانی بر چشم انتظاری جوانان

به گزارش بلاگ پو، بجنورد- خبرنگاران- ورزشگاه 15 هزار نفری 19 مهر بجنورد، که بیش از یک دهه در مرکز استان خراسان شمالی ناتمام مانده و فعالیت ورزشی در آن به رویایی برای جوانان تبدیل شده بود، با پیگیری و همت دولت دوازدهم تکمیل شده و مورد بهره برداری قرار گرفت.

خبرنگاران تکمیل ورزشگاه 15 هزار نفری بجنورد، نقطه پایانی بر چشم انتظاری جوانان

گسترش فضاهای ورزشی به عنوان یک صنعت در توسعه هر استان نقشی ویژه دارد زیرا این حوزه با افزایش سطح سلامت عمومی به پویایی و پیشرفت جامعه کمک کرده و به تعبیر دیگر در عصر حاضر دولت ها اهتمام ویژه ای به ورزش و توسعه زیرساخت های آن دارند زیرا که این امر به صورت غیرمستقیم با کاهش بزهکاری ها و ایجاد اشتغال، سلامت جامعه را تضمین می کند و از سوی دیگر می تواند با کشف استعدادهای ورزشی، مقدمات کسب افتخار را برای کشور فراهم سازد.

دولت تدبیر و امید نیز با علم به نقش زیرساخت های ورزشی در توسعه کشور، رویکرد خود در حوزه ورزش را متمرکز بر گسترش فضاهای ورزشی در استان ها کرد، اما در این بین این دولت وارث طرح های عمرانی ناتمام بسکمک بود که در دولت قبلی کلنگ زنی و رها شده بود و با گذشت چندین سال همچنان متوقف مانده بود.

در واقع وقتی دولت تدبیر و امید در سال 92 سکان مدیریت کشور را بر عهده گرفت با طرح های ورزشی ناتمامی در استان های مختلف کشور روبرو شد، تاجایی که اولویت خود را تکمیل این طرح های ناتمام دانست به گونه ای که با اتمام این طرح ها، هم عدالت منطقه ای در توزیع امکانات ورزشی کشور اجرایی شود و هم ظرفیت عظیم ورزشکاران و جوانان در تمامی نقاط کشور مورد شناسایی قرار گیرد.

یکی از طرح های ناتمام ورزشی دولت نهم و دهم، ورزشگاه 15 هزار نفری 19 مهر بجنورد بود که با گذشت بیش از یک دهه فراز و فرود و با تخصیص اعتباری 400 میلیارد ریالی بالاخره تکمیل و در اردیبشهت 96 با حضور وزیر ورزش و جوانان و انبوهی از ورزشکاران و ورزش دوستان خراسان شاقتصادی افتتاح شد.

اگرچه کلنگ این مجموعه ورزشی در سال 85 زده شده بود ولی به دلیل عدم تخصیص به موقع اعتبار و بودجه، تا سال 92 رشد فیزیکی چندانی در اجرای این طرح ورزشی دیده نمی شد، ولی با پیگیری های مسوولان دولت یازدهم و دوازدهم، این مجموعه ورزشی، به یادگاری ماندگار از دولت تدبیر تبدل شد که با وجود بسکمک از مسائل و تحریم های اقتصادی کشور، برای مردم خراسان شاقتصادی در حوزه ورزش به جا گذاشته شد.

ورزشگاه 19 مهر، آبروی ورزش خراسان شاقتصادی است

دانشیار گروه تربیت بدنی دانشگاه بجنورد در گفتگو با خبرنگار خبرنگاران با بیان اینکه ایجاد زیرساخت های ورزشی لازمه کشف استعدادها است، افزود: ورزش های همگانی را معمولا در همه مکان ها می توان انجام داد، ولی انجام ورزش های قهرمانی، ملی و بین المللی نظیر دوومیدانی و فوتبال در هر استانی نیازمند ایجاد زیرساخت های ورزشی چون ورزشگاه 19 مهر است.

محمد شبانی با اشاره به اینکه ورزشگاه 19 مهر بجنورد، نماد و آبروی ورزش استان است، گفت: اگرچه در کشور به ورزش به عنوان امری ضروری زندگی نگاه نمی شود ولی ایجاد زیرساخت های ورزشی چون این ورزشگاه 15 هزار نفری توسط دولت می تواند نقش ویژه ای در نفوذ فرهنگ ورزش در استان و کشور داشته باشد.

وی با بیان اینکه خراسان شاقتصادی دارای قابلیت آب وهوایی مناسبی برای برگزاری مسابقات قهرمانی بویژه در رشته های دوومیدانی است، افزود: ایجاد ورزشگاه 19 مهر ظرفیت استان را برای برگزاری رویدادهای ملی و بین المللی تکمیل کرد زیرا ورزشکاران سایر رشته ها معمولا تمایلی به برگزاری مسابقات در شرایط آب و هوایی مناطق گرم جنوبی را ندارند.

تجهیز و تکمیل ورزشگاه 19 مهر در دولت تدبیر شتاب گرفت

مدیرکل ورزش و امور جوانان خراسان شاقتصادی با بیان اینکه تجهیز و تکمیل ورزشگاه 19 مهر در دولت تدبیر و امید شتاب گرفت، افزود: اگرچه دولت در حوزه ورزش وارث طرح های نیمه تمام ورزشی بسکمک بود، ولی با این وجود تکمیل این مجموعه ورزشی از اولویت های دولت تدبیر و امید بود به گونه ای که با تاکید بر کیفیت و تسریع اجرای چنین طرحی توسط مسوولان ورزشی کشور، شاهد رشد فیزیکی 80 درصدی آن بودیم.

کوروش بهادری با اشاره به اینکه ظرفیت بالای این ورزشگاه توانایی میزبانی رویدادهای ملی و بین المللی را برای استان فراهم کرده است، شرح داد: اگرچه این مجموعه ورزشی، ورزشگاه 15 هزار نفری تلقی می شود ولی هم اکنون در این مجموعه 17 هزار و 852 صندلی برای تماشاگران نصب شده است که می توان ظرفیت آنرا به 20 هزار صندلی نیز ارتقا داد.

وی با بیان اینکه اعتبار عامل اصلی تاخیر در اجرا و اتمام عملیات این مجموعه ورزشی بوده است، افزود: ورزشگاه 19 مهر تنها مجموعه ورزشی مجهز و استاندارد استان است زیرا این مجموعه مجهز به سالن بدن سازی، پیست دوومیدانی تارتان و سالن کشتی است که بزودی سالن فوتسال 6 هزار نفری آن نیز بهره برداری خواهد شد.

رییس دفتر فنی و نظارت بر اماکن ورزشی استان نیز با اشاره به اینکه محل تامین اعتبار این مجموعه ورزشی فقط اعتبارات ملی بوده است، افزود: ساخت این مجموعه مورد توجه وزیر ورزش و جوانان بود به گونه ای که تا زمان تکمیل و افتتاح این ورزشگاه بازدیدهای مختلفی توسط مقام عالی وزارتخانه از این پروژه انجام شد.

برات وثوق با اشاره به اینکه رویکرد دولت متمرکز بر تکمیل پروژه های ناتمام ورزشی بودده است، شرح داد: بعد از سال 92 جدای از تکمیل ورزشگاه مجهز و استاندارد 19 مهر، ورزشگاه قدیمی تختی بجنورد نیز که چمن طبیعی آن به صورت نامناسبی درآمده بود، با تخصیص اعتبار لازم ساماندهی شده و به دو زمین چمن مصنوعی مجهز شد.

وی با بیان اینکه در تمامی شهرستان های استان نیز پروژه های ورزشی در حال تکمیل است، افزود: بازسازی و تجهیز ورزشگاه سه هزار نفری شیروان به چمن مصنوعی، احداث سالن فوتسال200 نفره راستقان رازوجرگلان و سالن ورزشی 2 هزار نفره چندمنظوره مانه و سملقان، که فقط منتظر نصب انشعابات است، از دیگر اقدامات دولت یازدهم و دوازدهم در این استان است.

افزایش 2 برابری سرانه ورزشی در خراسان شاقتصادی

معاون توسعه ورزشی اداره کل ورزش و جوانان خراسان شاقتصادی نیز با اشاره به اینکه در سال 91 سرانه ورزشی استان تنها 35 سانتی متر بود، گفت: براساس آخرین آمارها میانگین سرانه ورزشی در کشور به ازای هر نفر 102 سانتی متر است که این رقم تا سال 96 در استان خراسان شاقتصادی به 49 سانتی متر رسید.

محمد بروحی افزود: هم اکنون نیز با افزایش 4 هزار متری فضای ورزشی و بهره برداری از 197 فضای ورزشی جدید، سرانه ورزشی استان به 56 سانتی متر رسیده است که رشدی حدود 2 برابری داشته است.

وی با اشاره به بهره برداری از 17 طرح ورزشی در استان تا انتها کار دولت تدبیر و امید، اظهار داشت: با بهره برداری از این طرح ها، حداقل 3 هزار متر به فضای ورزشی استان اضافه کرده می شود که این به معنای نزدیک شدن سرانه ورزشی استان به میانگین کشوری است.

بروحی با اشاره به توسعه فضاهای ورزشی در روستاهای استان شرح داد: اگرچه تمرکز دولت بر تکمیل پروژه های نیمه تمام در استان است ولی پنج پروژه ورزشی در روستاها نیز در حال تکمیل است که فقط نصب انشعابات آنها مانده است.

وی گفت: اولویت بعدی این اداره کل احداث سالن چندمنظوره تخصصی ویژه بانوان در مرکز استان است که پیگیری های لازم در حال انجام است و توجیهات طرح ارایه شده است.

عملیات اجرایی ورزشگاه 15 هزار نفری 19مهر بجنورد که تنها مجموعه ورزشی استاندارد استان است از سال 85 آغاز شد، اما به دلیل کمبود اعتبار سال ها راکد مانده بود که در دوران دولت تدبیر و امید با تزریق اعتبارات مورد نیاز تکمیل شده و به بهره برداری رسید.

این ورزشگاه در زمینی به گستره 45 هزار متر مربع اجرایی شده است و زمین فوتبال، سالن بدن سازی، پیست دومیدانی، سالن کشتی و فضای اداری از جمله ظرفیت هایی است که در این مجموعه دیده شده است.

خراسان شاقتصادی با 25 هزار ورزشکار بیمه شده این استان دارای 45 هیات ورزشی فعال است.

استان 863 هزار نفری خراسان شاقتصادی در شمال شرق کشور واقع شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 29991

به "خبرنگاران تکمیل ورزشگاه 15 هزار نفری بجنورد، نقطه پایانی بر چشم انتظاری جوانان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تکمیل ورزشگاه 15 هزار نفری بجنورد، نقطه پایانی بر چشم انتظاری جوانان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید