راهنمای کامل کاشت و نگهداری گیاه سانسوریا (زبان مادرشوهر)

به گزارش بلاگ پو، گیاه ماری با نام علمی Sansevieria trifasciata که به آن زبان مادرشوهر هم می گویند، یکی از محبوب ترین و مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی و یکی از گیاهان سرده سانسوریا است. برای آشنایی بیشتر با این گیاه آپارتمانی زیبا، با خبرنگاران مگ همراه باشید.

راهنمای کامل کاشت و نگهداری گیاه سانسوریا (زبان مادرشوهر)

ویژگی های ظاهری گیاه ماری یا سانسوریا

از ویژگی های این گیاه می توان به برگ های محکم و بلند اشاره نمود که ارتفاع آن ها بین 15 سانتی متر تا 243 سانتی متر متغیر است. ارتفاع برگ ها به نوع گیاه بستگی دارد. گیاه ماری معمولا برگ های سبز دارد ولی یکی از انواع آن که با نام زبان مادرشوهر شناخته می گردد، معمولا دارای حاشیه زردرنگ در کنار برگ ها است.

گیاه Sansevieria trifasciata یکی از اعضای خانواده Asparagacea است. سانسوریا اولین بار در چین به عنوان گیاه آپارتمانی پرورش داده شد. چرا که آن ها اعتقاد داشتند هشت تا از خدایان، فضیلت هایشان را به کسانی که این گیاه را پرورش می دهند، می بخشند. این فضیلت ها عبارت اند از عمر طولانی، رونق و رفاه، هوش، زیبایی، هنر، شاعری، سلامت و قدرت.

علاوه بر این، سانسوریا یکی از گیاهانی است که توسط ناسا مورد تحقیق و آنالیز قرار گرفته است. در این تحقیق، ناسا آنالیز نموده است که گیاهان چطور می توانند هوا را تصفیه نمایند و با سندروم بیماری ساختمان مبارزه نمایند.

بر اساس مطالعات مشترکی که توسط دپارتمان باغبانی دانشگاه جورجیا و انستیتوی تحقیقات محیطی در دانشگاه یونسی در کره جنوبی اجرا شده، سانسوریا این قابلیت را دارد که فرمالدهید و بنزن را از هوا تصفیه کند.

جدول معرفی گیاه ماری یا زبان مادرشوهر

نام علمیSansevieria trifasciata
نام های رایجگیاه ماری، زبان مادرشوهر، ریسمان افعی، شمشیر سنت جورج
نوع گیاهگیاه همواره سبز، گیاه آپارتمانی در مناطق سردتر
اندازه گیاه بعد از رشد کامل15 تا 360 سانتی متر
احتیاج به نور آفتابنور کم، کمی سایه
نوع خاکخاک ماسه ای با تخلیه سریع
pH خاککمی اسیدی تا کمی قلیایی
زمان گل دهیبهار (گل دهی به ندرت اتفاق میفتد.)
رنگ گلسفید مایل به سبز
منطقه بومیاستوایی غرب آفریقا

چطور گیاه ماری را پرورش دهیم؟

گیاه سانسوریا به راحتی پرورش پیدا می نماید و تقریبا خراب نشدنی است. هم در نور زیاد و هم در کنج تاریک خانه دوام می آورد. این گیاه در برابر کم آبی هم بسیار مقاوم است.

نور

گیاهان خانواده سانسوریا نور غیرمستقیم ولی مداوم را ترجیح می دهند و گاهی به نور مستقیم آفتاب احتیاج دارند. اما می توانند با شرایط مختلف مثلا نور کامل آفتاب و حتی فضای تاریک، تطابق پیدا نمایند.

خاک

گیاهان خانواده سانسوریا خاک نرم را که زهکشی خوبی داشته باشد و سریع تخلیه گردد، ترجیح می دهند. این گیاه در خاک های ماسه ای تر رشد بهتری دارد. خاک این گلدان باید کود کمتری داشته باشد چرا که کود، مانع تخلیه درست خاک از آب اضافه می گردد. خاک های چند منظوره یا خاک کاکتوس گزینه مناسبی برای این گیاه است.

آب

قبل از آب دادن مجدد به گلدان، اجازه دهید که خاک آن خشک گردد. در زمستان، آب دهی به گلدان را باید کاهش دهید مثلا ماهی یک بار یا هر زمانی که با لمس کردن خاک، متوجه شدید که کاملا خشک است. آب دادن زیاد به این گیاه باعث از بین رفتن آن می گردد.

دمای هوا و رطوبت

سانسوریا هوای گرم تر را دوست دارد و نباید در معرض دمای هوای کمتر از ده درجه سلسیوس قرار بگیرد. گلدان را در جایی قرار دهید که در معرض وزش باد سرد قرار نگیرد. دمای بین 21 تا 32 درجه برای این گیاه مناسب است.

کود

برای تقویت این گیاه می توانید از کودهای ملایم کاکتوس در فصل رشد بهره ببرید. استفاده از کودهای رقیق که به آرامی در گلدان پخش می شوند، گزینه خوبی برای تقویت این گیاه است. در زمستان به این گیاه کود ندهید.

انتخاب گلدان و تعویض گلدان

موقع انتخاب گلدان برای این گیاه دقت کنید. گلدان های محکم و مقاوم انتخاب کنید چون ریشه های قوی این گیاه ممکن است گلدان های ظریف و شنماینده را بشنمایند یا در آن ترک ایجاد نمایند. سانسوریا معمولا رشد آرامی دارد و به ندرت به تعویض گلدان احتیاج پیدا می نماید. اما اگر در معرض تابش قابل ملاحظه آفتاب قرار بگیرد، ممکن است سریع رشد کند و هر سال به تعویض گلدان یا تقسیم گلدان احتیاج پیدا کند. گلدان این گیاه را در بهار تعویض کنید. موقع تعویض گلدان همواره از خاک تازه گلدان بهره ببرید.

تکثیر کردن سانسوریا

گیاهان سانسوریا از جمله گیاه ماری در زمان تعویض گلدان به راحتی قابل تقسیم و تکثیر است. شاخه های جدیدی که در گلدان ظاهر می شوند را می توانید جدا نموده و در گلدان دیگر بکارید. قلمه زنی هم یک روش دیگر برای تکثیر این گیاه است ولی تقسیم ریشه بهترین راه برای تکثیر سانسوریا است.

انواع گیاه ماری

این گیاه انواع مختلفی دارد. برخی از آن ها زیاد قد نمی کشند و رنگ برگ های آن ها در مدل های مختلف با هم تفاوت دارد. برای اینکه از تنوع رنگ و ویژگی های مختلف این گیاه بهره مند شوید، انواع مختلف آن را که در ادامه معرفی می کنیم در خانه نگهداری کنید؛

Sansevieria trifasciata

این مدل با نام گیاه ماری لانه پرنده مشهور است. قد آن فقط به 15 سانتی متر می رسد. دسته های برگ های این گیاه ظاهری شبیه لانه پرنده ایجاد می نمایند. به همین دلیل است که سانسوریای لانه پرنده نامیده شده اند.

Sansevieria cylindrical

این نوع از گیاه سانسوریا با نام گیاه ماری استوانه ای مشهور است. برگ های محکمی دارد که طول آن ها به بیشتر از 30 سانتی متر می رسد. برگ ها از مرکز گیاه به سمت بیرون خم می شوند.

Sansevieria trifasciata

گیاه ماری چندرنگ، برگ هایی با حاشیه کرم رنگ دارد. برای تکثیر این گیاه باید ریشه آن را تقسیم کنید به جای اینکه از برگ های آن قلمه بگیرید.

Sansevieria trifasciata

این نوع از گیاه سانسوریا با نام سانسوریای پیچ خورده مشهور است. برگ های آن پیچ می خورند و حاشیه زردرنگ دارند. این گیاه تا 35 سانتی متر قد می کشد.

Sansevieria trifasciata

این نوع از گیاه سانسوریا تا 90 سانتی متر قد می کشد. برگ های باریکی دارد که رشته های باریک سفیدرنگ، روی آن دیده می گردد.

Sansevieria desertii

این مدل را گاهی اوقات چمن کرگدن می نامند. تا 30 سانتی متر قد می کشد و برگ های آبدار با ته رنگ قرمز دارند.

مسموم نمایندگی

این گیاه برای انسان، سگ ها و گربه ها کمی سمی است. اگر توسط انسان بلعیده گردد، ممکن است علائم کوتاه مدتی مثل درد در دهان، ترشح بزاق و گاهی حالت تهوع ایجاد کند. در شرایط نادر، می تواند یک واکنش پوستی ایجاد کند اما فقط در صورت بلعیدن، سمی است. در گربه ها و سگ ها، بلعیدن آن ممکن است باعث ترشح بزاق، درد، حالت تهوع، استفراغ و اسهال گردد.

جمع بندی

گیاه ماری یا زبان مادرشوهر یکی از گیاهان آپارتمانی بسیار مقاوم است. به دلیل اینکه با نور کم یا زیاد، تطبیق پیدا می نماید و آبیاری کمی احتیاج دارد، به راحتی قابل نگهداری است؛ حتی برای تازه کارها. اگر کودک یا حیوان خانگی در خانه دارید، مراقب باشید که برگ های گیاه توسط آن ها بلعیده یا جویده نگردد.

منبع: ThesSruce

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 13 شهریور 1400 بروزرسانی: 13 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 47307

به "راهنمای کامل کاشت و نگهداری گیاه سانسوریا (زبان مادرشوهر)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای کامل کاشت و نگهداری گیاه سانسوریا (زبان مادرشوهر)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید