ذراتی که شما را تا سکته مغزی می برد

به گزارش بلاگ پو، یک مطالعه جدید نشان داده است که قرار دریافت طولانی مدت در معرض PM2.5، یک آلاینده مهم ، خطر سکته مغزی را در بزرگسالان افزایش می دهد.

ذراتی که شما را تا سکته مغزی می برد

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از شینهوا، یک مطالعه جدید نشان داده است که قرار دریافت طولانی مدت در معرض PM2.5، یک آلاینده مهم ، خطر سکته مغزی را در بزرگسالان افزایش می دهد.

ترکیبات آلوده کننده هوا به دو قسمت گازها و ذرات جامد تقسیم می شوند:

-ذرات جامد: ذرات کوچک و جامد براساس اندازه تقسیم می شوند PM10 (ذرات با قطر کمتر از 10 میکرومتر) و PM2.5 (ذراتی که دارای قطر کمتر از 5/2 میکرومتر می باشند). ذرات با قطر کمتر از 5/2 میکرومتر برای سلامتی زیانبارترند.

ذراتی که اینقدر ریز هستند و قطر کمتر از ده میکرون دارند می توانند وارد ریه های ما شوند و امکان دارد برخی از آنها به جریان خون هم وارد شوند.

آلودگی هوا، به ویژه افزایش تراکم PM2.5، یک موضوع مهم بهداشت محیط و بهداشت جهانی است.

محققان بیمارستان فووائی تحت آموزشگاه علوم پزشکی چین ارتباط بین قرار دریافت طولانی مدت در معرض PM2.5 و بروز سکته مغزی را بر اساس داده های جمع آوری شده از بیش از 117 هزار بزرگسال چینی ارزیابی کردند.

این تیم تحقیقاتی از فناوری سنجش از دور ماهواره ای برای ارزیابی میزان مواجهه با PM2.5 برای یک دوره 15 ساله که شمال سال 2000 تا 2015 می گردد استفاده کردند و درنهایت معین شد، میانگین غلظت PM2.5 در مناطق مسکونی شرکت کنندگان 64.9 میکروگرم در مترمکعب بود.

تحقیقات نشان داده است خطر سکته مغزی 53 درصد برای جمعیت ساکن در محیطی با غلظت PM2.5 PM2 بالای 78.2 میکروگرم بر متر مکعب افزایش می یابد.

گو دونگ فنگ، محقق برجسته گفت: این تحقیق شواهد جدیدی ارائه می دهد که PM2.5 یک عامل خطر مهم برای افزایش سکته مغزی در کشورهای آلوده است.

دونگ فنگ تأکید کرد: این یافته ها می تواند مرجع تصمیم گیری در خصوص سیاست گذاری در خصوص آلودگی هوا و جلوگیری از سکته مغزی باشد.

این تحقیق بصورت آنلاین در مجله پزشکی انگلیس منتشر شد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

asiaro.ir: سفر به آسیا و کشورهای شرق آسیا، آسیای مرکزی و خاورمیانه

thailandro.ir: سفر به تایلند با همه خوشی ها و تفریحات هیجان انگیز

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 18934

به "ذراتی که شما را تا سکته مغزی می برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ذراتی که شما را تا سکته مغزی می برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید