رسانه آلمانی: اشتباه فاجعه بار ترامپ در قبال برجام، اروپا باید از ایران نفت بخرد

به گزارش بلاگ پو، یک رسانه آلمانی با انتقاد از رویکرد ضعیف و همراه با تردید اروپا برای حفظ برجام در برابر کارشکنی های آمریکا، از این اتحادیه خواست جسارت مخالفت جدی با آمریکا را داشته باشد و نفت تحریم شده ایران از طرف واشنگتن را خریداری کند.

رسانه آلمانی: اشتباه فاجعه بار ترامپ در قبال برجام، اروپا باید از ایران نفت بخرد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سایت رادیو آلمان در مطلبی به قلم ماتیاس بروگمن از تحلیلگران برجسته آلمانی به مسئله توافق هسته ای غرب با ایران و تعهداتی که اروپا به آن ها عمل ننموده پرداخته با اشاره به تشدید تنش ها در منطقه خلیج فارس نوشت: شرایط در منطقه بسیار حالت انفجاری گرفته است، به ویژه در مسئله چگونگی رفتار با ایران و توافق بین المللی هسته ای با ایران عرصه سیاسی در راستا جدایی قرار گرفته است.

نویسنده در ادامه به اقدام ایران در افزایش سطح غنی سازی اورانیوم خود به بیش از آنچه در توافق هسته ای آمده اشاره نموده نوشت: اروپا به این مسئله واکنش نشان می دهد و سعی می نماید مانند همواره کاملاً درمانده و عاجز اظهار نظر کند. نمایندگان اتحادیه اروپا در این باره ابراز نگرانی عمیقی کردند و از ایران خواستند به تعهدات خود در قبال برجام بازگردد.

این رسانه آلمانی در ادامه با یادآوری انتظار ایران از اروپا و طرف های باقی مانده در برجام برای اینکه یاری نمایند این کشور هم به اهداف خود از توافق هسته ای از جمله بهبود اوضاع اقتصادی اش دست یابد در ادامه نوشت: اما از زمانی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در ماه می سال 2018 به صورت یکجانبه از توافق اتمی خارج شده و دوباره تحریم هایی را علیه ایران تصویب کرد، صادرات نفت ایران به شدت کاهش یافته است. اروپا اعلام نموده که اقداماتی را علیه این تحریم ها در پیش می گیرد، اما هیچ چیز واقعاً بهبود نیافته است.

در سیستم تبادلات اقتصادی اینستکس که توسط کشورهای آلمان، فرانسه و انگلیس به منظور دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران طراحی شده حتی یک تراکنش اقتصادی هم شکل نگرفته است. اکثر قریب به اتفاق شرکت ها پروژه های خود را در ایران متوقف نموده اند.

در ادامه این مطلب آمده است: خروج یکجانبه و غیرقانونی ترامپ از برجام در سال 2015 عملا این توافق را نابود نموده است. رئیس جمهور آمریکا می خواهد با به زعم خود سخت ترین تحریم های همه زمان ها علیه ایران، این کشور را به پای میز مذاکره بکشاند. اما این کار درباره کشوری که دهه ها در معرض فشار آمریکا قرار داشته و خود را با تحریم های این کشور وفق داده و در عرصه صنعتی از استخراج معادن سنگ آهن تا فراوری خودرو را تحت کنترل خود دارد سخت است، علاوه بر این ایران دارای ذخایر نفت و گاز عظیمی است.

علاوه بر این نقض یک توافقی که مورد مذاکره قرار گرفته از درخواست ها برای کوشش های دیپلماتیک جدید حمایت نمی نماید و این یک اشتباه فاجعه بار از طرف ترامپ است. تنها به وسیله اجرای توافق هسته ای موجود اعتماد ایجاد شده و امکان مذاکرات گسترده تری ایجاد می شد یا اگر ایران انگیزه های بیشتری دریافت می کرد. اما اروپاییان تا به حال چیزی جز سخنان گرم برای ارائه دادن به ایرانیان نداشته اند و این به رغم این واقعیت است که آن ها توافق هسته ای را به عنوان یک نقطه عطف مهم در جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای می بینند.

نویسنده در ادامه توضیح داد که جایگزین تحریم های سخت تر استراتژی در آغوش دریافت است. وی در این راستا به در پیش دریافت استراتژی هایی برای دادن انگیزه به ایران برای ماندن در برجام اشاره نموده نوشت: از طرف دیگر اروپاییان باید بالاخره شجاعت مخالفت جدی در برابر ترامپ را به دست آورند. به جای برداشتن گام هایی از روی تردید و دودلی، اتحادیه اروپا باید قاطعانه یک استراتژی سیاست خارجی را در پیش گیرد. اروپا باید آگاهانه نفت تحریم شده توسط ترامپ را از ایران بخرد و این را به عنوان علامتی برای جدیت خود در این راستا معرفی کند. این رویکرد اروپا از طرف تهران به عنوان علامتی دریافت می گردد تا روند کاهش تعهدات خود نسبت به برجام را تغییر داده و به پای میز مذاکره برگردد. این ارزش امتحان کردن را دارد و جایگزین چنین رویکردی جنگ خواهد بود.

+

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 شهریور 1400 بروزرسانی: 13 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 8949

به "رسانه آلمانی: اشتباه فاجعه بار ترامپ در قبال برجام، اروپا باید از ایران نفت بخرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رسانه آلمانی: اشتباه فاجعه بار ترامپ در قبال برجام، اروپا باید از ایران نفت بخرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید