راهکاری موثر برای درمان روده تحریک پذیر

به گزارش بلاگ پو، اختلالات گوارشی کارکردی، گروهی از بیماری های پزشکی هستند که با علت ناتعیین، ملاک های تشخیصی سوال برانگیز، دوره های طولانی مدت و غیر قابل پیش بینی بیماری و تاثیرات دارویی اندک تعیین می شوند.

راهکاری موثر برای درمان روده تحریک پذیر

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، بیماران مبتلا به اختلالات گوارشی ساختاری، درد بیشتر و 40 درصد استرس بیشتر را گزارش نموده اند. در بین 25 اختلال گوارش کارکردی، نشانگان روده تحریک پذیر شایع ترین، پرهزینه ترین و ناتوان نماینده ترین نوع آنها است. نشانگان روده تحریک پذیر یک بیماری شایع پزشکی است که با درد و ناراحتی مزمن، مکرر و شکمی تعیین می گردد که منجر به عادات روده ای تغییر یافته در غیاب بیماری های گوارشی دیگر می گردد.

در پژوهشی که درخصوص اثربخشی شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی گروهی بر علائم جسمی بیماران مبتلا به نشانگان روده تحریک پذیر توسط تیم پژوهشگران متشکل از علیرضا پیرخائفی (دانشیار عصب روانشناسی دانشگاه آزاد اسلامی گرمسار)، مرتضی روزبهانی (کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی دانشگاه علامه طباطبایی) و سارا راستگو (کارشناس روانشناسی بالینی دانشگاه آزاد اسلامی گرمسار) انجام شده، آمده است: آموزش شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی گروهی به بهبود میزان و شدت علائم بیماران مبتلا به نشانگان روده تحریک پذیر یاری می نماید. نشانگان روده تحریک پذیر یک اختلال رایج گوارشی است که با درد شکمی، اسهال یا یبوست همراه است و علت واضح جسمی ندارد.

در این پژوهش که جامعه آماری آن شامل تمامی بیماران زن مبتلا به اختلال عملکردی گوارش در شهر رشت هستند، آمده است: از 41 درصد بیماران مبتلا به اختلال عملکرد گوارشی، 25 درصد را بیماران نشانگان روده تحریک پذیر و 13 درصد را بقیه بیماران عملکردی تشکیل می دهند. همچنین، مبتلایان به نشانگان روده تحریک پذیر بیش از یک چهارم کل بیماران مختص گوارش را تشکیل می دهند. این بیماری که با بیش حساسیتی احشایی غیر معمول شناخته می گردد با هیجانات منفی و استرس رابطه دارد.

محققان می گویند: رفتارهای اجتنابی با علائم گوارشی افراد مبتلا به نشانگان روده تحریک پذیر رابطه دارد و کاهش یافتن رفتار های اجتنابی علت بخش بزرگی از اثرات درمانی بر این بیماران است. مداخلات استفاده شده نیز عموما شامل مواردی مانند آرام سازی برای کاهش استرس یا کاهش علائم ناشی از استرس، فعال سازی رفتاری با وجود درد، بوده است. بنابر این یکی از درمان های روان شناختی احتمالا سودمند برای این بیماران، ذهن آگاهی است. ذهن آگاهی به عنوان یک احساس بدون قضاوت و متعادل از آگاهی تعریف شده است که به واضح دیدن و پذیرش هیجانات و پدیده های فیزیکی، همان طور که اتفاق می افتند، یاری می نماید.

یافته ها نشان می دهند: نحوه عملکرد مغز افراد بر روی محرک ها و تعبیر و تفسیرهای این بیماران دچار تحریفات و سوگیری های شناختی و الگوهای تفکر ناسالم در خصوص دنیا اطراف و بیماری خود هستند، که این الگوی ناسالم باعث ایجاد نوعی بی نظمی و بی تعادلی بین مراکز شناختی و هیجانی سیستم عصبی مرکزی با سیستم عصبی روده ای می گردد که این نابهنجاری ها موجب ایجاد علائم بیماری مانند درد شکمی و اسهال و یبوست می شوند.

در این پژوهش آمده است: در بین انواع شیوه های روان درمانی، درمان بر اساس ذهن آگاهی بر روی این بیماران کمتر انجام شده است. روش ذهن آگاهی را نوعی روش زیستی-شناختی-رفتاری می دانند که متفاوت از روش های آرام بخش سنتی است. آموزش های ذهنی برای بیماران مبتلا به نشانگان روده تحریک پذیر با برگزاری دوره های بالینی عملی به آنان یاری می نماید که اندیشه ها و احساساتشان را مشاهده نمایند. همچنین آگاهی بیماران را قادر به دیدن حرکات منفی و ژرف اندیشی می نماید و به آنان اجازه می دهد که از الگوهای افکار منفی تمرکز زدایی نمایند.

پژوهشگران می گویند: آموزش ذهن آگاهی مبتنی بر کاهش استرس موجب کاهش علائم جسمی و افزایش کیفیت زندگی بیماران نشانگان روده تحریک پذیر می گردد. همچنین اثربخشی آموزش ذهن آگاهی در میان جانبازان شیمیایی نیز در مرحله پیگیری بر علائم جسمانی و در مراحل پس آزمون و پیگیری بر سلامت روان آنان اثر بخش بود. همچنین درمان مبتنی بر آرام سازی موجب کاهش اضطراب و شدت علائم نشانگان روده تحریک پذیر شده است و استفاده از یوگا در درمان کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی بر روی بیماران مبتلا به نشانگان روده تحریک پذیر موجب کاهش علائم روده ای، شدت علائم و اضطراب، بهبود کیفیت زندگی و کارکرد فیزیکی شده است.

در نتایج این پژوهش آمده است: تکنیک های ذهن آگاهی باعث کاهش علائم جسمی در بیماران نشانگان روده تحریک پذیر شده است. این بیماری با هیجانات منفی و استرس رابطه دارد. بنابراین، تعدیل و اصلاح تجربه استرس و هیجانات منفی مانند اضطراب در این بیماران می تواند به آنان یاری کند و این همان چیزی است که درمان ذهن آگاهی به آن یاری می نماید. افزون بر این برای یاری به تغییر علائم نشانگان روده تحریک پذیر در این بیماران لازم است که ابتدا اضطراب آنان کاهش داده گردد.

ممکن است علت اثربخشی شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی در بهبود میزان و شدت علائم بیماران پژوهش حاضر نیز به دلیل یاری رساندن این درمان به کاهش اضطراب آنان باشد، زیرا درمان های مرتبط با ذهن آگاهی از جمله تکنیک یوگا در فرآیند ذهن آگاهی و درمان آرام سازی، موجب کاهش اضطراب و در نتیجه باعث کاهش علائم نشانگان روده تحریک پذیر می شوند.

این پژوهش در شماره چهارم فصلنامه علمی-پژوهشی روانشناسی سلامت منتشر شده است.

منبع:ایسنا

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

malayro.ir: مالزی: سفر به کشور زیبای مالزی و دیدار از شهرهای توسعه یافته کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 19005

به "راهکاری موثر برای درمان روده تحریک پذیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکاری موثر برای درمان روده تحریک پذیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید