روسیه مبتکر اولین نیروگاه اتمی شناور دنیا

به گزارش بلاگ پو، روسیه اولین نیروگاه اتمی شناور دنیا را تا چند هفته آینده راهی دریا می نماید.

روسیه مبتکر اولین نیروگاه اتمی شناور دنیا

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از یورونیوز، روسیه که از 10 سال پیش پروژهٔ نخستین نیروگاه اتمی شناور دنیا را در پیش گرفته بود اعلام نمود این نیروگاه ظرف چند هفتهٔ آینده راهی دریا می گردد. این نیروگاه شناور ساخت روس اتم یا شرکت دولتی انرژی هسته ای روسیه است و آکادمیک لومونوزوف نام دارد.

این شناور عظیم اکنون در بندر مورمانسک، واقع در 200 کیلومتری شمال مرز دریایی نروژ لنگر انداخته و بناست تا شهر پِوِک که در شمال شرقی روسیه قرار گرفته است 5 هزار کیلومتر سفر کند.

هدف از این پروژه جایگزین کردن دو رآکتور قدیمی شهر پِوِک و نیز تقویت بنیان تجاری این منطقه از روسیه عنوان شده است.

مقامات روسیه امیدوارند به یاری برق حاصل از این نیروگاه که قادر است الکتریسیته لازم برای زندگی 100 هزار شهروند را تأمین کند بتوانند در شمال شرقی این کشور به بخش اکتشاف نفت و معدن (سرب و طلا) پویایی بیشتری ببخشند.

گرچه مسئولان سازندهٔ نیروگاه در شرکت روس اتم اعلام نموده اند که این نیروگاه هسته ای تماما مطابق با استانداردهای آژانس بین المللی انرژی اتمی ساخته شده اما شماری از کارشناسان هنوز از راه اندازی این پروژه نگرانی هایی دارند.

نیروگاه شناور به رنگ پرچم روسیه رنگ آمیزی شده است

یکی از خطرات اصلی که در کمین این پروژه است راستا دریایی بسیار دشواری است که این شناور در پیش دارد. بناست کشتی دیگری این شناور عظیم را یدک بکشد تا خود نیروگاه از هشت موتور خود استفاده نکند. اما نکته آن است که احتمال گرفتار شدن این شناور در یخ های قطبی زیاد است.

مسألهٔ دیگر آن است که این نیروگاه هر دو تا سه سال باید ضایعات هسته ای خود را تخلیه کند. بناست این ضایعات برای مدتی روی کشتی بمانند که خطر تشعشع برای کارکنان را در بر دارد.

لادیمیر ایریمینکو، سر مهندس حفاظت از محیط در این پروژه معتقد است به هیچ وجه نمی توان این نیروگاه را با چرنوبیل مقایسه کرد. چراکه شیوهٔ کار این دو رآکتور با هم متفاوت است و هستهٔ رآکتور آن پیوسته با آب سرد قطبی خنک می گردد.

از آنجا که خطر انتشار مواد رادیواکتیو در اثر انفجار یا سانحه و آلودگی شدید محیط زیست دریایی مطرح است تلویزیون فنلاند بلافاصله پس از انتشار خبر راه اندازی این نیروگاه آن را چرنوبیل روی یخ لقب داد.

نیروگاه شناور آکادمیک لومونوزوف بناست 12 سال در ساحل شهر پِوِک بماند و آنگاه دوباره برای ترمیم و بازسازی به بندر مورمانسک برگردد، چرخه ای که در کل، تا سرانجام دورهٔ کاری این نیروگاه سه بار تکرار خواهد شد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

malayro.ir: مالزی: سفر به کشور زیبای مالزی و دیدار از شهرهای توسعه یافته کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 9941

به "روسیه مبتکر اولین نیروگاه اتمی شناور دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه مبتکر اولین نیروگاه اتمی شناور دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید