رونمایی از دو اثر هنری معاصر در موزه ملی ایران

به گزارش بلاگ پو، دو اثر شبگرد و شهاب سنگ از بیژن بصیری به عنوان یک هنرمتد ایرانی - ایتالیایی همزمان با روز هنر معاصر ایتالیا در موزه ملی ایران رونمایی شد.

رونمایی از دو اثر هنری معاصر در موزه ملی ایران

به گزارش خبرنگاران، مراسم رونمایی از آثار بیژن بصیری در موزه ملی ایران، عصر روز آدینه (19 مهر ماه) به میزبانی سفارت ایتالیا و با همکاری موزه هنرهای معاصر تهران و اداره کل هنرهای تجسمی، اداره کل موزه های وزارت میراث فرهنگی برگزار گردید.

در ابتدای مراسم وینچنزو روسو اسپنا،مسئول بخش فرهنگی سفارت ایتالیا در تهران شرحاتی را درباره اهداف برگزاری این مراسم اعلام کرد. او یادآور شد که به مناسب روز ملی هنر معاصر ایتالیا تمام سفارتخانه های این کشور اروپایی مراسم هایی را برگزار می نمایند که طبیعتا سفارت ایتالیا در کشور ایران از این جریان مستثنا نبوده است.

سپس جوزپه پرونه، سفیر ایتالیا در ایران ضمن خوشامدگویی با بیان این که رابطه دوستی دو کشور ایران و ایتالیا به هزاران سال پیش برمی گردد، اظهار کرد: موزه ملی ایران و موزه هنرهای معاصر تهران دو نهاد برجسته و معتبر هستند که همیشه همکاری خوب و نزدیکی با ایتالیا داشته اند و حتی در مجموعه های خودشان آثاری را نگه داری می نمایند که به نوعی با ایتالیا و هنر این کشور در ارتباط است. همچنین این نهادها در سال های گذشته برنامه های مشترک بسیاری را در با ایتالیا برگزار نموده اند.

او همچنین با اشاره به نمایش دو اثر هنری از بیژن بصیری در موزه ملی ایران یادآور شد: انتخاب آقای بیژن بصیری از روی دقت و با هدف تعیین بوده است؛ چراکه ایشان پل ارتباطی خوبی میان هنر ایران و ایتالیا هستند. او در ایران به دنیا آمده و جوانی خود را در این کشور گذرانده و برای ادامه تحصیل و کار به ایتالیا رفته و هنر خود را بسط داده است. بنابراین می توان گفت که او پیوند خوبی میان هنر دو کشور است.

سفیر ایتالیا در تهران با بیان ویژگی های آثار شهاب سنگ و شبگرد اعلام کرد: دو اثری که امروز رونمایی می گردد، فاخر و با معنی و الهام گرفته از هنر ایران و ایتالیا هستند. آقای بصیری هنرمندی است که زبان و سبک هنری خودشان را ایجاد کردند و به جای آن که پیرو سبک های دیگر هنری باشند، از اندیشه خودشان الهام گرفتند و به همین خاطر هم خلاقیت و اصالت در آثارشان کاملا نمود پیدا نموده است.

پرونه گفت: برنامه امشب یکی از سلسله برنامه های هنری سفارت ایتالیا در تهران است. ما فقط به پیشینه تاریخی و باستانی دو کشور بسنده نمی کنیم و فکر می کنیم امروز نیز باید این ارتباطات ادامه داشته باشد و بر همین اساس هم برنامه های هنری مشترک میان دو کشور را در نظر گرفته ایم .

او ادامه داد: یکی از این برنامه ها هنر خیابانی است که آن را شروع نموده ایم و قرار است تا یک سال نیز آن را ادامه دهیم. یکی دیگر از برنامه در حوزه طراحی بود که یکی از برندهای ایتالیایی آثارش را در ایران به نمایش گذاشت. برنامه آینده ما برگزاری کنفرانس باستان شناسی برای سالگرد شصتمین سال همکاری ایران و ایتالیا است که با همکاری موزه ملی ایران در اواسط ماه نوامبر برگزار می گردد. برنامه دیگر فرهنگی ما در هفته سینما ایتالیا و در ماه دسامبر است که قرار است در تهران و یکی دیگر از شهرهای ایران برگزار گردد.

در ادامه جبرئیل نوکنده، رئیس کل موزه ملی ایراننیز در سخنانی با بیان این که هنر ابزاری برای برانگیختن حس و اندیشه و انتقال خلاقانه ایده هاست، از اهمیت هنر سخن گفت. او یادآور شد آن چه امروز به بهانه آن گرد هم آمده ایم، انعکاسی از عواطف و احساسات و بازنمایی چالش های درونی بیژن بصیری به عنوان یک هنرمند معناگراست. آنجا که شبگردی در ژرف ترین تاریکی به دنبال معنای دنیا است و در جایی دیگر شهاب سنگی در ورای هستی و در نقطه نامعلومی از زمین فرود آمده و این همان پایانی که خود نقطه ای برای شروع دیگری است.

نوکنده همچنین درباره آثار بیژن بصیری اعلام کرد: او هنرمندی ایرانی - ایتالیایی است که ذات هنر ایرانی یعنی کشف و شهود را در آثار خود مبنا قرار می دهد و در عین حال سبک های غربی را برای بیان مفاهیم خود برمی گزیند. این همنشینی و درهم تنیدگی شرق و غرب نقطه عطفی بود برای این که موزه ملی ایران را برای برگزاری این رویداد فرهنگی تشویق و ترغیب نماید. به یقین نمایش اثری معاصر در موزه ایران باستان ایزان نگاه ها را به این پیغام مهم فرهنگی جذب می نماید.

رئیس کل موزه ملی ایران همچنین درباره تعامل هنری میان دو کشور ایران و ایتالیا نیز اظهار کرد: چهار سال پیش موزه ملی ایران میزبان نمایشگاهی با عنوان پیکره ای برای صلح بود که می توان از آن با عنوان سرشروعی برای افزایش گفتمان هنری میان دو کشور یاد کرد. هم اکنون نیز موزه ملی ایران برای برگزاری نمایشگاهی از آثار باستان شناسی تمدن ایتالیا بسیار مشتاق است؛ چراکه باور داریم ارزش میراث فرهنگی و آثار هنری در یافتن همین نقاط مشترک برای دوستی میان ملت ها و دستیابی به صلح پایدار در دنیا است. دنیا امروز بیش از هر موضوع دیگری نیازمند ایجاد همبستگی، گفت وگو، تفاهم و اعتماد میان انسان هاست.

همچنین محمدرضا کارگر، مدیر کل موزه های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری صنایع دستی نیز در سخنانی اعلام کرد: در طول تاریخ همیشه همکاری های میان ایران و ایتالیا محبت آمیز بوده است. من نیز خوشحالم که امروز برای چنین اتفاق مهم فرهنگی دور هم جمع شده ایم. قطعا همه ما می دانیم که در این هیاهوی دنیا امروز که صدای جنگ و سیاست شنیده می گردد، باید به صدای هنر توجه کنیم.

او گفت: به طور کلی همه کوشش هایی که انسان در طول زندگی انجام می دهد، برای این است که بتواند از نظر مادی خودش را تامین کند. در این میان ارزش این زنده بودن به این است که فرصت کند و صدای سخن عشق را که از هنر برمی انگیزد، بشنود. اگر ما هنر را زندگی حدف کنیم چه چیزی می ماند که ارزش زیستن را داشته باشد؟

کارگر اظهار کرد: اگر امروز برای زنده بودن افتخاری باشد این است که ما در دوره ای زندگی می کنیم که بیژن بصیری، شجریان و صدای او و بسیاری دیگر از اساتید هنرمند هستند؛ اگر نه هیچ افتخار دیگری برای بودن در این دنیا وجود ندارد.

مدیر کل موزهای وزارت میراث فرهنگی همچنین درباره آثار بیژن بصیری شرح داد: کاری که آقای بصیری کردند، نگاه ما را به زندگی متفاوت می نماید و ما زیبایی ها را در این آثار او می بینیم که پیش از رونمایی از اثر برایمان روشن نبود. در واقع آقای بصیری به ما نشان می دهند که نه هنر مرز داد و نه هنرمند بوته.

همچنین احسان آقایی، مدیر موزه هنرهای معاصر تهراننیز در سخنانی، با بیان شرحاتی درباره صندلی هنر معاصر در ایران و دنیا اظهار کرد: کشورهای فرانسه و ایتالیا بیشترین تعامل هنری را با ایران داشته اند. ایتالیا نیز به دلیل شباهت هایی که با بستر فرهنگی ایران دارد، همیشه برای هنرمندان ایرانی مکان دل خوش گننده و جذاب بوده است.

او در ادامه سخنان خود از ویژگی های آثار هنری بیژن بصیری سخن گفت.

در ادامه مراسم از آثار بیژن بصیری در موزه ملی ایران رونمایی و سپس مستند آواز زمان گداخت اندیشه به کارگردانی علی اسکندری به نمایش گذاشته شد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

malayro.ir: مالزی: سفر به کشور زیبای مالزی و دیدار از شهرهای توسعه یافته کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 13497

به "رونمایی از دو اثر هنری معاصر در موزه ملی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از دو اثر هنری معاصر در موزه ملی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید