خبر مهم از افزایش نرخ سود بانکی ، نرخ سود چقدر شد؟

به گزارش بلاگ پو، خبرنگاران : بانک مرکزی، نرخ سود سپرده گذاری بانک ها نزد بانک مرکزی را با 1 واحد درصد افزایش، 14 درصد مشخص کرد.

خبر مهم از افزایش نرخ سود بانکی ، نرخ سود چقدر شد؟

به گزارش خبرنگاران، روز گذشته هیات عامل بانک مرکزی تصمیم گرفت که کف دالان نرخ سود در عملیات بازار باز را با افزایش یک درصدی همراه کند. سیاستگذار پولی در ماه های اخیر سعی کرده دالان نرخ سود در عملیات بازار را محدودتر کند تا نرخ تعادلی قابل دسترس تر باشد. نرخ تعادلی در عملیات بازار باز، با توجه به تورم هدف مشخص می شود. با این اقدام، بانک ها رغبت بیشتری برای سپرده گذاری منابع مازاد در بانک مرکزی خواهند داشت؛ البته در شرایط کنونی برای بانک ها گزینه های دیگری همچون اوراق دولتی نیز موجود است.

پیش از این هیئت عامل بانک مرکزی در 12 تیرماه 1399، کف دالان نرخ سود را از 12 به 13 درصد افزایش داده بود. همچنین شورای پول و اعتبار، در 24 تیرماه نرخ سود سپرده گذاری در بانک ها را نیز از 15 به 16 درصد رساند و سیاستگذار پولی با تعریف سپرده های 2 ساله، سعی کرد گزینه های بازار پول برای سرمایه گذاری را افزایش دهد.

پیش از این، برخی تحلیلگران تاکید داشتند که نرخ بهره حقیقی منفی در اقتصاد ایران، در تضاد با هدفگذاری تورمی بانک مرکزی است. سیاستگذار پولی نیز به تدریج نرخ های بهره در بازارها را در ریل هدف تورمی قرار داده است. علاوه بر بازار پول، در بازار اوراق بدهی دولتی نیز با انعطاف پذیری وزارت اقتصاد، نرخ سود به محدوده 20 درصد رسیده است. با اینحال، همچنان کارشناسان معتقدند که سیاستگذار پولی باید با توجه به نشانه های اقتصاد و اهداف موجود، در صورت لزوم دست به تعدیل نرخ ها در بازار پول بزند.

wonder-hanger.ir: واندر هنگر | مجله معرفی کالاها و خدمات و تولید داخلی

10az10.ir: مجله سرگرمی، مجله گردشگری، موفقیت، پزشکی، سلامت، مد و لباس

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 31895

به "خبر مهم از افزایش نرخ سود بانکی ، نرخ سود چقدر شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر مهم از افزایش نرخ سود بانکی ، نرخ سود چقدر شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید