دلیل نویسنده سریال افرا برای نامگذاری سریال و ماجرای درست ندیدن مسعود!

به گزارش بلاگ پو، تهران (پانا) - فرزاد فرزانه نویسنده سریال افرا می گوید نگارش این سریال برای وی یک سیر و سلوکِ پر از ریاضت، اما در عین حال شیرین بوده است، او به نام این مجموعه تلویزیونی اشاره می کند و دلیل نامگذاری این نام را مه آلود بودن روز اصلی که اتفاق می افتد عنوان می کند و اینکه در آن روز مه آلود، هیچکسی حادثه را به درستی ندید!

دلیل نویسنده سریال افرا برای نامگذاری سریال و ماجرای درست ندیدن مسعود!

آزاده فضلی- سریال افرا که هفته گذشته تمام شد، قصه چند قشر از جامعه را روایت می کرد که هر کدام با مصائب و مسائلی مواجهند و اتفاقاً روایت جدیدی از محیط بانان جان برکف و قشر کارگر به نمایش گذاشت اما جدای از نقدهای محتوایی که به این سریال وارد است، برخی ابهامات درباره فیلمنامه این سریال وجود داشت که به همین بهانه با فرزاد فرزانه نویسنده جوان این سریال گفت وگو کردیم.

این نکته نیز گفتنی است که طرح اولیه این سریال از حسین امیری دوماری و پدرام پورامیری دو نویسنده و کارگردان جوان عرصه فیلم کوتاه که فیلم سینمایی جان دار را نیز در کارنامه حرفه ای خود دارند، بوده است.

* آقای فرزانه، بعد از خواندن طرح اولیه سریال، در خصوص اینکه چطور به فضاسازی سریال که برای مخاطب به نمایش درآمد، رسیدید؟

بحث های بسیاری داشتیم. داستان افرا بارها و بارها تغییر داده شد، فیلمنامه نوشته و بازنویسی شد تا به نسخه نهایی رسیدیم. افرا به شکل کلی از نظر تقسیم بندیِ ژانر، یک ملودرام است اما خطوطِ داستانی مختلفی در آن مطرح می گردد. در کنار ملودرام، سویه های جنایی، معمایی، درام دادگاهی و رئالیسم اجتماعی، مجموعا یک قصه اصطلاحا مولتی ژانر را تشکیل می دهد که البته لازمه داستان گویی برای یک سریال چهل قسمتی است. اولین لازمه فضاسازی در چنین روایتی، خطوط داستانی متنوع است که البته باید در زمان مناسب با هم تلاقی کرده و داستان را به سمت نتیجه گیری سرانجامی پیش ببرد.

* چقدر از داستان را خودتان بازنویسی کردید و پرداختید؟ آیا سعی داشتید چیزی متفاوت از سریال های معمول تلویزیون از آب در بیاید؟ و اینکه آیا فکر می کنید چنین شد؟

طرح داستان برای دو تن از دوستان حسین دوماری و پدرام پورامیری است و من نگارش فیلمنامه را بر عهده داشتم. در طول نگارش، بارها به طرح بازگشتیم و تلاش کردیم ساختمان آن را نیرومندتر کنیم. در این جهت آقای مولایی نیز نقش به سزایی داشتند. در خصوص متفاوت بودن سریال با دیگر آثارِ تلویزیون، بهتر است مخاطبان و منتقدان نظر بدهند تا نویسنده! اما به اعتقاد من، توانستیم مخاطبان بسیاری را پای تلویزیون نگه داریم و شاید در کنارِ مولفه های گوناگون، متفاوت بودن را هم بتوان به عنوان یکی از عوامل پربیننده شدنِ افرا معرفی کرد. افرا احتمالا برای نخستین بار به شکل گسترده به مساله محیط بانی می پردازد و از یک لوکیشن مجذوب کننده و متفاوت، یعنی جنگل های انبوه شمال به عنوان بسترِ دراماتیک روایت استفاده می کند.

همچنین در عین حال سعی کردیم با نگاهی تازه به سراغِ مضامین کهن داستان گویی مثل عشق، انتقام، مرگ و زندگی برویم. به عنوان مثال، انتقام یکی از الگوهای تکرار شونده آثار داستانی است اما در افرا و در سرانجام روایت، مفهوم انتقام با مفهوم حقیقت در هم می آمیزد و کاراکتر وحید را در داستان به سمت یک مکاشفه پیش می برد: اینکه شاید حقیقت به همان شفافی که او فکر می کرده نیست، اینکه حقیقت مه آلود است و شلیک در دلِ این حقیقت مه آلود، کاری بسیار سخت است.

* در بخش های از روایت داستانی، اشتباهاتی وجود دارد، مثل اینکه در صحنه تیراندازی در جنگل که مه همه جا را فراگرفته، دویدن شکارچیان و محیط بانان به قدری زیاد است که مخاطب گیج می گردد چراکه فضایی که برای دویدن در نظر گرفته شده، فضایی کوچک از نظر منِ مخاطب بود. این ایراد از نظر شما به چه بخشی بر می گردد؛ شما در داستان چه طور روایت کرده بودید که به این شکل از آب درآمد؟

آثار سینمایی و تلویزیونی معمولاً واکنش های مختلف و حتی متضادی را بر می انگیزند. شخصا هرشب و بعد از سرانجام بخش سریال، کامنت هایی دریافت می کردم که گاهی در تضاد کامل با یکدیگر بودند، پیش می آمد که بیننده ای شیفته یک سکانس شده و بیننده ای دیگر از همان سکانس بدش آمده بود! این تفاوت نظر در آثار نمایشی کاملا طبیعی است. مثل تفاوت نظری که با هم بر سرِ سکانسِ موردِ نظر شما داریم! از قضا من این سکانس را دوست دارم و معتقدم که کارگردانی درجه یکی دارد اما به سلیقه و نظر شما نیز کاملا احترام می گذارم. به نظرم این تفاوت سلیقه و اختلاف نظرها در ذات هنر است.

در عین حال اجازه دهید از سوال شما استفاده کنم و به عنوان نویسنده کار، نظرم را در خصوص کیفیت کارگردانی افرا بیان کنم. به اعتقاد من، افرا از حیث کارگردانی، اجرایی کاملا سینمایی دارد. به شدت پر پلان است، طراحی میزانسن و دکوپاژ در آن به اعتقاد من، در سطحی بالاتر از استاندارد سریال های تلویزیونی است. معروف است که معمولا نویسنده ها بعد از ساخته شدن فیلمنامه شان غر می زنند و از اجرا ناراضی اند! افرا در نقطه مقابل، در بسیاری از سکانس ها به دلیل کیفیت بالای اجرا، من را هم به عنوان نویسنده غافلگیر کرد.

سریال افرا برای من شبیه به یک سیر و سلوکِ پر از ریاضت، اما در عین حال شیرین بود.

* افرا به عنوان اولین کار تلویزیونی تان، چطور تجربه ای بود؟ آیا دوباره به این فضا وارد می شوید؟

سریال افرا برای من شبیه به یک سیر و سلوکِ پر از ریاضت، اما در عین حال شیرین بود. سال ها پیش استادی داشتم که همیشه سرِ کلاس توصیه ای عجیب اما بسیار عمیق به بچه ها داشت؛ همیشه می گفت اگر می خواهید کاری را شروع کنید، حتما تلاش کنید که از راهِ سختش شروع کنید! چون در این صورت است که می توانید امیدوار باشید که روزی در آن کار به اوج برسید. افرا برای من، شبیه به سخت ترین راه، برای شروع فیلمنامه نویسی بود. روایت داستانی که برای چهل شب مخاطب را سرگرم کند و پای تلویزیون وفادار نگه دارد، آزمونی بسیار سخت بود. برای طی کردن این راه در درجه اول باید به اعتمادی اشاره کنم که تهیه کنندگان اثر، به یک نویسنده جوان کردند.

این موضوع در صنعتی پر هزینه چون سینما و تلویزیون، یک ریسک بزرگ است. افرا به گواهی آمارها در جذب مخاطب بسیار پیروز عمل کرده است. در حال حاضر امیدوارم از آزمون بعدی که گذرِ زمان است نیز سربلند بیرون بیاید. همه تلاش من در افرا این بود که داستانی روایت کنم که تا حدی ماندگار گردد، در فکر تماشاگر باقی بماند و به بخشی از تجربه زیسته او بدل گردد، اینکه تا چه حد پیروز شده ام، نیاز به گذرِ زمان دارد.

در خصوص بخش دوم سوالتان، بله، بی تردید با داستانی دیگر بازخواهم گشت! البته این بار با فضایی متفاوت. از نظر من هیچ لذتی بالاتر از داستان گویی وجود ندارد!

همه تلاش من در افرا این بود که داستانی روایت کنم که تا حدی ماندگار گردد، در فکر تماشاگر باقی بماند و به بخشی از تجربه زیسته او بدل گردد، اینکه تا چه حد پیروز شده ام، نیاز به گذرِ زمان دارد.

* به عنوان یک نویسنده، چطور داستانی را برای مخاطب تلویزیون که مدیومی متفاوت با شبکه نمایش خانگی و سینما است، مناسب می دانید؟

گستره تماشاگران تلویزیون بسیار فراتر از سینما و نمایش خانگی است. این به نظر من مهمترین عامل در انتخاب داستانی است که در مدیوم تلویزیون روایت می گردد. تلویزیون احتمالا تنها مدیومی است که می توان سه نسل مختلف از یک خانواده را همزمان مخاطبِ یک داستان قرار داد. بسیاری از دوستان و هم کلاسی های من در طول پخش افرا می گفتند که به واسطه پدر و مادر، یا همراه با پدربزرگ و مادربزرگشان مشتری تماشای افرا شده اند! این گوناگونی مخاطب، کارِ روایت در تلویزیون را بسیار متفاوت و سخت می کند. یعنی در تلویزیون باید بتوانید قصه ای تعریف کنید که هم به مذاق جوانی 20 ساله خوش بیاید و هم مادر بزرگی 80 ساله. از این نظر، روایت داستان برای تلویزیون، حساسیت و خلاقیت بیشتری از نمایش خانگی و سینما می طلبد.

* نامگذاری افرا به چه دلیل بود؟ چرا برخی از موضوعاتی که در سریال مطرح شد، در داستان رها شد؟ مثلا افرا درختی که در صحنه مردن پیمان مطرح شد که من فکر کردم وجه تسمیه فیلم از همین جاست و نقطه اتصالی به نظر می آمد.. البته این موضوع رها کردن برخی از ابهامات در قصه، در سینما کاربرد فراوان دارد اما در تلویزیون با توجه به مخاطب عام تر مصداقی پیدا نمی کند.

همان گونه که اشاره کردید، افرا همان درختی است که مرگ پیمان و شلیک مسعود به او، در زیرِ آن اتفاق می افتد. مسعود نیز در سکانس بازسازی صحنه قتل به این موضوع اشاره می کند اما نکته اساسی برای نامگذاری داستان به نامِ افرا، این بود که در آن روز مه آلود، هیچکسی حادثه را به درستی ندید. مسعود در میان درد اصابتِ گلوله به کتفش و مه غلیظ شلیک کرد، پیمان در حال گریز بود، مهران در فاصله ای دورتر قرار گرفته بود و علیرضا و کوروش نیز بعد از وقوع حادثه به صحنه رسیدند. در این میان نزدیکترین شاهد به اتفاق، درختِ افرا بود. شاهدی که رازِ مرگ پیمان را در دل خود داشت، رازی که برای وحید، تنها با تجربه ای آنچه که مسعود پشت سر گذاشته بود، افشا می شد.

abanhome.com: بازسازی ساختمان | برای اجرای یک طرح بازسازی مقرون به صرفه با کارشناسان گروه ساختمانی آبان مشورت کنید

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 56807

به "دلیل نویسنده سریال افرا برای نامگذاری سریال و ماجرای درست ندیدن مسعود!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل نویسنده سریال افرا برای نامگذاری سریال و ماجرای درست ندیدن مسعود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید