زمین تنها نیست؛ کشف دو سیاره قابل سکونت!

به گزارش بلاگ پو، این دو سیاره قابل سکونت به دور یک ستاره کوتوله سرخ نسبتاً سرد می چرخند و حتی ممکن است آب مایع داشته باشند.

زمین تنها نیست؛ کشف دو سیاره قابل سکونت!

به گزارش دیجیاتو، اخترشناسان پیروز به کشف دو سیاره شده اند که احتمالاً قابل سکونت هستند و در فاصله ای کوتاه از ما به دور یک ستاره کوتوله سرخ می چرخند. این سیاره ها جرمی به اندازه کره زمین دارند و اگر با سرعت نور حرکت کنیم، فقط 16 سال طول می کشد تا به آنها برسیم.

گروهی از محققان به رهبری مؤسسه IAC در اسپانیا در مقاله ای که به زودی در مجله Astronomy & Astrophysics منتشر می شود، به دو سیاره فراخورشیدی شبیه زمین با قابلیت سکونت اشاره کرده اند که GJ 1002b و GJ 1002c نام دارند. الخاندرو سوارز ماسکارنو، از نویسندگان این مقاله می گوید جهان دارد به ما نشان می دهد که سیاره های شبیه زمین چندان هم نادر نیستند. با این دو سیاره، حالا هفت سیاره شبیه زمین در نزدیکی منظومه شمسی مشاهده شده اند.

دو سیاره یادشده در کمربند حیات ستاره خود قرار گرفته اند و خود این ستاره هم نه آن قدر داغ و نه آن قدر سرد است که احتمال وجود آب مایع را از بین ببرد. با توجه به این که وجود آب برای حیات اهمیت زیادی دارد، محققان بیشتر مطالعات خود را در کمربند حیات ستاره ها انجام می دهند. البته حضور در کمربند حیات به تنهایی ضامن میزبانی از موجودات زنده نیست.

این دو سیاره قابل سکونت فاصله کمی با ستاره خود دارند

از آن جایی که ستاره GJ 1002 یک کوتوله سرخ نسبتاً سرد است، کمربند حیات آن در فاصله کمتری نسبت به این ستاره قرار می گیرد. سیاره GJ 1002b در واقع آن قدر نزدیک این ستاره است که یک گردش کامل آن به دور ستاره فقط 10 روز طول می کشد. از آن سو، برای گردش GJ 1002c به دور این ستاره حدود 21 روز زمان لازم است. جرم GJ 1002 تقریباً یک هشتم جرم خورشید ماست.

محققان این دو سیاره را با استفاده از ابزار ESPRESSO در تلسکوپ بسیار بزرگ شیلی و CARMENES در رصدخانه کالار آلتو در جنوب اسپانیا مشاهده کردند. آنها اکنون امیدوارند که در تحقیقات بعدی بتوانند دریابند که چه اتفاقاتی در اتمسفر آنها در حال وقوع است.

منبع: فرارو
انتشار: 8 دی 1401 بروزرسانی: 8 دی 1401 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 68755

به "زمین تنها نیست؛ کشف دو سیاره قابل سکونت!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمین تنها نیست؛ کشف دو سیاره قابل سکونت!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید