سنا با ریاست هاسپل بر سیا موافقت کرد

به گزارش بلاگ پو، سنای آمریکا در جلسه اخیر خود جینا هاسپل، گزینه پیشنهادی دونالد ترامپ را برای ریاست سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده (سیا) تایید کرد.

سنا با ریاست هاسپل بر سیا موافقت کرد

به گزارش خبرنگاران، جینا هاسپل در جریان دریافت رأی از سنا با انتقادها و پرسش های سخت برخی سناتورها از هر دو حزب روبرو بود. با این حال او بدون رأی چند سناتور دموکرات نمی توانست رأی تایید سنا را بگیرد.

این نیروی کارکشته و قدیمی سیا بابت این هدف انتقادها قرار گرفته بود که دو دهه پیش سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا زیر نظر او در یک زندان مخفی در تایلند، بازداشت شدگان را شکنجه می کرده است.

بر اساس گزارش بی بی سی، بدین ترتیب هاسپل نخستین زنی است که به ریاست این دستگاه جاسوسی آمریکا می رسد.

مایک پامپئو، رئیس قبلی سیا به وزارت خارجه آمریکا رسید و دونالد ترامپ، هاسپل را برای ریاست سیا پیشنهاد داد.

جان مک کین، سناتور جمهوری خواه از پیش اعلام کرده بود که به هاسپل برای ریاست سازمان اطلاعات مرکزی رأی مثبت نمی دهد.

این سناتور که اکنون از بیماری رنج می برد و در جلسه های سنا شرکت نمی کند، خودش در بیش از 5 سال اسارت در ویتنام شکنجه شده بود و در سال های گذشته از مخالفان سرسخت و صریح کاربرد شکنجه در آمریکا بوده است.

در همین حال، مارک وارنر، سناتور ارشد دموکرات در کمیته اطلاعاتی سنا گفته بود، به هاسپل رأی مثبت می دهد چون او در جلسه با این کمیته سنا گفته هیچ وقت نباید از به اصطلاح روش های پیشرفته بازپرسی استفاده می کرده است.

وارنر گفت که هاسپل قول داده است هرگز از چنین روش هایی استفاده نکند؛ حتی اگر رئیس جمهوری آمریکا چنین بخواهد.

دونالد ترامپ چه در دوره رقابت های انتخاباتی و چه در دوره ریاست جمهوری گفته بود، باید از سخت ترین روش ها برای مبارزه با تروریسم استفاده کرد.

آن چه سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا به نام روش های پیشرفته بازپرسی استفاده کرده، مثلا ایجاد حالت خفگی مصنوعی با ریختن آب روی صورت زندانی، در گزارش های رسمی مجلس سنا شکنجه خوانده شده و با دستور رئیس جمهوری قبلی آمریکا ممنوع شده است.

کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا روز چهارشنبه با انتصاب جینا هاسپل به عنوان رییس آژانس اطلاعات مرکزی این کشور (سیا) موافقت کرد.

بر اساس گزارش فاکس نیوز، رأی گیری کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا پشت درهای بسته انجام شد و بر اساس نتایجی که اعلام شد، هاسپل در این رأی گیری 10 رأی موافق و پنج رأی مخالف به دست آورد. هرچند در گزارش نتایج اعلام شده به جزئیات اشاره ای نشد، اما پیش تر هشت سناتور جمهوری خواه و دو سناتور دموکرات گفته بودند که از هاسپل حمایت می کنند. پنج دموکرات باقی مانده کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا هم قبل از این گفته بودند که مخالف انتصاب هاسپل هستند.

abanhome.com: بازسازی ساختمان | برای اجرای یک طرح بازسازی مقرون به صرفه با کارشناسان گروه ساختمانی آبان مشورت کنید

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 16878

به "سنا با ریاست هاسپل بر سیا موافقت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنا با ریاست هاسپل بر سیا موافقت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید